Kazania polskich teolożek Kościoła luterańskiego

KAI / kn

91 kazań na wszystkie niedziele i święta roku liturgicznego, napisane przez 43 teolożki z Kościoła ewangelicko-augsburskiego zawiera książka pt. "Postylla kobiet". To pierwszy na rynku wydawniczym w Polsce zbiór kazań, których autorami są kobiety z wyższym wykształceniem teologicznym - przedstawicielki Kościoła luterańskiego.

Autorki zamieszczonych w książce kazań są na co dzień diakonkami w kościołach, pracują w szkołach, parafiach, wyższych uczelniach, domach opieki, biurach, fundacjach. Zdaniem biskupa Kościoła ewangelicko-augsburskiego Jerzego Samca, zbiór wydany przez Wydawnictwo "Warto" z Dzięgielowa koło Cieszyna jest okazją, by wsłuchać się w głos kobiet w Kościele, w to, co mówią na temat Boga i Biblii.

Bożena Giemza, zastępca dyrektora ds. wydawniczych i PR Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła ewangelicko-augsburskiego przypomina, że postylla nawiązują do tradycji piśmiennictwa religijnego. "Jako zbiór kazań, które w przystępny sposób komentują fragmenty Biblii, to forma literacka, która już od czasów średniowiecznych wpisuje się w tradycję piśmiennictwa religijnego. Postylle pisali tacy autorzy protestanccy, jak Marcin Luter czy Mikołaj Rej, Samuel Dambrowski i Grzegorz Orszak" - zaznacza. Postylle pisali także autorzy katoliccy jak na przykład ks. Jakub Wujek.

DEON.PL POLECA

W czasach Reformacji powstała odmiana postylli zwana postyllą domową, jedną z nich jest Hauspostille (Postylla Domowa) Marcina Lutra z 1542 roku. Postylle domowe były zbiorami kazań, które służyły ewangelikom głównie podczas nabożeństw domowych w czasach kontrreformacji.

Zbiór "Postylla kobiet" opracowały Katarzyna Rudkowska i Aleksandra Błahut-Kowalczyk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kazania polskich teolożek Kościoła luterańskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.