Kiko Argüello doktorem honoris causa KUL

(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
KAI / psd

Uroczystość nadania tytułu doktora honorowego Kiko Argüello, inicjatorowi Drogi Neokatechumenalnej odbyła się dziś na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

W uchwale Senatu uczelni wskazano, że Katolicki Uniwersytet Lubelski pragnie w ten sposób "podkreślić oryginalny wkład pana Kiko Argüello w odnowę Kościoła po Soborze Watykańskim II, poprzez prowadzenie oddalonych chrześcijan do biblijnych i liturgicznych źródeł wiary".

Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński podkreślił podczas uroczystości, że "Uniwersytet nie dysponuje większym wyróżnieniem niż doktorat honoris causa". - Nadając uroczystym aktem tę pełną symbolicznego znaczenia i wymowy wielką godność, wspólnota akademicka włącza wybranego przez siebie doktora honorowego do swojego grona, do swojej wspólnoty akademickiej - wyjaśniał rektor KUL.

DEON.PL POLECA

"Dzisiaj tym gestem nasza Alma Mater pragnie wyrazić wdzięczność i szacunek wobec pana Franciszka (Kiko) Argüello za Jego wytrwałe działania podejmowane na rzecz odnowy Kościoła w duchu Soboru Watykańskiego II - za stworzone przez niego dzieło ewangelizacji prowadzące wielu do źródeł wiary" - mówił ks. prof. Dębiński.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Wielki Kanclerz KUL, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, biskupi recenzenci honorowego doktoratu Zbigniew Kiernikowski i Grzegorz Ryś, biskupi pomocniczy archidiecezji lubelskiej, biskupi z Ukrainy, przedstawiciele społeczności żydowskiej oraz licznie zebrani przedstawiciele Drogi Neokatechumenalnej z Polski i zagranicy, a także rodzina laureata.

Francisco José Gomez de Argüello Wirtz urodził się w León (Hiszpania) 9 stycznia 1939 r. w rodzinie katolickiej, pierworodny z czterech braci. Studiował sztuki piękne w Akademii św. Ferdynanda w Madrycie, zdobywając
tytuł wykładowcy malarstwa i rysunku. W 1959 r. otrzymał w Madrycie Krajową Nagrodę Nadzwyczajną w dziedzinie malarstwa.

Podczas studiów sztuk pięknych oddalił się od praktyk religijnych i po głębokim kryzysie duchowym nawrócił się i postanowił poświecić swoje życie Jezusowi Chrystusowi i Kościołowi, szczególnie, jako nauczyciela w "Cursillos de Cristiandad", prowadząc kursy w Madrycie, Ceucie, Caceres i innych regionach Hiszpanii.

W 1960 r. wraz z rzeźbiarzem Coomontesem i witrażystą Muñozem de Pablos, stworzył grupę badań i rozwoju sztuki sakralnej nazwaną "Gremio 62". W 1960 r. otrzymał z Ministerstwa Kultury stypendium i został delegowany do reprezentowania Hiszpanii na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Sakralnej w Royan (Francja).

Idąc śladami br. Karola de Foucauld, w 1964 r. postanowił zamieszkać pośród najuboższych w baraku w Palomeras Altas, na peryferiach Madrytu.

Tam poznał Carmen Hernández, absolwentkę chemii i teologii. Dzięki niej poznał liturgistę ks. Pedro Farnésa Scherera - ówczesnego Konsultora Kongregacji Kultu Bożego, ucznia Dom Bernarda Botte i Louisa Bouyera. Przez niego zapoznał się z odnową liturgiczną Soboru Watykańskiego II i centralnym znaczeniem tajemnicy paschalnej.

Wkrótce z inicjatywy Carmen i Kiko powstała mała wspólnota chrześcijańska założona wśród ubogich z baraków, a złożona z Cyganów analfabetów, włóczęgów (tzw. quinquis), byłych więźniów, prostytutek itd. Wspólnota staje się "ziarnem", które - dzięki impulsowi nadanemu przez ówczesnego arcybiskupa Madrytu, Casimiro Morcillo - rozprzestrzenia się w parafiach, najpierw Madrytu, a później Rzymu, a także w innych krajach.

Krok po kroku, w kontakcie z parafiami w różnych środowiskach kulturowych, nabiera kształtu droga chrześcijańskiej inicjacji dla dorosłych, która ponownie odkrywa i odzyskuje bogactwa Chrztu, oparta na
trójnogu "Słowo Boże - Liturgia - Wspólnota" i mająca za punkt odniesienia Obrzędy chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych.

Po trzydziestu latach pracy w ponad stu krajach, Droga Neokatechumenalna zostaje uznana przez błogosławionego Jana Pawła II za "itinerarium formacji katolickiej ważnej dla społeczeństwa i czasów dzisiejszych".

W 2008 r. Statut Drogi Neokatechumenalnej zostaje definitywnie zatwierdzony przez Stolicę Apostolską, a następnie w 2010 r. i w 2012 r. zostaje również zaaprobowane Dyrektorium Katechetyczne Drogi Neokatechumenalnej zawierające katechezy Kiko i Carmen oraz celebracje całego itinerarium wtajemniczenia chrześcijańskiego.

Kiko Argüello i Carmen Hernández wraz z włoskim kapłanem, o. Mario Pezzi, są dziś odpowiedzialnymi na poziomie
międzynarodowym za Drogę Neokatechumenalną, która jest obecna w 124 krajach na 5 kontynentach, w 1479 diecezjach i 6272 parafiach, tworząc około 25.000 wspólnot.

Istnieje 95 seminariów "Redemptoris Mater" z 2100 seminarzystami. Z tych seminariów zostało już wyświęconych 1760 prezbiterów.

Na specjalne zaproszenie Ojca Świętego Jana Pawła II, Kiko Argüello uczestniczył, jako audytor w trzech Synodach: o pokucie, o świeckich, o Eucharystii; zaś na zaproszenie Benedykta XVI uczestniczy w Synodzie o Słowie i w ostatnim, o Nowej Ewangelizacji. W 1992 r. Papież Jan Paweł II mianował go konsultorem Papieskiej Rady ds. Świeckich, nominacja ta została potwierdzona przez Papieża Benedykt XVI.

W 2009 roku Kiko otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. W 2011 został nominowany konsultorem Papieskiej Rady Nowej Ewangelizacji, powołanej przez Benedykta XVI w 2010 roku ze względu na sytuację krajów o dawnych
korzeniach chrześcijańskich, które w większości ulegają zjawisku sekularyzacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kiko Argüello doktorem honoris causa KUL
Komentarze (6)
LI
Laudetur Iesus Christus
1 lipca 2013, 19:39
Doktor honoris causa KUL w Lublinie Kiko Argüello brzydzi się Krzyżem, więc kiedy nachodzi go konieczna potrzebna, zdejmuje ten gadget oszukiwania gojów, czym jest jego pozorowana postawa „chrześcijanina”. [url]http://gazetawarszawska.com/2013/06/30/doktor-honoris-causa-kul-kiko-brzydzi-sie-krzyzem/[/url]
W
wierny
26 czerwca 2013, 20:24
Droga neokatechumenalna to jest coś co by spełniło pokładane w niej nadzieje ale jakieś 1000 lat temu. Tak jak codzienne przyjmowanie komuni świętej postulowane już około 620 lat temu przez bł. Dorotę z Mątowów (patronkę Benedykta XVI). Oczywiście, że dobrze, że droga neokatechumenalna istnieje i się rozwija. Tylko, że to jest za mało na współczesny satanizm. Odpowiedzią jest rozwinięte życie charyzmatyczne połączone z darem czynienia cudów, darem proroctwa, darem ojcostwa prowadzącego ludzi do takich stopni świętości, że staną się dużo świętsi i silniejsi od szatana w chwili stworzenia, a nawet od całego piekła. Wtedy dopiero będzie można wprost stawić czoło ludziom opętanym, piekłu w każdej jego postaci. I to ojcostwo, i macierzyństwo duchowe będzie o wiele ważniejsze od naturalnego, gdyż zdolne będzie do poprowadzenia ludzkości w takiej rejony świętości, że będzie ona wolna od napaści piekła i jego podstępów. Umożliwi ono odtworzenie raju na ziemi, wprowadzi ludzkość do tej rzeczywistości, która została utracona przez grzech pierworodny. A jak się tam dopełni nasza doczesna świętość, Bogu wiadoma, to wtedy nadejdzie Paruzja i nowa rzeczywistość zupełnie różna od obecnej i rzeczywistości raju, który był. Znacznie świętsza i bogatsza.
D
drozd
26 czerwca 2013, 20:18
Najpierw afera z gender, a teraz to. Katolicki z nazwy KUL zupełnie schodzi na smycz twórców nowego porządku świata i nowego w nim "kościoła" new age.  ...bo jak rzecze p. Żyłka - Kościół ma być maksymalnie otwarty [url]http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,1209,kosciol-maksymalnie-otwarty.html[/url]
D
donatan
26 czerwca 2013, 18:37
Najpierw afera z gender, a teraz to. Katolicki z nazwy KUL zupełnie schodzi na smycz twórców nowego porządku świata i nowego w nim "kościoła" new age. 
Ż
żyła
26 czerwca 2013, 17:08
Małe wspólnoty otwarte na zewnątrz przyszlością Kościoła.
M
Mundik
26 czerwca 2013, 15:43
Kiko Argüello. 26 czerwca 2013 b.duchowe przemówienie z uroczystości wręczenia tytułu doktora honoris causa KUL Kiko Argüello. do słuchania http://www.mediafire.com/listen/j210o7wqrx46ank/Kiko_Arguello_drKUL_2013-6-26.mp3 do sciągnięcia http://www.mediafire.com/download/j210o7wqrx46ank/Kiko_Arguello_drKUL_2013-6-26.mp3