Kobiety do diakonatu? Biskupi nie będą stali na przeszkodzie

Kobiety do diakonatu? Biskupi nie będą stali na przeszkodzie
(fot. shutterstock.com)
CruxNow / kk

"Większość biskupów USA jest za wyświęcaniem kobiet na diakonów o ile pozwoli na to Watykan" - informuje portal CruxNow. Sprawę bada specjalna komisja powołana przez papieża Franciszka.

To wyniki najnowszej sondy przeprowadzonej w Episkopacie USA. Mimo woli do wyświęcania diakonis, zaledwie 41% biskupów i 50% duszpasterzy diakonii twierdzi, że to teoretycznie możliwe, a tylko 27% oby grup wierzy, że Kościół na to pozwoli.

DEON.PL POLECA
Watykańska komisja: kobiety pełniły funkcję diakonów od wieków. "Kościół i dziś potrzebuje więcej ludzi w służbie" >>

Badania przeprowadził jesienią ośrodek CARA z Uniwersytetu Georgetown, zaś inspirację stanowiło powołanie przez papieża Franciszka specjalnej komisji mającej zbadać status diakonis w starożytnym Kościele.

DEON.PL POLECA

Czy w Kościele będą diakonisy? Kard. Schönborn: to pytanie otwarte >>

Komisja została ustanowiona w sierpniu 2016 roku i składa się z dwunastu członków: 6 kobiet i 6 mężczyzn, a jej przewodniczącym jest prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Luis Ladaria.

Diakonat stały, który odnowiono podczas Soboru Watykańskiego II obecnie liczy ponad 50 tysięcy osób na całym świecie, zaś w samych Stanach Zjednoczonych tę posługę sprawuje 18 tysięcy mężczyzn.

Patriarchat Aleksandrii przywraca urząd diakonisy >>

W badaniu wzięła udział jedynie niewiele ponad połowa biskupów z Ameryki Północnej, bo na 192 zaproszonych, odpowiedziało tylko 108.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zuzanna Radzik

Historia wielkiego przemilczenia

W Kościele pierwszych wieków kobiety pełniły ważne funkcje: nauczały, studiowały Biblię, były apostołkami. W ich domach spotykali się wierni i sprawowano Eucharystię. To one jako jedne z pierwszych fundowały i utrzymywały klasztory....

Skomentuj artykuł

Kobiety do diakonatu? Biskupi nie będą stali na przeszkodzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.