Katolicy zasiądą w nowym rządzie włoskim
W składzie nowego włoskiego rządu, sformowanego przez ekonomistę Mario Montego, znaleźli się profesorowie Andrea Riccardi i Lorenzo Ornaghi. Riccardi, który jest historykiem, został ministrem bez teki, któremu premier powierzył sprawy współpracy międzynarodowej i integracji.
Ornaghi, dotychczasowy rektor katolickiego Uniwersytetu Sacro Cuore w Mediolanie, stanął na czele resortu kultury. Poinformował dziś o tym nowy premier po spotkaniu z prezydentem Giorgio Napolitano. Rząd zostanie zaprzysiężony dziś po południu.
Riccardi, który w 1968 roku w kręgach studenckich powołał do życia Wspólnotę św. Idziego, jest wykładowcą na rzymskim uniwersytecie Roma Tre. W 2009 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Karola w Akwizgranie.
Początkowo rozważano kandydaturę prof. Riccardiego na ministra kultury lub oświaty. W skład nowego rządu Montiego wchodzi dwunastu ministrów, w tym trzy kobiety.
Obecnie głównym zadaniem Wspólnoty św. Idziego jest łączenie wiary i polityki, stąd też jej zaangażowanie w mediacje w regionach ogarniętych wojnami.
Prof. Riccardi uczestniczył w rozmowach pokojowych w Mozambiku, które zakończyły się w 1992 roku podpisaniem układu pokojowego. Wraz ze swoją wspólnotą świeckich angażuje się ponadto w ekumenizm, sprawy socjalne, prowadzi akcje na rzecz zniesienia kary śmierci.
Największym i najbardziej znanym jego projektem są organizowane od 1987 roku po dziś dzień spotkania w ramach cyklu "Ludzie i Religie", nawiązujące do historycznego spotkania zwierzchników religijnych, którzy w 1986 roku zaproszeni przez Jana Pawła II przybyli do Asyżu na modlitewne spotkanie w intencji pokoju. Ostatnie spotkanie z cyklu "Ludzie i religie" odbyło się we wrześniu br. w Monachium.
Wspólnota św. Idziego, która liczy obecnie ok. 50 tysięcy członków w wielu krajach, za swoje zaangażowanie socjalne i polityczne była kilkakrotnie kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla.
Skomentuj artykuł