Komentarze po decyzji Benedykta XVI

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
PAP / psd

Decyzja o abdykacji podjęta przez papieża Benedykta XVI świadczy o poczuciu odpowiedzialności za Kościół; nie sądzę, by wynikała wyłącznie z przyczyn zdrowotnych - podkreślił w rozmowie z PAP publicysta o. Wacław Oszajca.

O. Oszajca przypomniał, że o abdykacji mówiło się już w przypadku papieża Jana Pawła II. "Wtedy jednak do niej nie doszło, z perspektywy czasu trzeba ocenić, że stało się dobrze. Sposób, w jaki Jan Paweł II przeżywał starość, chorobę i śmierć stał się świadectwem dla wielu ludzi" - powiedział jezuita.
Zaznaczył jednocześnie, że Benedykt XVI znalazł się w innej sytuacji niż Jan Paweł II. "Papież doszedł do wniosku, że nie jest już w stanie sprawować swojego urzędu. Ta abdykacja stawia w innym świetle urzędy kościelne. Pokazuje, że urząd jest oddzielony od osoby. Decyzja papieża jest związana z jego kondycją, stanem zdrowia, ale także z warunkami zewnętrznymi: kulturowymi, społecznymi, politycznymi. Abdykacja wcale nie jest przegraną, czy małodusznością, przeciwnie - świadczy o odpowiedzialności za Kościół" - podkreślił o. Oszajca.
Jego zdaniem, Benedykt XVI musiał mieć mocne uzasadnienie dla swojej rezygnacji. "Nie wydaje się, żeby chodziło wyłącznie o sprawy zdrowotne. Na decyzję papieża na pewno miała wpływ sytuacja w kurii rzymskiej, a także różne kryzysy, które trapią Kościół" - dodał.

Abp Canterbury wyraził zrozumienie dla decyzji Benedykta XVI

Arcybiskup Canterbury Justin Welby wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że wiadomość o rezygnacji Benedykta XVI przyjął z ciężkim sercem, ale z całkowitym zrozumieniem.
Duchowy zwierzchnik Kościoła Anglii i 77-milionowej społeczności anglikańskiej na świecie zaakcentował, że papież sprawował swój urząd "z wielką godnością, przenikliwością i odwagą".
Welby, który swój urząd objął w zeszłym tygodniu, po rezygnacji Rowana Williamsa, dodał, że dziękuje Bogu za życie Benedykta XVI, "całkowicie poświęcone, w słowach i czynach, w modlitwie i (...) służbie, naśladowaniu Chrystusa".
"Modlimy się, żeby Bóg szczodrze pobłogosławił go na emeryturze zdrowiem i pokojem ciała i duszy, i zawierzamy Duchowi Świętemu tych, którzy odpowiadają za wybranie jego następcy" - podkreślił Welby. 

Naczelny rabin Izraela z uznaniem o Benedykcie XVI

Naczelny aszkenazyjski rabin Izraela Jona Metzger z uznaniem wypowiedział się o Benedykcie XVI, podkreślając, że stosunki między Izraelem a Watykanem nigdy nie były lepsze niż w okresie jego pontyfikatu. Wyraził nadzieję, że ta tendencja się utrzyma.
Rabin Metzger wyraził też opinię, że Benedykt XVI zasługuje na wielkie uznanie za rozwijanie więzi międzyreligijnych między chrześcijaństwem, judaizmem i islamem. Życzył ustępującemu papieżowi "dobrego zdrowia i długich dni".

Ks. Boniecki: papież pokazał, jak z wiarą rozwiązać problem starości i słabości

Papież Benedykt XVI swoją abdykacją pokazał, jak można z wielką wiarą rozwiązać problem urzędu, starości i słabości - ocenił redaktor senior "Tygodnika Powszechnego", ks. Adam Boniecki. 
Jak powiedział ks. Boniecki w nagraniu zamieszczonym w poniedziałek na profilu "TP", abdykacja papieża jest niebywałą decyzją, niespotykaną w Kościele katolickim od XIII wieku, kiedy zrezygnował z papiestwa Celestyn V.
"Benedykt XVI był świadkiem końca pontyfikatu Jana Pawła II. Przypuszczam, że nie chciałby powtórzyć tych dramatycznych ostatnich miesięcy, kiedy papież był na tym stanowisku, ale był już właściwie niezdolny do pełnienia tej funkcji" - ocenił ks. Boniecki.
"To decyzja bardzo ważna dla Kościoła, dlatego że otwiera precedens, że także urząd papieski może być przekazany za życia poprzednika. Oczywiście to wydarzenie tak niezwykłe, że opinia publiczna świata jest poruszona, Watykan także" - dodał.
W ocenie duchownego pontyfikat Benedykta XVI był na pewno bardzo ważny. "Jeśli chodzi o uporządkowanie doktrynalne, to wniósł on bardzo wiele. To było takie zaokrąglenie, podsumowanie, uporządkowanie tej wielkiej spuścizny Jana Pawła II" - powiedział ks. Boniecki.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Komentarze po decyzji Benedykta XVI
Komentarze (3)
C
carmen
11 lutego 2013, 14:28
@~wojtek pożyjesz i dożyjesz tylu lat zobaczysz dlaczego Benedykt XVI tak zrobił po co to podpieranie się cierpieniem Jezusa cierpienie Jezusa to cierpienei Jezusa (inny ma cel) a cierpienie człowieka to cierpienie człowieka może nie każdy chce cierpieć na oczach całego świata Ty też jesteś uczniem Chrystua i też jesteś wezwany do głoszenia Ewangelii
M2
mendoza 2 bezsilny
11 lutego 2013, 14:28
Roman Paszke Justyna Kowalska i Joseph Ratzinger co łączy te osoby coś co najbardziej ludzkie B E Z S I L N O Ś Ć
W
wojtek
11 lutego 2013, 14:19
Mi osobiście jest bardzo smutno - uważam ,że jeszcze zdecydowanie za wcześnie na abdykację. Rozumiem ,że wiek i zdrowie mogą być przeszkodą ale moc w słabości się doskonali . A Pan jezus na krzyżu nie był okazem twardziela i strongmena a totalnie wycienczonym wrakiem człowieka a mimo to dokonał najpiękniejszego aktu - oddał nam swoja matkę i nas ofiarował jej matczynej miłości. Alle cóż ja zwykły szaraczek muszę to przyjąć z pokorą i ufać Bogu.