Dzieci płaczą, mściwość rośnie

Fot. Michele Piacquadio / Depositphotos.com

Spal, zniszcz, pomścij, wykpij, zabij. Komunikacja wojenna Ukrainy jest boleśnie szczera, harda, nieustępliwa i mściwa. Trudno się dziwić. Nietrudno do tego klimatu dołączyć.

Odprowadzam dziś do przedszkola moje dziecko najmłodsze, w drzwiach innej grupy - płaczący, mały ukraiński chłopczyk, wtulony w mamę, która dzielnie próbuje go nakłonić, żeby został w obcym miejscu, w którym ludzie nie mówią jego językiem i w które wnosi tysiąc swoich małych lęków. Jakich – nie pytam. Mogę sobie tylko wyobrazić. Choć wolę sobie nie wyobrażać.

A jeśli sobie nie wyobrażę, świat i tak mi pokaże, przed czym ten dzieciak ucieka i czego się obawia. Świat w jego imieniu dobitnie nazwie prześladowców, każe im się oddalić wszyscy wiedzą gdzie, dokładnie tam, gdzie rosyjski okręt wojenny, który w zdumiewający sposób wykonał wulgarny rozkaz ukraińskich obrońców Wyspy Węży.

DEON.PL POLECA

Mściwość, wulgarność, nienawiść uzasadniona własnymi emocjami. Grupy, których można i należy nienawidzić. Przyzwolenie na ch*** i pier****** w przestrzeni publicznej, w której dzieci słuchają, jak dorośli przeklinają innych. Dorośli czują, że mają prawo. Dzieci będą myśleć tak samo.

Jakiś czas temu trafiło do mnie zaproszenie do modlitwy. Modlitwę zainicjował jeden z ruchów protestanckich, a intencję miała konkretną – o śmierć Putina. Wcześniej grupa modliła się o nawrócenie, ale w wyznaczonym czasie Putin się nie nawrócił, więc intencja się zmieniła.

W sieci ludzie wymyślają sobie od ruskich onuc i trolli, każdy komentarz nie po czyjejś myśli jest od razu zinterpretowany jako wrogi. Nie ma miejsca na inne zdanie i na myślenie inaczej. I nie chodzi tu o faktyczne działania ludzi zatrudnionych do siania propagandy, ale o ogólne pozwolenie, by tego, kto nieporadnie próbuje wyrazić swoje trudne uczucia, od razu ustawić do właściwego, według nas, pionu.

Jest w tym bezsilność. Wojna trwa, rozgrywa się za pośrednictwem mediów społecznościowych na naszych oczach w czasie niemal rzeczywistym. Desperacko chcemy, żeby ktoś urwał złu łeb, rozerwał je na strzępy, chcemy, żeby mściciele rodem z filmów Tarantino zmaterializowali się w historii, zmienili jej bieg, żeby ktoś wreszcie wytłukł ruskich, wyrżnął kacapów w pień, a Moskwę zrównał z ziemią, zaorał i zasypał solą. Widzimy rzeczy straszne i chcemy zemsty i odpłaty. Choć to nie nasza wojna, Ukraińcy robią wszystko, by była nasza, by była całego świata i wydaje się, że to jedyna i słuszna rzecz, którą mogą zrobić poza walką w terenie.

Oglądałam ostatnio nowego „Batmana”. Uszyty w konwencji noir, jest mroczną historią bezsilności wobec przemocy, korupcji, pozornie nietykalnego zła. Pozornie, bo można go dotknąć, można je zniweczyć – ale inaczej, niż walcząc taką samą jak ono bronią. Najjaśniejszym punktem filmu jest scena, w której Batman powstrzymuje swoją kocią koleżankę od zastrzelenia jej własnego ojca.
- Musi odpłacić za zło! – krzyczy Catwoman, a Batman spokojnie odpowiada: - On tak. Ale ty nie.

Bo tak jest. Nie musisz płacić swoim życiem, by pomścić innych. Nie musisz dorzucać swojego zła do tego, które już zostało popełnione. Zemsta wydaje się być słusznym narzędziem do momentu, w którym nie odkryjesz, że to nie ty jej używasz, ale że ona tobą rządzi i każe ci się posuwać do rzeczy najgorszych.

Naiwność młodego Wayne’a, który chce naprawić świat po śmierć ojca, nie orientując się w skomplikowanych układach i interesach, jest jak ostrzeżenie. Czy nie jesteśmy równie naiwni? Świat nie jest czarno-biały. Jest skomplikowany, tak samo jak skomplikowane są przeróżne wątki rozgrywające się cicho w tle trwającej tuż obok wojny.

Przykładem z życia, nie z kina, są… talibowie. Dzieciaki, które po śmierci bliskich zostały wychowane w kulcie zemsty i odpłaty, które dorastając oddawały życie, by pomścić ojców i braci. By wyrównać rachunki. Perspektywa przebaczenia była niedostępna. Czy do tego samego dojdą ukraińskie dzieci, uczące się przemocy i mściwości? Jak to powstrzymać? Gdzie szukać oddechu, siły, by nie znienawidzić człowieka, jednocześnie nienawidząc zła, które wyrządza? Jak się nie rozgościć w miłym poczuciu ulgi, które na chwilę przynosi zwymyślanie wroga od najgorszych, jego krwawa śmierć? Jak nie dać się pochłonąć ściskającej serce bezradności? Czy umiemy przed mściwością uratować nasze dzieci?

Chcę wierzyć, że tak.

Marta Łysek - dziennikarka i teolog, pisarka i blogerka. Poza pisaniem ogarnia innym ludziom ich teksty i książki. Na swoim Instagramie organizuje warsztatowe zabawy dla piszących. Twórczyni Maluczko - bloga ze Słowem. Jest żoną i matką. Odpoczywa, chodząc po górach, robiąc zdjęcia i słuchając dobrych historii. W Wydawnictwie WAM opublikowała podlaski kryminał z podtekstem - "Ciało i krew"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzieci płaczą, mściwość rośnie
Komentarze (5)
JW
~Jonasz Warszawski
28 kwietnia 2022, 10:30
Szanowna Pani Redaktor, proszę nie manipulować! Ja też mam dzieci i też je odprowadzałem do przedszkola.I na początku one też nie chciały zostawać w przedszkolu. Też płakały mimo, że nie było wojny a wszyscy wokół byli Polakami i mówili po polsku. One płakały bo się bały nowego miejsca i nowej sytuacji. Po kilkunastu dniach przyzwyczajały się do otoczenia i nie było już problemu. Dlatego proszę o zakończenie tej manipulacji!!!
TS
~Tomasz Stanowski
25 kwietnia 2022, 18:56
Jako młody człowiek kompletnie nie rozumiem niczyich powodów do mściwości. Nikt mi nigdy nie spalił domu, moi przodkowie nie brali udziału w żadnej wojnie, czasów sprzed 1990 roku nie pamiętam. Nie mam pretensji do nikogo, nie chcę się mścić na nikim, zupełnie mnie nie obchodzą jakieś historyczne i prehistoryczne zaszłości. jedyne co mnie martwi to to że tak wielu ludzi w Polsce żyje kompletnie inaczej i że wręcz szukają sobie rozpaczliwie obiektu swej zemsty, gniewu, pretensji. Może łatwiej się żyje gdy ma się w życiu jakiś obiekt niechęci. Może w każdym z nas żyje Kain i dobrze się miewa. Sam nie wiem.
AM
~Alicja M.M.
23 kwietnia 2022, 10:32
Pani Marto, ogromnie dziękuję za ten artykuł. Sama widzę i czuję, jak mściwość może uwodzić, jednocześnie wiem, że to właśnie byłoby najdotkliwsze zwycięstwo zła. Że przed tym trzeba ochronić dzieci, młodzież… nas samych. Wspólnota nienawiści jest łatwiejsza do stworzenia niż wspólnota miłości.
AK
~Adam Kowal
23 kwietnia 2022, 10:12
Jestem drugim pokoleniem powojennym. Podczas "wyzwalania" przez rosjan zbiegiem okoliczności uniknęli rozstrzelania moja prababka z dwójką małych dzieci pod własnym domem. Jednak duża część mojej rodziny nie miała tyle szczęścia i zginęła w trakcie wojny. Miejscowość obok kiedy kobiety dowiedziały się, że rosyjscy żołnierze będą wchodzić i wiedząc jednocześnie co zrobili z innymi kobietami wcześniej same popełniły samobójstwo. Czy wpojono mi kult zemsty? Nie. Przekazano nam - kolejnym pokoleniom czego należy się spodziewać w przypadku wejścia rosjan do Polski. Mam jednak żal do Francji i Wielkiej Brytanii, że wtedy na początku wojny nie włączyły się w pomoc militarną Polsce i jak to Pani Redaktor raczyła ująć uznały, że to nie jest ich wojna. Może moja rodzina by żyła razem z milionami innych ludzi. Czego innego oczekuje od państw cywilizowanych, a czego innego od swołoczy. Ps Trudności w adaptacji mają również polskie dzieci na emigracji i to bez przeżyć wojennych.
TT
~takie tam
24 kwietnia 2022, 11:11
Jestem drugim pokoleniem powojennym. Podczas "wyzwalania" przez Niemców zbiegiem okoliczności wyzwalających feudalną Europę ze strachu powstałego przy zastraszaniu przed najazdem rewolucji ludowej. Jednak duża część Rodzaju ludzkiego została oszukana przez kapitalistyczną promocję fałszywych autorytetów - fałszywych proroków karmiących biblijną bestię przez tak liczne wieki w kulturze unikania sprawiedliwości naprawczej aż doszło do wyroku sprawiedliwości odwetowej - biblijna tłocznia Pana - (w)czym ona - ta sprawiedliwość JEST wobec religijnych bałwochwalców "na swoim" ?