Kielce: 148. rocznica powstania styczniowego

Kielce: 148. rocznica powstania styczniowego
Kielce: 148. rocznica powstania styczniowego (fot. scena z powstania styczniowego, obraz Tadeusza Ajdukiewicza/ poland.gov.pl)
KAI / ad

Marsz Pamięci i Msza św. w dawnej siedzibie powstańców – klasztorze na Karczówce – złożyły się na kieleckie obchody 148. rocznicy powstania styczniowego.

Mszę św. rozpoczęła kolęda z czasów powstańczych, których okoliczności oraz cenę wywalczonej wtedy wolności, przypomniał w homilii ks. Jan Oleszko SAC, rektor kościoła na Karczówce.

- To w tych klasztornych murach, ojcowie bernardyni uczestniczyli w przygotowaniach do zrywu styczniowego. To w tych lasach, w nocy 22 na 23 stycznia, zarządzono koncentrację powstańców, a zaprzysiężeni oni zostali przez bernardynów” – mówił Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, które było organizatorem wraz z księżmi pallotynami z Karczówki i harcerzami uroczystości rocznicowej.

W czasie powstania klasztor pełnił funkcję powstańczego punktu kontaktowego, był też tutaj lazaret dla powstańców. Czterech zakonników z klasztoru uczestniczyło w powstaniu, za co w 1864 r. klasztor został skasowany. Pozwolono zostać jednemu tylko bernardynowi – o. Kolumbinowi Tomaszewskiemu, który posługę przy poklasztornym kościele pełnił aż do swojej śmierci w 1914 r.

W modlitwie za powstańców nie zapomniano także o Rosjanach i Ukraińcach, którzy poparli wspólną sprawę i wzięli udział w powstaniu. Po Mszy św. złożono wieńce na zbiorowej mogile powstańczej za murami klasztoru.

W rocznicowej uroczystości wzięli udział m.in. posłowie ziemi świętokrzyskiej, przedstawiciele władz miasta i województwa, reprezentacje szkół, harcerze, Orlęta Lwowskie, Strzelcy.

Już od rana w Kielcach dzięki harcerzom zapłonęły znicze w miejscach związanych z powstaniem styczniowym m.in. przy pomniku bohaterów walk w latach 1863-1921, na grobie o. Kolumbina Tomaszewskiego, ostatniego bernardyna w klasztorze na Karczówce oraz na Cmentarzu Starym, gdzie znajdują się groby weteranów powstania: Bartłomieja Jana Czachowskiego, Tadeusza Szymona Włoszka, Andrzeja Bruzdy Jakóbkieiwcza - sybiraka i kolegi św. Brata Alberta. Znicze zapłonęły także na grobowcu kanoników kieleckich, gdzie spoczywa ks. Józef Ćwikliński, organizator wystąpień patriotycznych w Kielcach poprzedzających wybuch powstania.

Natomiast z Domu Harcerza im. Natalii Machałowej wyruszył Marsz Pamięci, trasą którą w 1863 r. szli na Karczówkę ochotnicy z Białogona. W drodze na wzgórze Brusznia do harcerzy dołączyła Spółka Leśna Wspólnoty Gruntowej „Białogon” oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Białogonie. Marsz zakończyła Msza św. za Ojczyznę w kościele św. Karola Boromeusza na wzgórzu Karczówka.

Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r., kiedy to Tymczasowy Rząd Narodowy opublikował manifest powstańczy. Upadło wiosną 1864 r.. Kielecczyzna była miejscem ok. 250 walk i potyczek powstańców z wojskami rosyjskimi, m.in. pod Małogoszczem, Grochowiskami, na Świętym Krzyżu. Z samych Kielc do powstania dołączyło ok. 336 mieszkańców. Obchody rocznic powstania odbywają się w Kielcach od 1916 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kielce: 148. rocznica powstania styczniowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.