Każdy człowiek potrzebuje oczyszczenia

Każdy człowiek potrzebuje oczyszczenia
(fot. martin / flickr.com / CC BY-ND 2.0)
KAI / pk

"Każdy z nas jest świątynią Boga i każdy potrzebuje oczyszczenia - oczyszczenia z ludzkiej interesowności i pychy, z arogancji i pokusy, by zająć miejsce Boga" - powiedział 9 listopada w katedrze gnieźnieńskiej bp Krzysztof Wętkowski.

Gnieźnieński biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. z okazji XXII Gnieźnieńskich Spotkań Chóralnych oraz 150-lecia istnienia gnieźnieńskiego Chóru Męskiego "Dzwon" - najstarszego działającego chóru męskiego w Polsce. We wspólnej modlitwie uczestniczyli członkowie i sympatycy "Jubilata", zaproszone chóry, przedstawiciele lokalnych władz oraz licznie przybyli mieszkańcy Gniezna.

W swoim słowie bp Krzysztof Wętkowski, nawiązując do Janowej Ewangelii o oczyszczeniu świątyni jerozolimskiej, zwrócił uwagę na potrzebę uszanowania miejsca obecności Boga. Jak mówił, tym co rozgniewało Jezusa nie był sam fakt sprzedaży zwierząt ofiarnych, ale to, że ten ludzki wymiar poszedł za daleko, że naruszył sakralność miejsca poświęconego Bogu. To wywołało gniew Jezusa.

"Ten gniew - mówił biskup pomocniczy gnieźnieński - przypomina i nam, że świątynia jest przede wszystkim miejscem uwielbienia Boga. Tutaj człowiek spotyka się z Bogiem, tutaj się oczyszcza, karmi Jego Słowem i przyjmuje sakramenty. To życiodajne miejsce dla człowieka. Ale i człowiek - mówił dalej bp Wętkowski - jest także świątynią Boga i również potrzebuje oczyszczenia ze swojej interesowności i pychy, z arogancji i pokusy, by zająć miejsce Boga. Z tego trzeba nam się nieustannie oczyszczać" - podkreślił biskup pomocniczy gnieźnieński.

DEON.PL POLECA

Kaznodzieja nawiązał także do historii świętującego 150-lecie istnienia chóru "Dzwon" przyznając, że splatała się ona nierozerwalnie z dziejami naszej małej ojczyzny. "Myślimy dziś o tych, którzy stali u początku tego chóru, prosząc dla nich o dar Bożego miłosierdzia, myślimy także o tych, którzy ten chór tworzą, prosząc dla nich o Boże błogosławieństwo" - mówił.

Przyznał również, że chór to szczególna wspólnota dążąca do harmonii i jedności w różnorodności. "Dobrze, aby to doświadczenie znane doskonale chórzystom przenosiło się także do naszego życia społecznego i politycznego" - stwierdził.

Mszę św. rozpoczęła "Bogurodzica" zaśpiewana przez wszystkie obecne chóry, zakończyła zaś pieśń "Boże, coś Polskę". Po Eucharystii rozpoczął się koncert przybyłych na uroczystość zespołów. Na finał zaśpiewał Chór "Dzwon".

Towarzystwo Śpiewu "Dzwon" powstało w 1864 r. W 1931 r. przyjęło nawę Chór Męski "Dzwon". Pierwszy koncert odbył się 19 kwietnia 1931 roku z udziałem Orkiestry Wojskowej 69 pułku piechoty. Obecnie zespół działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Każdy człowiek potrzebuje oczyszczenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.