Kobiety-księża. Bp Malicki wyjaśnia, czym jest ordynacja kobiet

Kobiety-księża. Bp Malicki wyjaśnia, czym jest ordynacja kobiet
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

- W wyniku ordynacji kobiety podejmują w Kościele funkcję duchownego, więc nazywamy je ksiądz, ale one nie przyjmują święceń kapłańskich, więc nie są kapłankami. Duchownym jest się do emerytury - wyjaśnił bp Andrzej Malicki.

Po tym, jak w maju 2022 roku odbyła się pierwsza w historii ordynacja dziewięciu diakonek na księży Kościoła ewangelicko-augsburskiego, kobiet, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny odciął się od tej praktyki, odmawiając udziału we wszystkich wydarzeniach, w których będą uczestniczyć "prezbiterki". Jaka jest obecnie sytuacja? 

Jak wyjaśnił prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, ordynacja kobiet do służby w Kościele ewangelicko-augsburskim nie jest tym samym, co święcenia kapłańskie w Kościele prawosławnym. Mimo zastrzeżeń w tej kwestii i wcześniejszych zapowiedzi Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny nie wystąpił z Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) - powiedział PAP bp Malicki. 

Pierwsze w historii kobiety wyświęcone na księży

W ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie 7 maja 2022 r. odbyła się po raz pierwszy uroczystość ordynacji na księdza dziewięciu diakonek. W reakcji na to wydarzenie zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa poinformował w liście do prezesa PRE bp. Andrzeja Malickiego, że "Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, zachowując naukę Św. Apostołów i Praojców, takiej praktyki nie uznaje".

"W związku z powyższym PAKP wstrzymuje udział swoich przedstawicieli w różnorodnych spotkaniach ekumenicznych, jak modlitwy, konferencje, robocze spotkania itp., na których obecne będą +prezbiterki+" - czytamy w liście abp. Sawy do prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej. Abp Sawa zastrzegł, że "w przypadku nasilenia się problemu, członkostwo PAKP w Polskiej Radzie Ekumenicznej zostanie zawieszone".

Rozumienie urzędu duchownego jest różne w różnych Kościołach

Prezes PRE powiedział PAP, że "odbyło się spotkanie z przedstawicielami Polskiego Autokefalicznego Kościoła prawosławnego, w czasie którego wyjaśniano sporne zagadnienia w kwestii ordynacji kobiet". "Obie strony prosiły o wykazanie wrażliwości religijnej na ich rozumienie urzędu duchownego" - powiedział bp Malicki.

Jak zaznaczył, do tej pory Kościół prawosławny nie podjął innych działań związanych z wystąpieniem z PRE. - Liczmy, że to się nie wydarzy powiedział. Podkreślił też, że każdy Kościół PRE rządzi się swoimi zasadami i swoim prawem i mając świadomość istniejących między Kościołami różnic doktrynalnych, stara się je szanować. Wyjaśnił, że inaczej rozumiany jest urząd duchownego w Kościołach ewangelickich, a czym innym jest kapłaństwo w Kościele prawosławnym czy rzymskokatolickim.

"Nazywamy je ksiądz, ale nie są kapłankami"

- Ordynacja do służby w Kościele to nie jest to samo co święcenia kapłańskie, w związku z tym nie można mówić o święceniu kobiet. W Kościołach ewangelickich urząd duchownego wynika z powszechnego kapłaństwa wiernych i jest to funkcja, którą może pełnić każdy ochrzczony bez względu na płeć. Warunkiem koniecznym do bycia ordynowanym jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia, zdania nakazanych egzaminów kościelnych, a przede wszystkim powołanie, czyli pragnienie służby dla Boga. W Polsce jest jedna uczelnia, która kształci w tym zakresie - Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie - wyjaśnił bp Malicki. 

- W wyniku ordynacji kobiety podejmują w Kościele funkcję duchownego, więc nazywamy je ksiądz, ale one nie przyjmują święceń kapłańskich, więc nie są kapłankami. Duchownym jest się do emerytury - wyjaśnił hierarcha. Natomiast w Kościele katolickim i Kościele prawosławnym funkcja kapłana łączy się ze święceniami i dotyczy tylko i wyłącznie mężczyzn.

Ile jest Kościołów w Polskiej Radzie Ekumenicznej? 

Obecnie w skład PRE wchodzi siedem Kościołów: Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny oraz Kościół Chrześcijan Baptystów. W Polsce działa także Alians Ewangeliczny, w skład którego wchodzi m.in. Kościół Zielonoświątkowy i Kościół Chrystusowy.

Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce 16 października 2021 r. opowiedział się za wprowadzeniem ordynacji kobiet na księży. Uchwała weszła w życie 1 stycznia 2022 r.. "Za wnioskiem Synodalnej Komisji Kobiet głosowało 45 osób, 13 było przeciw, 1 głos był wstrzymujący. Zgodnie z procedurą, uchwalenie wniosku dotyczącego zmiany Zasadniczego Prawa Wewnętrznego wymaga uzyskania większości 2/3 głosów" - poinformowała rzecznik Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP

Sprawdź, jaką masz relację z Ojcem

Czy potrafisz traktować Boga jak ojca? Spotykać się z Nim, rozmawiać? Czy widzisz w Nim troszczącą się o ciebie, zaufaną osobę czy raczej nieczułego i milczącego rodzica, dystansującego się...

Skomentuj artykuł

Kobiety-księża. Bp Malicki wyjaśnia, czym jest ordynacja kobiet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.