Ile Kościół w Polsce robi ws. pedofilii?

(fot. episkopat.pl)

W temacie molestowania jeszcze sporo do zrobienia. Przede wszystkim w sferze mentalnej, ale nie bez znaczenia jest strefa medialna. W tej ostatniej Kościół leży na łopatkach. Wciąż nie potrafi zrozumieć, że w tej kwestii dziennikarze nie muszą być wrogami lecz sprzymierzeńcami.

Kościół w Polsce nic nie robi w sprawie pedofilii. Takie wrażenie można odnieść w ostatnim czasie - szczególnie po watykańskim spotkaniu papieża z biskupami ten temat oraz publikacji opracowania Fundacji "Nie lękajcie się". Niestety Kościół sam jest sobie winien. A mają na to wpływ drobne, z pozoru nieistotne sprawy, które jednak taki obraz w społeczeństwie budują.

Ze względu na pobyt w szpitalu do Watykanu na szczyt dotyczący molestowania nie pojechał abp Stanisław Gądecki. Episkopat reprezentował jego wiceprzewodniczący abp Marek Jędraszewski. Ale wyjechał przed zakończeniem. Nie było go ani na sobotniej liturgii pokutnej ani na niedzielnej mszy podczas, gdy której Franciszek wygłosił arcyważne przesłanie. Słowa papieża można, a nawet trzeba przeczytać, ale złego wrażenia nie da się wymazać. Nie twierdzę, że metropolita krakowski nie miał ważnego powodu, by polecieć do Fatimy, ale przecież wiedział o tym wcześniej. Nie można było posłać do Watykanu np. prymasa Polski, który zna temat od podszewki? Nie byłoby dziś twierdzeń, że arcybiskup z Rzymu uciekł, czy "zdezerterował" - jak określiła to jedna z ofiar molestowania.

DEON.PL POLECA

Czy naprawdę do programu, wymagającej i dociskającej swoich gości Moniki Olejnik trzeba wysyłać rzecznika KEP, który już nie raz, w innych programach, się skompromitował? Naprawdę nie ma w polskim Kościele osoby, która ma wiedzę w temacie molestowania i potrafi poradzić sobie z najbardziej dociekliwymi rozmówcami?

Czy naprawdę archidiecezja gdańska będzie tylko w kółko powtarzała, że jest gotowa wyjaśnić sprawę ks. Henryka Jankowskiego, a nie weźmie się autentycznie do pracy?

To kilka faktów z minionych dni, o których słyszeliśmy, a które wpływają na obraz Kościoła. A przecież nie jest tak, że w sprawie molestowania nic nie robi. Od dawna ma przecież wypracowane choćby procedury postępowania w takich przypadkach wraz z aneksami, które precyzują kwestie pomocy ofiarom. Prawo kościelne za małoletniego uznaje osobę do 18. - a nie jak prawo cywilne do 15. - roku życia. Dłuższe są też okresy przedawnienia czynów. Obok ogólnych "Wytycznych" Episkopatu Polski swoje uregulowania tworzą też diecezje.

Jest powołany koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży. Ojciec Adam Żak nie tylko uruchomił Centrum Ochrony Dziecka, ale też wspólnie z krakowską Akademią Ignatianum studia podyplomowe, na których słuchacze uzyskują wiedzę i umiejętności dotyczącą rozpoznawania oznak przemocy seksualnej oraz jej przeciwdziałania. Ojciec Żak wraz z grupą współpracowników od kilku lat jeździ po Polsce i w poszczególnych diecezjach prowadzi warsztaty edukacyjno-prewencyjne dla duchownych i słuchaczy seminariów.

Każda diecezja i prowincja zakonna ma wyznaczonego delegata do kontaktów z ofiarami. A pod koniec ub. roku biskupi zgodzili się co do tego, że trzeba zebrać przynajmniej dane statystyczne dotyczące przypadków molestowania (kilku zresztą ujawniło je publicznie). Z mojej wiedzy wynika, że w ankiecie biskupi zostali poproszeni m.in. o osobne podanie informacji o przypadkach molestowania osób do 15. roku życia (ścigane przez prawo państwowe), ale też tych, które prawu cywilnemu nie podlegają.

Nie jest zatem u nas tak jak np. w Hiszpanii, gdzie tamtejszy episkopat właśnie uznał, że nie będzie prowadził dochodzenia w sprawie nadużyć seksualnych wobec nieletnich ze strony duchownych, bo "nie ma do tego narzędzi". Biskupi zdecydowali jednak o powołaniu pilotażowej instytucji ds. opieki nad ofiarami duchownych - ma to być jedna z odpowiedzi na watykańskie spotkanie. A przecież w Polsce takowe centrum działa już od kilku lat. Od 2017roku biskupi mają też (po zmianie Kodeksu Karnego) obowiązek zgłaszania przypadkówmolestowania do państwowych organów ścigania. Tymczasem Konferencja EpiskopatuSzwajcarii dopiero w tych dniach (poinformowano o tym w piątek) wprowadziła takieuregulowanie w swoich wytycznych. Biskupi mają zgłaszać takie przypadki nawet wtedy, gdyofiara tego nie chce.

Jest rzecz jasna w temacie molestowania jeszcze sporo do zrobienia. Przede wszystkim w sferze mentalnej, ale nie bez znaczenia jest strefa medialna. W tej ostatniej Kościół leży na łopatkach. Wciąż nie potrafi zrozumieć, że w tej kwestii dziennikarze nie muszą być wrogami lecz sprzymierzeńcami. Trzeba jedynie za ich pośrednictwem mówić jasno i zdecydowanie oraz unikać popełniania głupich, wręcz szkolnych błędów, które ostatecznie mają potężne konsekwencje. W rzeczywistości, w której żyjemy potrzebne jest najpierw uznanie prawdy oraz wspomożenie jej, by przebiła się do świadomości ludzi. Sama raczej się nie obroni.

Tomasz Krzyżak - autor jest dziennikarzem, kierownikiem działu krajowego "Rzeczpospolitej". W wydawnictwie WAM wydał: "Nie mam nic do stracenia - biografia abp. Józefa Michalika" oraz "Wanda Półtawska - biografia z charakterem".

Jest dziennikarzem, kierownikiem działu krajowego "Rzeczpospolitej". Absolwent kursu „Komunikacja instytucjonalna Kościoła: zarządzanie, relacje i strategia cyfrowa” na papieskim Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie. W wydawnictwie WAM wydał: "Nie mam nic do stracenia - biografia abp. Józefa Michalika" oraz "Wanda Półtawska - biografia z charakterem"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ile Kościół w Polsce robi ws. pedofilii?
Komentarze (20)
John Rambo
6 marca 2019, 12:56
Nie zgodę się z twierdzeniem, że kościół jest w tej kwestii jedyny. Zwracam uwagę na problem turystyki seksualnej i dziecięcej prostytucji w krajach, chociażby takich jak Tajlandia czy Brazylia, gdzie nie wiele robi się w kwestii ochrony małoletnich. Jeżdżą tam bogaci pedofile z całego świata, a rządy tych państw nie potrafią wyegzekwować zwalczenia procederu. Ofiary bardzo często pomoc mogą znaleźć jedynie w kościele. Znany jest też problem pedofilskich gangów muzułmańskich z Wielkiej Brytanii, gdzie zdarzyło się, że aresztowane przez zostały ofiary z obawy przed posądzeniem policji o rasizm (sprawa z Rotherham). Przez 16 lat działa tam gangi pedofilskie przy bierności lokalnych władz wobec problemu. (https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/468179,pedofilia-w-rotherham-i-pakistanskie-gangi.html) Powszechnie znane są też afery związane z Hollywood i szeroko rozumianym show-biznesem, gdzie gwiazdy wielkiego formatu również są chronione przed wymiarem sprawiedliwości przez sowicie wynagradzanych prawników i lokalne mafijki by nie doszło do ich skazania (chociażby Eddie Murphy, czy gloryfikowany przez media Michale Jackson) W krajach takich jak Bangladesz za mąż wychodzą przymuszane siłą już 10-latki. Podobnie jest również w wielu krajach Indii i Afryki. Kościół niestety nie jest jedyny.
John Rambo
6 marca 2019, 12:57
Dalej nie rozumiem jakie narzędzia mają hierarchowie, by bronić księży-pedofilii przed wymiarem sprawiedliwości. Wydaje mi się, że policja i prokuratura ma szersze kompetencje i uprawnienia, by osądzić i skazać rzeczywistych sprawców nawet pomimo ochrony ze strony Kościoła. Problem jednak polega na tym, by najpierw winę udowodnić a później sądzić i wymierzać karę. Wiedzą o tym Biskupi, stąd wydawać by się mogło, że chronią sprawców, jednak w rzeczywistości są związani prawem kościelnym i są zmuszeni do odczekania z wymierzeniem kościelnej kary do czasu wyroku sądowego. Zatem naszym sojusznikiem w walce z problemem pedofilii w Kościele powinien być świecki wymiar sprawiedliwości, a nie tworzenie nowych kościelnych wytycznych czy norm, których dobrzy ludzie będą przestrzegać a prawdziwi pedofile nie. Owszem, wyjaśnienie jest w interesie nas wszystkich, nie tylko Kościoła, ale nigdy nie uznam pomówień jakiejś gazety czy jakiegoś "raportu", którego poziom merytoryczny świadczy najlepiej o profesjonalizmie i intencji jego autorów. Należy bronić Kościoła przed atakami mającymi na celu uderzyć w Kościół, wykorzystując do tego problem pedofilii. Również w Kościele są ludzie, którzy wykorzystują problem, by przepchnąć swoje postępowe idee i wyolbrzymiają go, by grać coś dla siebie. Prawdziwe przyczyny oraz zwalczanie problemu schodzi przy tym na drugi plan.
John Rambo
5 marca 2019, 16:48
W rzeczywistości, w której żyjemy potrzebne jest najpierw uznanie prawdy oraz wspomożenie jej, by przebiła się do świadomości ludzi. Sama raczej się nie obroni. Do prawdy należy najpierw dojść. A prawdy jest tyle, ile wyroków sądowych w konkretnych sprawach, a nie pomówień domniemanych ofiar i dziennikarzy. Wierni Kościoła i inni Poalcy powinni zrozumieć, że od wyjaśniania, zbierania danych, sądzenia i skazywania winnych jest SĄD i PROKURATUTA a nie biskup. Kościelna procedura jest uzależniona od wyników świeckiego procesu. Dopiero jeżeli wobec biskup wobec publicznie ogłoszonego, prawomocnego wyroku nic nie robi, wtedy można oczekiwać odpowiedzialności Kościoła.  Kuria gdańska nie powinna niczego wyjaśniać, jeżeli nie ma wyroku sądu. Jeżeli sprawa się przedawniła - to trudno. Ofiary same są sobie winne, że teraz nie mogą dojść sprawiedliwośći, o ile ich zarzuty są prawdziwe.
MR
Maciej Roszkowski
5 marca 2019, 18:55
Nic doda nic ująć. Równe prawo dla wszystkich.
Ewa Zawadzka
6 marca 2019, 09:11
To co piszesz świadczy tylko o tym, że kompletnie nie rozumiesz problemu kościelnej pedofilii. Kościół jest jedyną instytucją, która stworzyła sprawnie działający system ukrywania pedofilii, zastraszania ofiar i tuszowania problemu. Powtała cała siatka pozwalająca przenosić sprawców. Nic takiego nie zrobiło ministerstwo oświaty by ochronić nauczycieli-pedofili, nic takiego nie stworzyła palesta ani związek murarzy by chronić swoją grupę zawodową. Gdyby ktokolwiek inny stworzył taki system mówiło by się o "układzie, grupie przestępczej czy wręcz organizacji przestępczej". Czy naprawdę uważasz, że przyjęcie takiej retoryki wobec Kościoła broniącego sprawców wyjdzie Kościołowi na dobre? Dlatego wyjaśnienie wszyskich spraw łącznie ze sprawą pedofilii ks. Jankowskiego i molestowania kleryków przez homoseksualistę abp. Paetza jest właśnie w interesie Kościoła.
7 marca 2019, 01:19
Ewa_Z trollu, przyznaj się wreszcie kto i ile płaci ci za nienawiść wobec Kościoła? A co powiesz o ilości fałszywych oskarżeń?
Piotr Stanibor
5 marca 2019, 11:55
"usunąć pedofili ze stanu kapłańskiego" a co to da?! Przerzucenie śmierdzącego jaja do laikatu? Łapcie, macie, teraz to wasz problem, my ręce umywamy jak Piłat.
AK
Anna K
5 marca 2019, 16:28
Nie o to chodzi. Ksiądz ma być autorytetem moralnym. Naucza w kościele. Sprawuje sakramenty - jest pośrednikiem między świeckim człowiekiem a Bogiem. Dotyka Świętości. Jak może to robić człowiek, który ma na sumieniu tak okropne przewinienia? Nie poddał się karze, nie odbył pokuty adekwatnej do grzechu. Nie zadośćuczynił Bogu i ludziom przez siebie skrzywdzonym. Przecież to są podstawy katechizmu - może niemodne, ale nadal obowiązują. Od strony praktycznej - ksiądz ma pewne przywileje, utrzymanie, mieszkanie na plebanii, posiłki, składki itp.  Niech poniesie konsekwencje swoich czynów, niech podejmie pracę, która nie wiąze się z takimi wymaganiami i przywilejami.
Ewa Zawadzka
6 marca 2019, 09:03
Co prawda nikt [jeszcze] nie przeprowadzał badań w Polsce pod kątem wyznania sprawców molestowania dzieci jednak można przyjąć, że Polsce zdecydowaną większość stanowią nominalni katolicy. Są zapewne również niewiwrzący i członkowie innych wyznań. Jeśli na poważni pytasz dlaczego usuwać księży-pedofili ze stanu kapłańskiego to oczywiście odpowiem, ale chcę się o tym upewnić.
7 marca 2019, 01:24
Ewa_Z perfidnie kłamiesz. Proszę podać źródło danych i konkretne badanie, nie ma źródła "można przyjąć". To, że w danym społeczeństwie jakaś grupa stanowi większość, to nie oznacza, że wśród przestępców ta grupa również stanowi większość. Twoje wnioski są u podstaw fałszywe.
Ewa Zawadzka
5 marca 2019, 11:09
Problem polega na tym, że Kościół w ogóle nie walczy z pedofilią. Prowadzi tylko medialne działania pozorujące. Przyjmuje kolejne procedury, dba o oprawę medialną ale to wszystko. Kościół nawet nie zamierza się rozliczyć z przeszłości i usunąć pedofili ze stanu kapłańskiego, a co dopiero zdymisjonować biskupów tuszujących pedofilię. Wysłanie abp. Jędraszewskiego na szczyt? Przecież to porażka. A jeszcze ta jego "dezercja" pokazuje jak bardzo on "poważa" ofiary molestowania seksualnego duchownych. Rzecznik KEP się ośmiesza bo nie tylko nie ma konkretnej wiedzy w temacie pedofilii ale próbuje bronić Kościoła używając eufemizmów jak jacyś "poszkodowani". Poza tym jak on ma bronić bp. Nycza gdy ten zaprasza na śniadanie Wielkanocne księdza pedofila-recydywistę i ani biskup, ani rzecznik nie widzą w tym nic złego. Bp Nycz więc otwarcie chronił sprawcę składając poręczenie, skończyło się drugim wyrokiem skazującym za gwałty na dzieciach a biskup Nycz zaprasza pedofila na śniadanie... Zresztą ten pedofil dalej jest duchownym... Przecież to się włos na głowie jeży... Sprawa ks. Jankowskiego, sprawa abp. Paetza. Kościół nawet nie ukrywa że nikogo nie rozliczy ("księdzem się jest do końca życia" tak o pedofilu wypowiedział się kolejny biskup zaprzeczając że zostanie usunięty ze stanu duchownego). Skutetk może być tylko jeden - odpływ wiernych od Kościoła.
7 marca 2019, 01:26
I znowu kłamiesz wbrew faktom, skąd w tobie tyle jadu?
Piotr Stanibor
5 marca 2019, 10:06
"wymagającej i dociskającej swoich gości Moniki Olejnik" nie przesadzać bo śmieszno
MR
Maciej Roszkowski
5 marca 2019, 18:59
Gdy brakuje  konkretnych działań sądów i hierarchii kościelnej  wciskają się rózni, w tym Monika O.
Piotr Stanibor
5 marca 2019, 10:05
"Wihajster 09:21:25 | 2019-03-05 Doprawdy nie ma poważniejszych problemów?" Nie ma. Pedofilia jest na równi z aborcją.
I
Ignacy
5 marca 2019, 09:21
Doprawdy nie ma poważniejszych problemów?
MR
Maciej Roszkowski
5 marca 2019, 09:33
Czy może Pan podać ważniejszy problem dla Kościołą, również i w Polsce, niż "stanięcie w prawdzie" i uporanie się z problemem pedofilii w sposób satysfakcjonując poczucie sprawiedliwości. 
I
Ignacy
5 marca 2019, 14:17
Głos Kościoła jest niesłyszalny w praktycznie żadnej ważnej dla społeczeństwa sprawie. Duchowni i świeccy są podzieleni jak nigdy - polski Kościół co raz bardziej przypomina luźną federację biskupstw i kół wzajemnej adoracji. Nadchodzi cywilizacyjne tąpnięcie. Młodzi masowo odchodzą od Kościoła. Rośnie antyklerykalna agresja. Pedofilia to problem kryminalny i należy go rozwiązywać przeznaczonymi do tego narzędziami.
MR
Maciej Roszkowski
5 marca 2019, 19:02
Powszechnymi narzędziami prawa powszechnego - zgoda! Jeśli się tak nie stanie przewidywania Pan się spełnia Będziemy to odrabiać dziesiątki lat.
SK
Sofia Kowalik
8 marca 2019, 10:50
Jakie cywilizacyjne tąpnięcie? Nadchodzi ateizm jak choćby na Węgrzech. Buskupi ze wspomnianych kółek adoracji już powinni wybierać kościoły do sprzedaży i przerabiania na hotele i galerie jak w Czechach.  Gdyby biskupi nie kryli swoich "pracowników" i siebie nawzajem to problem pedofilii, owszem, rozwiązano by metodami prawnymi. Bez nacisku społeczeństwa się nie da co pokazały skandale np. w Irlandii. Pozostaje zapytać... czy biskupom zależy na głoszeniu rzeczywistego Dobra czy tylko utrzymaniu obecnego statusu materialnego i władzy?