"Każdy ma prawo do opieki zdrowotnej"

(fot. José Goulão/flickr.com)
Radio Watykańskie / drr

W spotkaniu zorganizowanym przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bierze udział 600 pracowników służby zdrowia, ekspertów, przedstawicieli Kościoła i świata polityki.

Polskę reprezentują były marszałek Sejmu Marek Jurek, który omówi sposoby współpracy między ministerstwami krajowymi kształtującymi opiekę zdrowotną oraz prof. Stanisław Guść, który podejmie temat zaniedbań w dużych komunistycznych fabrykach, gdzie narażano pracowników na utratę zdrowia.

Konferencja ma za zadanie promocję usług zdrowotnych bardziej sprawiedliwych i humanitarnych – powiedział Radiu Watykańskiemu organizator konferencji, abp. Zygmunt Zimowski. Przewodniczący Papieskiej Rady zauważył, że ochrona zdrowia należy do podstawowych praw człowieka.

DEON.PL POLECA

- Encyklika zachęca nas do uznania i do stawienia czoła złu naszych czasów przede wszystkim w podstawowym sektorze opieki zdrowotnej – powiedział abp Zimowski. – Prowadzona w duchu Caritas in veritate konferencja, która rozpatruje między innymi perspektywę promowania usług zdrowotnych sprawiedliwych i bardziej humanitarnych, misję Kościoła wobec chorych, promowanie opieki zdrowotnej antropocentrycznej i rolę społeczeństwa, Kościoła i innych instytucji. Według europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, a za nią wielu konstytucji krajowych ochrona zdrowia jest zarówno prawem należnym ludziom, jak i podstawą obowiązków państwa, dlatego Konwencja zakłada, że działania na rzecz zdrowia publicznego, jako służące wszystkim, mają pierwszeństwo nawet przed innymi indywidualnymi prawami politycznymi – powiedział organizator konferencji.

W naszej epoce mamy do czynienia z jednej strony z troską o zdrowie, która bez mała przekształca się w medyczny konsumpcjonizm, stając się niemal kultem ciała, a z drugiej strony z trudnościami, jakie mają miliony ludzi z dostępem do podstawowych usług i środków ochrony zdrowia. Zwraca na to uwagę Benedykt XVI w przesłaniu do uczestników międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia.

Benedykt XVI zaznacza, że podejmowana podczas konferencji kwestia wpisuje się w wysiłki na rzecz sprawiedliwości i dobra wspólnego. Chodzi o zespół działań motywowanych w pierwszym rzędzie szacunkiem do osoby ludzkiej, stworzonej na obraz i podobieństwo Boże i odkupionej przez Syna Bożego, który stał się człowiekiem. Stąd w chrześcijaństwie istnieje ścisły związek między sprawiedliwością a miłością miłosierną (caritas). Miłość, nawet jeśli przekracza wymogi sprawiedliwości, nigdy nie stoi do niej w opozycji. Dlatego też Kościół, traktując człowieka integralnie, troszczył się zawsze o zdrowie jego duszy i ciała, nadając w ciągu wieków opiece medycznej ludzkie oblicze.

Ojciec Święty podkreśla, że sprawiedliwość w odniesieniu do opieki zdrowotnej powinna znajdować się wśród priorytetów rządów i organizacji międzynarodowych. „Niestety – pisze Papież – obok pozytywnych i zachęcających rezultatów istnieją opinie i projekty, które godzą w tę sprawiedliwość. Chodzi np. o kwestie związane z tzw. zdrowiem reproduktywnym, z zastosowaniem sztucznych technik prokreacji niosących ze sobą niszczenie embrionów, czy z legalizacją eutanazji. Umiłowanie sprawiedliwości, troskę o życie od poczęcia do naturalnego kresu, szacunek dla godności każdej ludzkiej istoty należy wspierać i świadczyć o nich nawet wbrew przeważającym trendom. Podstawowe wartości etyczne są bowiem wspólnym dziedzictwem powszechnej moralności i fundamentem demokratycznego współistnienia”. Benedykt XVI wyraża przekonanie, że dla osiągnięcia sprawiedliwego dostępu do ochrony zdrowia potrzebne są zarówno wspólne wysiłki, jak i wewnętrzne nawrócenie w spojrzeniu na człowieka i jego potrzeby.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Każdy ma prawo do opieki zdrowotnej"
Komentarze (2)
L:
LUSTRO :)(:
18 listopada 2010, 22:13
Caritas - miłość miłosierna w służbie, diakonii zdrowia to nadrzędna droga po której powinno się kroczyć. Dziś trudno nawet o humanitaryzm w "zprocedurowanym" kraju i nie łatwo o autorytet lekarski w konsumpcyjnym świecie.
T
teresa
18 listopada 2010, 21:38
Nie każdego stać na leczenie,ale państwo powinno zrobić wszystko,aby każdy człowiek mógł w podstawowym zakresie zyskać pomoc medyczną zawsze i wszędzie. Minimum socjalne-minimum funkcjonalne.     Prywatne leczenie w prywatnych szpitalach,pełne przyjęcie odpowiedzialności za swoje działania.