Kielce: czarownica nie będzie już promować regionu świętokrzyskiego? Obecny symbol jest wpisany w oficjalną strategię

(fot. Mihail Fedorenko / Shutterstock)
KAI / pch

Zarząd województwa świętokrzyskiego rozważa zmianę charakterystycznego elementu, który obecnie promuje region tzn. czarownicy na miotle nawiązującej do Łysogór i Łysicy, które mogą być zastąpione symbolami związanymi z chrześcijaństwem np. opactwem na św. Krzyżu.

- Nasz region to bogactwo tradycji związanej z początkami chrześcijaństwa na ziemiach polskich, to św. Krzyż czy Wiślica, które mogą bardzo dobrze nas identyfikować, bardziej niż czarownica na miotle - mówi KAI Mariusz Gosek, członek zarządu województwa, nadzorujący pracę Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki.

- Nie rezygnujemy z legend i baśni, ale niech w takiej sferze one pozostaną, chodzi o zachowanie właściwych proporcji. Pieniądze, które były wydatkowane na promocję wydarzeń kojarzonych z czarownicą np. Sabat Czarownic, można rozłożyć na wiele wydarzeń w tym np. koncertów religijnych, promocji turystyki religijnej, wydarzeń kulturalnych promujących tradycje patriotyczne regionu - tłumaczy.

DEON.PL POLECA

Być może konieczna będzie zmiana w strategii turystycznej województwa świętokrzyskiego. - Działania promocyjne nowego zarządu opieram na trzech filarach: tradycji, patriotyzmie i wierze. Niewątpliwym symbolem, który powinien być wiodący przy realizacji działań promocyjnych regionu jest Święty Krzyż. To miejsce, z którego wywodzą się nasze regionalne tradycje, w moim przekonaniu nie ma tu miejsca dla czarownicy - dodaje.

Mariusz Gosek zaznacza, że obecny symbol jest wpisany w oficjalną strategię promocyjną regionu, w związku z tym w najbliższym czasie podejmowane będą działania zmierzające do wprowadzenia zmian w tym dokumencie.

Wizerunek czarownicy widnieje m.in. w logo Regionalnej Organizacji Turystycznej, a także logotypie obchodów 20-lecia województwa świętokrzyskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kielce: czarownica nie będzie już promować regionu świętokrzyskiego? Obecny symbol jest wpisany w oficjalną strategię
Komentarze (18)
ŁZ
~Łukasz ze Świętokrzyskiego
23 września 2021, 18:23
1) co wam przeszkadza Świętokrzyska Czarownica?Święty Krzyż jako reklama regionu, ehh przecież jest w NAZWIE WOJEWÓDZTWA to raczej jest wystarczająco rozreklamowany Lajkonik to Tatar, to może z niego Kraków miałby zrezygnować?-Nie 2) Na zdjęciu nawet to nie jest świętokrzyska czarownica, tylko durna zrzynka z popkultury zachoniej Europy
RZ
~Ryś ZBieszczadów
14 lutego 2020, 07:07
Kościołów są tysiące, koncertów religijnych też! Pytanie: czym chcecie się wyróżnić?
GG
~gość gosc
17 lutego 2020, 11:25
Kler czasem ma większą władze niż prezydent więc każdy się boi sprzeciwić. Od zawsze rządzili polityką i wprowadzali ludzi w błąd
DD
~Dymarkowiec Dymarski
13 lutego 2020, 16:55
Do promocji regionu lepsze od koncertów religijnych, na które przyjdzie garstka starszych lokalsów może użyć Dymarek Świętokrzyskich? Ta tematyka jest światowa a nie znowu kolejne kościelne flaki z olejem. A symbolika czarownic w regionie to jest właśnie prawdziwa kultura regionu.
JJ
~jj jj
13 lutego 2020, 15:54
Taak... Zamiast lokalnych legend o czarownicach z Łysicy świętokrzyskie będą teraz "bardzo dobrze identyfikować" klechdy bliskowschodnich pasterzy sprzed kilku tysięcy lat.
PO
~Przemyslaw Olszewski
13 lutego 2020, 14:31
Nie rezygnujemy z legend i baśni i dlatego stawiamy na bajki o Chrystusie
AA
~Aga Aga
13 lutego 2020, 11:25
Kościelny kult jest promowany wszędzie, świetny ruch promocji wyjątkowego regionu i zamienienie w kolejny krzyżyk na mapie. Dobry plan
JB
~Joanna Barańska - Filipek
13 lutego 2020, 10:40
Szkoda miejsca. Było do zwiedzania. A teraz będzie służyć do promowania niechcianego kultu, który wyrządził i wciąż wyrządza wiele zła.
MK
~Mirosław Kapucyn
13 lutego 2020, 10:37
Trochę w tym racji. W końcu w filmie "Tylko nie mów nikomu" było pokazanych kilka Świętokrzyskich placówek związanych z wiarą chrześcijańską.
MK
~Mirosław Kapucyn
13 lutego 2020, 10:37
Trochę w tym racji. W końcu w filmie "Tylko nie mów nikomu" było pokazanych kilka Świętokrzyskich placówek związanych z wiarą chrześcijańską.
SP
~Stanisława Pańczuk
13 lutego 2020, 07:22
I co s w tym jest. Ostatnio "zbłądziliśmy" w trenie, co jakiś czas pokazywały się historyczne przydrożne krzyże, mąż zwrócił uwagę, bo to świętokrzyskie jest :)
RW
~Robert Winnicki
12 lutego 2020, 21:17
Czyli zamiast reklamować region czymś oryginalnym i ciekawym, wrzucą w symbolikę krzyż w momencie, gdy wszyscy masowo odchodzą od Kościoła. Cóż za przepiękny strzał w kolano :D
WK
~Włodzimierz Kasperski
12 lutego 2020, 17:24
"Nie rezygnujemy z legend i baśni"..."Niewątpliwym symbolem, który powinien być wiodący przy realizacji działań promocyjnych regionu jest Święty Krzyż"...
MK
Marek Kępka
19 grudnia 2018, 09:47
Nareszcie! Przez ostatnie lata unikałem Świętokrzyskiego, głównie przez te demoniczne symbole. Teraz w końcu mogę pojechać tam z czystym sumieniem.
Krzysztof Łoskot
19 grudnia 2018, 13:28
Czyli wierzysz w zabobony?
JO
~Jolanta Opozda
12 lutego 2020, 15:33
czyste ,katolickie sumienie nie pozwalało ci pojawic sie w tym skazonym demonami terenie?Co za plycizna wiary :))))). Faktycznie lepiej sie trzymaj z daleka bo Góry Świetokrzyskie to jedno z najstarszych miejsc kultu słowiańskiego. Miejsca kultu celowo pokrywane przez kk siecia kosciołów i kapliczek aby zadeptac pozostałości wiary miejscowej ludnosci.
BC
~Bartłomiej Cisowski
12 lutego 2020, 18:06
Wydaje mi się, że Marek Kepka napisał to ironicznie, ale ktoś się już na to złapał... :D
SK
Sofia Kowalik
18 grudnia 2018, 18:37
Pytkie rozumieni wiary, po tym co na zewnátrz, po rytualach