Kijów: Kościół greckokatolicki o oczekiwaniach wobec Watykanu
Na konieczność utworzenia na Ukrainie odrębnego ordynariatu wojskowego, a także pomocy humanitarnej dla udręczonej ludności wskazał podczas spotkania z szefem watykańskiej dyplomacji zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk - czytamy w komunikacie opublikowanym w Kijowie.
W wydanym niedawno komunikacie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, podsumowującym najważniejsze momenty zakończonej wczoraj wieczorem wizyty sekretarza Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abpa Paula Richarda Gallaghera, podkreślono: - Podczas osobistego spotkania z sekretarzem Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami Jego Ekscelencja Światosław opowiedział, w jaki sposób Ukraiński Kościół Greckokatolicki od pierwszych minut wojny reaguje na okoliczności kryzysu humanitarnego i jak Kościół stara się służyć ludności cywilnej i armii ukraińskiej. Omówiono także posługę kapelanów wojskowych. Dzisiaj instytucjonalizacja duszpasterstwa wojskowego na Ukrainie otwiera możliwość i ukazuje potrzebę utworzenia odrębnego ordynariatu wojskowego dla właściwej opieki nad wojskiem - powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Ponadto arcybiskup większy kijowsko-halicki przedstawił abp. Gallagherowi oczekiwania Ukraińców wobec roli Stolicy Apostolskiej w obecnej sytuacji agresji Rosji wobec Ukrainy.
- Zdaniem zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, rolą Watykanu jest z jednej strony prawidłowa ocena tej wojny z punktu widzenia prawa międzynarodowego i moralności chrześcijańskiej. Z drugiej strony, Stolica Apostolska, zwłaszcza poprzez swoją służbę dyplomatyczną, powinna uczynić wszystko, co w jej mocy, aby powstrzymać agresję, aby rosyjski agresor opuścił ziemię ukraińską i aby na terytorium naszej Ojczyzny przywrócona została sprawiedliwość, a więc pokój - stwierdził arcybiskup Szewczuk.
I dodał: - Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podziękował arcybiskupowi Paulowi Richardowi Gallagherowi za wizytę na Ukrainie, podkreślając, że cały świat poświęca dziś Ukrainie wiele uwagi: kraj ten odwiedzają głowy państw, dyplomaci i przywódcy rządów z całego świata. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podkreślił znaczenie faktu, że wizytę w Kijowie złożyła również tak ważna osobistość, jaką jest sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, który pełni funkcję watykańskiego ministra spraw zagranicznych. Jest to potężny dyplomatyczny znak poparcia Stolicy Apostolskiej dla Ukrainy i narodu ukraińskiego. Mamy nadzieję, że ta wizyta przyniesie owoce.
W komunikacie zaznaczono, że w Kijowie sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami spotkał się także z delegacją Konferencji Episkopatu Polski, przebywającą na Ukrainie z wizytą solidarnościową. Podczas wspólnego spotkania abp Gallagher, Jego Ekscelencja Światosław oraz polscy arcybiskupi Stanisław Gądecki, Wojciech Polak i Stanisław Budzik wymienili poglądy na temat międzynarodowego charakteru wsparcia dla ukraińskich uchodźców oraz odpowiedzi wspólnoty światowej, w tym katolickiej, na potrzeby humanitarne Ukrainy, które - jak powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego - pozostają dziś wysokie. Prawdopodobnie wyzwanie humanitarne dopiero zaczyna pokazywać swoje prawdziwe rozmiary. Najgorsze czasy, pod względem humanitarnym, prawdopodobnie dopiero nadejdą - podsumował arcybiskup Światosław Szewczuk.
KAI/dm
Skomentuj artykuł