Kiedy Betlejemskie Światło trafi do Polski?

KAI / pz

Po raz 23. do Polski trafi Betlejemskie Światło Pokoju. Harcerze tradycyjnie już odbiorą je od skautów słowackich. W tym roku uroczyste czuwanie i przejęcie Światła będzie miało miejsce w późnych godzinach wieczornych 14 grudnia. Polscy harcerze będą czekać na światło z Betlejem w Zakopanem, w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Z Podhala harcerze zaniosą Światło do wszystkich miast wojewódzkich w Polsce, do większości trafi ono na drugi dzień, 15 grudnia. W ten sposób harcerze krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Hasłem tegorocznej akcji są słowa "Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!" - wyjaśnia ks. Ronald Kasowski, kapelan ZHP. - Nie po to wnosi się światło do jakiegoś pomieszczenia, by je chować pod łóżkiem czy pod korcem, ale po to, by świeciło innym, by dawało blask. Wiemy doskonale, że to dawanie blasku nie może być jednorazowym błyskiem, że to musi wypływać z postawy człowieka. A więc w sztafetę Betlejemskiego Światła Pokoju wpisane jest też kształtowanie charakteru każdego młodego harcerza - mówi kapelan ZHP.

Jak informuje rzecznik prasowy ZHP, Agata Grzywacz, w tym roku po raz pierwszy organizowana jest akcja "Rozproszenie", dzięki której Światło trafi na stoły polskich domów we wszystkich województwach. - Chcemy jeden dzień, jedną niedzielę uczynić dniem Światła dla mieszkańców. 22 grudnia w wielu polskim miastach harcerze będą w centralnych punktach swoich miejscowości rozdawać Światło. Od młodych harcerzy będzie się można także dowiedzieć jaka jest historia Światła i dlaczego warto zabrać je ze sobą do domu - zapewnia Agata Grzywacz. Na jej wigilijnym stole Światło płonie od 2004 roku. Jak mówi, nie wyobraża sobie świąt bez Betlejemskiego akcentu. - Światło jest rzeczą wyjątkową, rozświetla każdą wigilię. Jest z nami fragment tego szczególnego, cudownego miejsca. Dzieje się to dzięki poświęceniu wielu ludzi, zaangażowanych w tą ogólnoświatową sztafetę - mówi rzeczniczka ZHP.

DEON.PL POLECA


14 grudnia na Mszy Świętej w Zakopanem będą harcerze reprezentujący wszystkie województwa w Polsce. 15 grudnia Światło będzie już w hufcach w całym kraju. Od tego dnia każdy chętny może zadzwonić do komendy chorągwi w swoim mieście, upewnić się, że Światło już tam dotarło, przyjść, odpalić i zanieść do swojego domu. Jak informuje Agata Grzywacz, harcerze zachęcają także firmy, instytucje, szkoły, aby zgłaszali chęć przyjęcia Światła. - Wystarczy zadzwonić albo wysłać maila do jakiekolwiek komendy harcerskiej i poprosić o Światło - mówi.

Betlejemski Zlot w Zakopanem rozpocznie się już w piątek 13 grudnia. Tego dnia harcerze z całej Polski przyjadą na spotkanie skautowe do Schroniska Górskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. W sobotę, 14.grudnia, wezmą udział w grze miejskiej, złożą kwiaty na grobie Olgi i Andrzeja Makowskich, będzie także ognisko i warsztaty duchowe. Wieczorem w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach odbędzie się koncert i czuwanie modlitewne. Harcerze odbiorą Betlejemskie Światło Pokoju od Skautów Słowackich podczas Mszy Świętej, którą zaplanowano na 23.30. Rano rozwiozą Światło do schronisk górskich i we wszystkie strony Polski. Uroczyste czuwanie i przekazanie Światła będzie można śledzić na żywo dzięki harcerskiej telewizji internetowej ZHP360.

Betlejemskie Światło Pokoju jest rozpalane w Grocie Narodzenia Pańskiego. Stamtąd trafia do wszystkich Państw europejskich, do wielu krajów ościennych i do Stanów Zjednoczonych. W Polsce Światło tradycyjnie już otrzyma Prezydent, Premier oraz członkowie Rządu, instytucje publiczne, parafie oraz osoby indywidualne.

Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju rozpalono w 1986 roku w austriackim mieście Linz. Akcja była częścią bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Polska jest jednym z wielu ogniw betlejemskiej sztafety. Partnerem akcji jest Caritas Polska oraz Poczta Polska Usługi Cyfrowe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kiedy Betlejemskie Światło trafi do Polski?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.