Katolicy przeciwko globalnemu ociepleniu

Katolicy przeciwko globalnemu ociepleniu
(fot. TTstudio / shutterstock.com)
Logo źródła: Vatican Insider Vatican Insider / kk

Każdego miesiąca wzrasta liczba katolickich organizacji z rozmaitych kontynentów, które w celu wprowadzenia zapisów encykliki "Laudato si’" w praktykę, zadecydowały by ukrócić zaangażowanie w przemysł oparty o wykorzystywanie paliw kopalnych.

Do osiemnastu organizacji, które już wcześniej dołączyły do kampanii przeciwko paliwom kopalnym, 10 maja dołączyło dziewięć kolejnych instytucji. Wśród nich są zgromadzenia franciszkanów i jezuitów. Organizacje zamierzają lobbować za wykorzystaniem alternatywnych źródeł pozyskiwania energii, aby spowolnić proces globalnego ocieplenia.

W kampanii trwającej od kilku lat uczestniczy już ponad 700 inwestorów z całego świata, którzy zarządzają kapitałem wysokości 5,5 bilionów dolarów.

Paliwa kopalne takie jak węgiel, ropa i gaz są głównymi odpowiedzialnymi za emisję gazów cieplarnianych, które doprowadzają do nieodwracalnych zmian klimatycznych. To z kolei prowadzi do wzrostu ubóstwa na całym globie. Rok 2016 pod względem wysokości temperatur znacznie prześcignął poprzednie wyniki uzyskane przez w latach 2014-2015.

DEON.PL POLECA

"Odpowiedź katolików na zachodzące zmiany klimatyczne dostała niezwykłego przyspieszenia" - mówi Tomas Insua, dyrektor World Climate Change Movement (Światowego Ruchu Zmian Klimatycznych). "Odmowa korzystania z paliw kopalnych, doinwestowanie instalacji paneli słonecznych na dachach kościołów oraz wiele innych z podejmowanych działań, będzie miało bezpośredni wpływ na życie ludzi" - dodaje.

W podobnym tonie wypowiedział się Gianfranco Cattai, przewodniczący włoskiego FOCSIV (Federacji Organizacji Chrześcijańskich dla Międzynarodowego Wolontariatu): "Jesteśmy szalenie zaniepokojeni faktem, że szczyt G7 nie postawi żadnych zdecydowanych rozstrzygnięć i będzie kierował się ku mniej ambitnym celom niż porozumienie klimatyczne z Paryża. Wyłamanie się USA z dotychczasowych ustanowień niesie ze sobą ryzyko impasu politycznego. Zaangażowanie wielu katolickich organizacji w imię zapisów z encykliki «Laudato si’» jest znaczącym wyrazem zmiany".

W trakcie nadchodzącego szczytu G7, który odbędzie się w Bolonii, FOCSIV wraz z World Climate Change Movement, diecezją Bolonii i Konferencją Episkopatu Włoch zamierzają zachęcać kolejne włoskie ordynariaty do korzystania z alternatywnych źródeł energii, które nie zanieczyszczają środowiska.

Priorytety działania FOCSIV wyjaśnia Andrea Stocchiero, jednocześnie nawiązując do podstawowych treści papieskiej encykliki: "Niezmiernie istotną kwestią jest stymulowanie zmiany modelu finansowania, tak by uwzględniać zróżwnoważony rozwój i kryteria społeczne. Podstawowy problem zaznaczony w encyklice polega na konieczności zmodyfikowania paradygmatu ekonomicznego, ponieważ do tej pory wspierał taki globalny model rozwoju, który zaowocował nierównościami".

"Troska o środowisko, osobista i wspólna radykalna zmiana stylów życia, obranie kursu na kulturę szacunku to także podstawy pokojowego nastawienia względem każdego człowieka" - tłumaczy siostra Sheila Kinsey ze zgromadzenia franciszkanek z Wheaton w USA. Także jej zakon dołączył się do katolickiej kampanii na rzecz środowiska naturalnego.

"Jako zgromadzenie jesteśmy zaangażowane w dawanie odpowiedzi na przemoc kierowaną wobec ludzi i środowiska. Nasz założyciel, św. Franciszek z Asyżu, przypomina nam, że Ziemia to nasza siostra. Nasze pokolenie musi dokonać zmiany i musi to zrobić teraz. Wiele badań pokazuje, że jeszcze mamy na to czas, choć jeśli teraz się tego nie podejmiemy - może być za późno" - dodaje siostra Kinsey.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katolicy przeciwko globalnemu ociepleniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.