Czy dla cudzego komfortu mam ukrywać moje szczęśliwe małżeństwo?

Fot. Depositphotos.com

Doświadczam w ostatnich dniach bardzo cierpkiej konsekwencji dzielenia się swoją wiarą. Z racji trwającej kampanii społecznej „Tydzień Małżeństwa” w różnych miejscach i mediach świadczę o tym, co oznacza dla mnie osobiście życie w małżeństwie. W efekcie spotykam się z bardzo różnymi, głównie negatywnymi reakcjami: od pretensji i żalów, przez frustracje, po – nierzadko – hejt w czystej postaci.

Podczas ostatniej, niedzielnej Mszy zatrzymało mnie szczególnie Słowo: „Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego, podobnie jak ja, który się staram przypodobać wszystkim, pod każdym względem, szukając nie własnej korzyści, lecz dobra wielu, aby byli zbawieni” (1 Kor 10, 32-33). W pierwszym odruchu pomyślałam, że w dzisiejszych czasach bardzo trudno jest żyć tak, by kogoś nie gorszyć swoim zachowaniem. Osoba wierząca zarówno wśród niewierzących znajdzie takich, których będzie razić swoją życiową postawą, jak i w kościelnych kręgach natknie się na takich, którzy ochoczo skrytykują jej sposób wyznawania wiary. Zresztą nawet zdrowy rozsądek podpowiada, że próba przypodobania się wszystkim z góry skazana jest na porażkę i może nieść ze sobą szereg zagrożeń, których ostatecznym wynikiem jest zazwyczaj to, że traci się poczucie własnej wartości i tożsamość. Święty Paweł oczywiście precyzuje, że chodzi o to, by swoim życiem szukać dobra wielu. Ale „wielu” - to nie „wszyscy”.

Dlaczego pisanie o wierności małżeńskiej wywołuje negatywne emocje?

Doświadczam w ostatnich dniach bardzo cierpkiej konsekwencji dzielenia się swoją wiarą. Z racji trwającej kampanii społecznej „Tydzień Małżeństwa” w różnych miejscach i mediach świadczę o tym, co oznacza dla mnie osobiście życie w małżeństwie. W efekcie spotykam się z bardzo różnymi, głównie negatywnymi reakcjami: od pretensji i żalów, przez frustracje, po – nierzadko – hejt w czystej postaci. Najbardziej zadziwia mnie to, że pisanie o jedności i wierności małżeńskiej wywołuje negatywne emocje tam, gdzie się tego zupełnie nie spodziewałam. Bo to, że zagorzali antyklerykałowie będą krzyczeć o „ciemiężących wolność pomysłach Kościoła”, to wiadomo. Ale okazuje się, że pisanie o pięknie małżeństwa boli też osoby z rozbitych rodzin, związki niesakramentalne i ludzi uwikłanych w niezdrowe relacje. Spotkałam się również z głosami osób działających aktywnie w środowisku kościelnym, które wskazywały, że mówienie o blaskach życia w małżeństwie może utrwalać stereotypowe myślenie o kobiecej ścieżce życia…

Czy mam ukrywać to, że jestem w małżeństwie szczęśliwa?

Czy zatem to, że żyję w sakramentalnym małżeństwie, jako szczęśliwa, spełniona żona, ma być moim powodem do wstydu? Czy gorszę tym ludzi? Czy mam milczeć o tym, że w sakramentalnym związku doświadczam dobra, radości i pokoju? Ukrywać to, że czuję się pobłogosławiona życiem, które jest mi dane przeżywać u boku mojego Męża? A może powinnam szukać jakiejś formuły, w której w zależności od adresata – będę albo koncentrować się na moich osobistych zmaganiach, trudach i cierpieniach związanych (nieodzownie) z wyborem każdego powołania, albo po prostu w trosce, by bliźniego nie wprawiać w żaden dyskomfort będę unikać jasnych deklaracji, że nie przypadkiem wybrałam Pana Boga na fundament mojego związku i jestem w tym szczęśliwa? Czy naprawdę każde rekolekcje dla narzeczonych mają się odbywać pod hasłem: „Kurs zniechęcenia do małżeństwa”? No nie. Nie! Wierzę, że Chrystus wzywa nas, by iść przez życie, dobrze czyniąc i dzielić się Dobrem, które od Niego tak hojnie dostajemy. Ja wybrałam życie w małżeństwie i każdego dnia na własnej skórze przekonuję się, że takie powołanie może dawać ogromne szczęście i poczucie satysfakcji. Nie chcę tego ukrywać!

DEON.PL POLECA

Czy małżeństwo zawsze musi oznaczać kryzys?

Zaprosiłam niedawno małżonków, którzy obserwują moje konto na Instagramie, do podzielenia się krótkimi myślami na temat tego, co im osobiście daje małżeństwo. Pojawiło się wiele pięknych argumentów (znajdziecie je u mnie w wyróżnionej relacji, zapraszam). To, co mnie jednak zaniepokoiło, to gros prywatnych wiadomości, które właściwie streścić można jednym zdaniem: „Wiesz co, niby znam odpowiedź, ale nie umiem znaleźć słów, które wyrażą to, dlaczego sądzę, że warto”. Pomyślałam: kiepsko. I przypomniałam sobie fragment starej piosenki religijnej: „Jakże wierzyć Temu, którego się nie słyszy, jak usłyszeć Słowo, kiedy nikt nie głosi”. Bo pewnie, że trudno ogrom dobra płynącego z sakramentu upchać w kilkudziesięciu znakach. Ale jeżeli na hasło „małżeństwo” nie mamy naturalnych, odruchowych, pozytywnych nasuwających się słów, to jak przekonamy do tego powołania tych, którzy od maleńkości karmią się syntetycznymi komunikatami na TikToku, Twitterze czy Snapchacie? Zanurzeni w wirtualnym świecie młodzi bombardowani zewsząd prostym skojarzeniem: „małżeństwo=kryzys” mają nagle sami z siebie uwierzyć, że wierna, wyłączna i sakramentalna Miłość jest drogą błogosławieństwa, piękna i spełnienia? Obawiam się, że to nawet nie jest pobożne życzenie. Takie myślenie, to czysta głupota.

Misja szczęśliwych małżeństw: mówić innym o tym, co jest dobre w ich związkach

Kilka lat temu na pewnych rekolekcjach małżeńskich prowadzący zapytał nas, czy jako małżeństwo mamy taki moment w roku, w którym siadamy i wspólnie zastanawiamy się (rozeznajemy), jaką misję w świecie mamy w danym momencie do spełnienia. Zauważył, że warto to robić cyklicznie, bo nic w świecie nie jest dane raz na zawsze, a i my, jako małżonkowie, nieustannie się zmieniamy. Taka praktyka otwiera nas jednak na innych i pozwala odkrywać sens życia w jego nieograniczonym bogactwie. Gdyby choć część z nas, katolickich, zwykłych, spełnionych, stąpających twardo po ziemi, a nie latających w oparach różowych serduszek małżeństw, zechciała znaleźć kilka prostych, ważnych dla siebie zalet bycia w związku małżeńskim, a następnie werbalizować je jak najczęściej w rozmowie z własnymi dziećmi, z sąsiadami i znajomymi w pracy, może nie mielibyśmy tak galopujących statystyk erozji instytucji małżeństwa. To naprawdę nie jest ani misja na miarę podboju kosmosu, ani misja straceńcza. Ale to może być malutki krok do zbudowania piękniejszego świata, w którym troski i bolączki nie streszczają całej prawdy o życiu.

Żona, mama, córka, z zawodu animatorka społeczności lokalnych, z zamiłowania doktorka nauk społecznych, w wolnych chwilach pisze bloga "Dobra Wnuczka" i prowadzi konto na Instagramie. Razem z mężem od lat zaangażowana w Ruch Spotkań Małżeńskich i wrocławską Wspólnotę Jednego Ducha. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy dla cudzego komfortu mam ukrywać moje szczęśliwe małżeństwo?
Komentarze (19)
BS
~Beata S.
7 czerwca 2024, 21:10
Jestem szczęśliwa w małżeństwie, ale staram się nie epatować tym na innych bo inni często są samotni aby nie koniecznie szczęśliwi, obnoszenie się swoim szczęściem, bogactwem nie koniecznie musi być przyjemne dla innych. Może po prostu starać się słuchać i rozumieć innych.
GS
~Grzegorz Stanczyk
19 lutego 2024, 17:39
Świat i chrześcijaństwo rozwala dziś rozbuchany do granic absurdu indywidualizm. Nie mów mi i innym ludziom o twoim szczęściu bo MOJE doświadczenia są w tej kwestii bardzo negatywne.
GL
~Grzegorz Lisowicz
19 lutego 2024, 17:35
Nic tak nie denerwuje Polaka jak cudze szczescie
JW
~Joanna Wiśniewska
18 lutego 2024, 21:20
A czy konieczne jest by wszyscy podziwiali i się cieszyli? Nie wystarczy świadomość "u mnie jest cudnie" ?
TW
~Teresa Wajcberg
15 lutego 2024, 15:44
Słusznie, trzeba mówić o tym, że życie w związku małżeńskim może być szczęśliwe. Miłość i zaufanie wzajemne dają poczucie bezpieczeństwa i że łatwiej jest wtedy pokonywać razem ewentualne problemy. Szukanie ciągłej ekstazy , zm8ana partnerów seksualnych powodują frustrację. A tak zwana codzienność z kochana osobą jest piekna
PN
~Paula N
15 lutego 2024, 11:55
W ostatnim czasie wogle, wygląda na to, trudno się rozmawia na wiele ważnych tematów. Strategie prowadzenie dialogu i dyskusji, które świetnie się sprawdzały dwadzieścia lat temu zdają się czasem "natrafiać na próżnię". Od spraw społecznych i politycznych poczynając. Trzeba nam uczyć się nowych sposobów komunikacji. Dla mnie to bardzo trudne. Bardzo wymagające. Rzeczywiście, uwzględnianie zróżnicowanej wrażliwości - oraz stylu komunikacji - innych osób stało się wyzwaniem.
GP
~Greta P.
14 lutego 2024, 22:08
Ludziom będącym nieszczęśliwymi w związku nawet tym sakramentalnym może być zwyczajnie przykro, że ktoś ma tyle szczęścia, o którym oni marzyli, ale się nie udało. Cudze szczęście może razić.
RC
~Roman Czytelnik
18 lutego 2024, 17:50
Trudno. Zazwyczaj pwoduje smutek fakt ze komus sie udalo a nam nie w sprawach nam istotnych. Probujmy wiec dalej
WP
~W Punkt
14 lutego 2024, 21:36
Tych tzw.„zwyklych, twardo stąpających po ziemi, „katolickich”(bo tak trzeba)” małżeństw jest na pęczki w Polsce. Mniej więcej do pokolenia naszych rodziców(odnieśmy się tylko do naszego kraju) mieliśmy raczej doczynienia „z taśmową produkcja” malzenstw. Jaki tego wynik? Od własnej matki, wierzącej, dobrej (i nie „gospodyni domowej”) kobiety usłyszałam jedno okrągłe zdanie - małżeństwo to Golgota (to na temat jej i ojca, całkiem porządnego gościa, małżeństwa - katolickiego). Ta Golgotę widać(kto che być ślepy ma prawo), więc przestańmy ja LUKROWAĆ tą katolickoscia. W wielu innych krajach jest cała masa nie-katolickich hetero-małżeństw, jednych na życie i porządniejszych, żyjących bardziej „małżeńsko” niż te z naszego podwórka, te prze-katolickie.
HH
~Hanka H
15 lutego 2024, 18:53
Na czym polega Golgota w małżeństwie katolickim?
AI
~Anna Ina
18 lutego 2024, 11:16
To prawda pokolenie za czasów PRL mówiło często, że małżeństwo to ,,droga krzyżowa ", mi te stwierdzenie ciągle się pojawiało w najbliższym otoczeniu. Bo trzeba było,, brać" już kogoś gdy się pojawił. Jakoś wyrosłam w takim przekonaniu, że drogę krzyżową czyli tego męża nosi się do końca, we frustracji, w żalu, w smutku głównie a nie w radości (ba- nigdy tam radości nie ma albo rzadko). Te przekonanie o takim wspólnym więzieniu jest bardzo mocno zakorzenione i dlatego ludzie słysząc o szczęściu małżeńskim to aż się,, gorszą ". A tu właśnie tak powinno być: czyli dzielenie radości, bycie razem, takie piękne chwile, wspieranie się w wychowaniu dzieci.
HH
~hej ho
14 lutego 2024, 21:24
Zazdroszczą wszyscy ci, którzy wiedza , ze w ich życiu nie jest tak jak powinno być.
GP
~Greta P.
15 lutego 2024, 22:47
A jak powinno być? Nie każdy ma tyle szczęścia
RC
~Roman Czytelnik
18 lutego 2024, 17:54
Powinno byc wrazliwie wiernie uczciwie po obu stronach. Moze wrazliwosci bedzie codziennie ale trzeba sie starac zycie to wyzwanie na cale zycie
JP
~J P
14 lutego 2024, 20:59
To niestety pokrętna natura ludzka, w której łatwiej o zazdrość niż o radość z czyjegoś szczęścia. I dlatego reakcja nie afiszowania się jest formą ochrony.
PR
~Ppp Rrr
14 lutego 2024, 14:18
Ukrywać nie trzeba, ale wrzeszczeć o tym na wszystkie strony też nie ma sensu. Nie wiem, czy Pani akurat "wrzeszczy", ale jeśli ktoś ma w tym zakresie problemy, to jest rzeczą normalną, że nie chce o tym słuchać. A nawet, jeśli problemów nie ma, to w masie akcji marketingowych kolejna nie jest do niczego potrzebna. Problemem jest REKLAMA, a nie jej treść. Pozdrawiam.
E3
edoro 333
14 lutego 2024, 14:14
Bardzo Pani podkreśla, pani Agata, że jest Pani w małżeństwie sakramentalnym. Czy to jest warunek bycia szczęśliwym w związku, doceniania dobra, jakie z niego płynie? Nie wydaje mi się.
JM
Jarek M
15 lutego 2024, 11:51
Policzyłem, 4 razy, czy to dużo ? Sakramentalność małżeństwa w Kościele Katolickim w znaczenie i tyle. Mowa jest o małżeństwie i że Pani Agata jest w nim szczęśliwa, w tekście nie odnajduje takiej prostej zależności.
E3
edoro 333
15 lutego 2024, 22:00
No i cóż ja poradzę, że Pan tego w tekście nie odnajduje..?