Komunia od sąsiadki? Dzięki Franciszku!

(fot. depositphotos.com)

Jezus upomni się jeszcze o swoje dziewczyny! – usłyszałam. Pomyślałam, że może właśnie to zrobił, kiedy papież wprowadził zmianę w Kodeksie Prawa Kanonicznego – kobiety w czasie liturgii mogą być nadzwyczajnymi szafarkami komunii św. Czy dzieje się to już choć w jednej polskiej parafii?

Bóg zaprasza do konkretnych zadań

Św. Paweł w liście do Efezjan pisze: „On też uczynił jednych apostołami, drugich prorokami, innych ewangelistami, jeszcze innych duszpasterzami i i nauczycielami. Uczynił to po to, by wyposażyć świętych do spełniania właściwych im zadań, do budowania ciała Chrystusa”, (Ef 4, 11-12).

Ten fragment wyraźnie podpowiada, że Bóg od dawna zaprasza ludzi do konkretnych zadań. Rolą zarówno chrześcijanina, jak i chrześcijanki jest odpowiedzieć na Jego zaproszenie i wziąć odpowiedzialność za swój fragment świata i Kościoła – Ciała Jezusa.

DEON.PL POLECA

Mój sąsiad: chrześcijanin, ojciec, alkoholik, szafarz nadzwyczajny...

Magda Urbańska wspomina, że czuła szok i niesmak, kiedy w czasie oglądania transmisji mszy zza granicy, pojawiły się kobiety udzielające komunię. Zastanawia się też, jak zareaguje, kiedy zobaczy w tej roli sąsiadkę z osiedla. Jej refleksje przypomniały mi sytuację sprzed lat. W mojej parafii komunię rozdawał sąsiad, o którym wiedziałam, że jest uzależniony od alkoholu. Siwe włosy, siwa broda, za długie spodnie i za duża marynarka, łagodny wyraz twarzy. Ojciec, mąż, pomocny człowiek (raz pomagał mi z naprawą lodówki) – takiego go pamiętam. Jego widok przy ołtarzu bardzo mnie wtedy wzruszył.

Pojawiły się głosy, że taki szafarz powinien mieć dobrą opinię i być osobą nienaganną. Rozumiem, że mamy nie gorszyć innych, tylko tak to już jest od wieków, że jedne grzechy widać, a innych nie, że łatwiej nam dostrzec cudze drzazgi niż swoje belki, a przecież każdy ma coś przez co czasem nie może spać, każdy zmaga się z czymś osobiście trudnym.

Komunia od kobiety to inny Pan Jezus?

Czy komunia od kobiety lub od sąsiada-alkoholika to inny Pan Jezus? Czy skoro On przychodzi do naszych nieświętych serc i nieświętego życia, to dotyk ludzkiej, kobiecej, nieświętej dłoni można uważać za zniewagę? Przecież w przyjmowaniu komunii najważniejszy jest On – Jezus. Tajemnica, którą trudno ogarnąć rozumem. Fakt jak nisko postanowił uniżyć się Bóg.

Jeśli ktoś czuje się zaproszony do służby nadzwyczajnego szafarza, to chciałabym być we wspólnocie Kościoła, która potrafi się z tego ucieszyć i kibicuje takiej osobie, niezależnie od jej płci i zmagań. Przeczytałam, że zawsze tak było, więc po co coś zmieniać? Myślę, że to argument blokada w niejednej życiowej sytuacji. Nie zliczę, ile razy to słyszałam, kiedy sama albo ktoś obok chciał zrobić coś trochę inaczej? Ile było okoliczności, w których ten motyw coś skutecznie zablokowal? W życiu. W pracy. W sercu.

Życiodajne prawo do innego zdania

„Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale do końca świata będę bronić Twojego prawa do ich głoszenia” – przeczytałam mimochodem na Instagramie. Cudowne i życiodajne. Dlatego pozdrawiam wyżej wspomnianą Magdę Urbańską i każdego, kto myśli inaczej niż ja.

Dodam na koniec, że czytałam świadectwa o tym, jak pierwsi chrześcijanie po Eucharystii zabierali komunię do domów dla starszych lub chorych współlokatorów, a także na wypadek konieczności przyjęcia jej w chwili męczeńskiej śmierci. Poza tym udzielanie komunii przez świeckie kobiety nie jest nowością w kościołach na świecie, a pewnie sporo wody upłynie w Wiśle, zanim wejdzie w życie w większej liczby polskich parafii.

Choć covid zadomowił się u nas (mam nadzieję, że nie na dobre!), w wielu miastach nadal są proboszczowie, którzy wbrew prośbom i odgórnym ustaleniom, nie dają wyboru i nie zgadzają się na przyjmowanie komunii na rękę. Na szczęście i w każdym z tych przypadków (i wtedy kiedy ktoś nie chce przyjmować komunii do ust, i wtedy, gdy nie wyobraża sobie komunii od kobiety) – prawie zawsze można zmienić parafię.

Choć decyzja papieża to w moim odczuciu dobry, a jednocześnie drobny gest, czekam na moment, w którym takie transformacje będą wzbudzać więcej radości niż lęku. Poza tym po raz kolejny chciałabym powiedzieć – dzięki Franciszku!

PS: Zdanie: Jezus upomni się jeszcze o swoje dziewczyny – usłyszałam w jednym z podcastów „Girls just wanna...”. Można je znaleźć i posłuchać tutaj.

z wykształcenia polonistka i pedagog, z pasji dziennikarka i trenerka. Ma w sercu jedność chrześcijan. Lubi życie w rytmie "magis", czyli dawanie z siebie więcej niż trzeba

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komunia od sąsiadki? Dzięki Franciszku!
Komentarze (21)
AS
~Angie Sur
21 lutego 2021, 03:39
U nas (w Chile) kobiety, zarówno jak mężczyźni, udzielają Komunii świętej na Mszy. Również kobiety, zarówno jak mężczyźni pomagają proboszczowi roznosić komunie do chorych w każdą niedzielę. Są to osoby bardzo zaangażowane w życie parafii i dzielnicy (prawie 30 tys.mieszkanców). Ludzie sobie bardzo cenią wizyty, zarówno księdza, jak i "sąsiada" czy "sąsiadki". Kochani, powróćmy do Ewangelii... Skąd ten strach? Osoba, która jest zaproszona przez Kościół aby przekazywać innym Komunię, służy. Wydaje mi się wszystko tak poskomplikowaliśmy... Jezus nie po to się wcielił...
AS
~Angie Sur
21 lutego 2021, 03:39
U nas (w Chile) kobiety, zarówno jak mężczyźni, udzielają Komunii świętej na Mszy. Również kobiety, zarówno jak mężczyźni pomagają proboszczowi roznosić komunie do chorych w każdą niedzielę. Są to osoby bardzo zaangażowane w życie parafii i dzielnicy (prawie 30 tys.mieszkanców). Ludzie sobie bardzo cenią wizyty, zarówno księdza, jak i "sąsiada" czy "sąsiadki". Kochani, powróćmy do Ewangelii... Skąd ten strach? Osoba, która jest zaproszona przez Kościół aby przekazywać innym Komunię, służy. Wydaje mi się wszystko tak poskomplikowaliśmy... Jezus nie po to się wcielił...
IM
~Iwo M
20 lutego 2021, 11:02
Mistyczka Maria Simma opisuje sytuację po śmierci takiej kobiety, niestety ale tragiczna
JJ
janus josef Plewniak
19 lutego 2021, 22:07
Przypominam sobie zdanie jednej z zakonnic-czyli stopień wyżej niż świecka pomoc kościelna- na zjeździe zakonnic w Watykanie przed kilku laty "Nie chcemy wyłącznie prać waszych skarpetek, ale czynnie uczestniczyć w życiu Kościoła" skierowane do panów-księży. Po ponad trzydziestu latach poza Polską, podróżując po świecie, obserwując rolę kobiet w kościołach, jestem pewien, współczesny Kościół bez ogromnej pracy kobiet jest skazany na zapomnienie. To nie koniec we wprzęganiu świeckich, w tym kobiet do posługi kościelnej. Papież powołał już drugą komisję ekspertów ds. diakonatu kobiet. Diakon może wykonywać wiele klasycznych obowiązków kapłańskich, w tym udzielać chrztu. Jak dotąd są tylko diakoni płci męskiej.
JJ
janus josef Plewniak
19 lutego 2021, 22:05
Papież Franciszek zmienił prawo kanoniczne, aby umożliwić kobietom większą rolę w kulcie. Formalnie zezwolił im na czytanie i udzielanie komunii - coś, co od dawna jest częścią codziennego życia w wielu miejscach w Kościele katolickim. Kobietom nie można już odmawiać tych urzędów. Konkretnie, powiedziano, że osoby świeckie, które mają „wiek i talent”, mogą być powołane na stałe do posługi wykładowcy i akolity (do pomocy kapłanowi i diakonowi w sprawowaniu liturgii, czyli także np. posługi ministrantki). Tak mówi odpowiednio zmieniony fragment Prawa Kanonicznego. W Niemczech, gdzie od lat mieszkam, udział kobiet w posłudze kościelnej jest duży, w porównaniu z Polską ogromny; ministrantek jest więcej niż ministrantów, lekcje (czytania mszalne) czytają świeccy, mniej więcej po połowie, panowie i panie, podobnie z szafarzami i szafarkami komunikantów. Hostia przyjmowana jest od lat ponad trzydziestu na otwarte dłonie.
JB
~jagoda bacca
20 lutego 2021, 22:18
I dlatego w Niemczech (choć nie tylko tam) z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci...
KM
~Krystyna M.
17 lutego 2021, 16:33
Komunia od alkoholika? Żeby komuś podawać Jezusa, trzeba się najpierw do tego przygotować, na oczach innych zerwać z widocznym z nałogiem i długo w abstynencji trwać. Poza tym w którym miejscu papież powiedział, że dopuszcza do akolitatu alkoholików?
AJ
~Aldona Jakubowska
17 lutego 2021, 21:10
Czy zna Pani jakiegoś bezgrzesznego szafarza???
AK
~Andrzej Kasper
18 lutego 2021, 00:09
Na oczach innych ? To znaczy pod sklepem monopolowym otworzyć flaszkę łyknąć "grzdylka" z gwinta a potem rozbić ją o chodnik (ku wielkiej rozpaczy kolesiów z kwadratu). Alkoholizm to CHOROBA. Jak długo to trzeba powtarzać? Jezus dotykał trędowatego, wierzę, że może dotknąć również alkoholika. Czy przyjęła by pani komunie od trędowatego? Czy człowiek chory na raka może rozdawać komunię? To nie to samo - odpowie pewnie pani Krysia. Dla niektórych może nie to samo. Dla mnie choroba oznacza brak grzechu. Grzechem dopiero jest nie leczyć się z tej choroby.
KM
~Krystyna M.
18 lutego 2021, 09:17
A czy zna Pani jakiegoś upijającego się szafarza?
KM
~Krystyna M.
18 lutego 2021, 11:16
@~Andrzej Kasper. Na oczach tych, którym będzie się rozdawało komunię. Trąd na ogół nie jest zawiniony, rak też. Alkoholizm jest chorobą, ale zaczyna się od przyzwolenia na nadużywanie. Jednym z 7 grzechów głównych jest nieumiarkowanie w jedzeniu i PICIU. , i głównie dzięki terapii się z niego wychodzi, siłą woli
JK
~Jacek Kola
17 lutego 2021, 13:33
Moja sąsiadka: chrześcijanka, matka, alkoholiczka, szafarka nadzwyczajna...
MN
~Maria N.
17 lutego 2021, 13:11
Bardzo dobrą ocenę dopuszczenia kobiet do akolitatu i lektoratu można przeczytać tu: https://www.pch24.pl/kobiety-w-sluzbie-oltarza-i-antykatolicka-cenzura----ja--katolik--extra,81262,tv.html .
MW
~Maciej Wylężek
17 lutego 2021, 10:27
Żenada :(
HS
~H S
17 lutego 2021, 20:34
Kobieta nie powinna rozdawać Komunii św. ma w życiu zupełnie inne powołanie. Pan Jezus na Ostatniej Wieczerzy powołał Apostołów (mężczyzn) Nawet Najświętsza , Najczystsza kobieta jak Maryja nie uczestniczyła w Wieczerzy, nie była powołana. Ludzie starsi nie rozumieją i nie przyjmują do wiadomości takich zmian w kościele, to jest przekręcone do góry nogami i trudno się z tym zgodzić. To tak jak byśmy powołali mężczyzn do rodzenia dzieci, też mieli by prawo!
KS
Konrad Schneider
18 lutego 2021, 05:32
~HS: No, niestety, ale wystapilo tutaj zupelne pomieszanie pojec. Starczy.
HS
~H S
18 lutego 2021, 20:56
@Konrad Schneider nie ma tu pomieszania, Kościół powinien być taki jaki był, jaki ustanowił Jezus bez udziwnień i zmian. Jezus powołał mężczyzn, a nie kobiety usługujące przy ołtarzu. Nie patrzmy na inne kraje, gdzie są już zlaicyzowane i weszła nowoczesność. Bóg z pewnością nie podziela takich zmian.
KS
Konrad Schneider
19 lutego 2021, 07:11
~H S: Prosze Pana, pomieszaniem pojec nazwalem zrownanie funkcji fizjologicznych (ciaza u mezczyzn?) z prawnymi ustaleniami co do roli i funkcji kobiet w Kosciele. Prosze przeczytac moj wywiad z s. Rath OSB (link jest na dole). Ciekaw jestem Pana refleksji.
JO
Jan Ops
17 lutego 2021, 09:14
Czy komunia od kobiety lub od sąsiada-alkoholika to inny Pan Jezus? Po pierwsze manipulacja. Zakłada Pani, że bywa, iż szafarz jest alkoholikiem. O.K. I zestawia Pani go z kobietą? Jaki to ma sens? Gdyby zapytała Pani, czy komunia od kobiety jest gorsza niż od mężczyzny, albo czy komunia od narkomanki jest gorsza niż od alkoholika to rzeczywiście mielibyśmy do czynienia z uczciwie dobranymi przykładami do porównania. Po drugie. Czy komunia od kobiety jest gorsza? Nie. Czy komunia od mężczyzny jest gorsza? Nie. Przyjmowałem niedawno komunię z rąk kobiety. Nie wywołało to we mnie żadnych emocji. Wie Pani dlaczego? Pani sama odpowiada w tekście na to pytanie: "Przecież w przyjmowaniu komunii najważniejszy jest On – Jezus." Co najciekawsze używa Pani te argumentu, by udowadniać cos dokładnie przeciwnego.
JR
~Justyna Ryll
17 lutego 2021, 14:33
Pan chyba nie przeczytał uważnie całego artykułu. Przecież autorka właśnie od początku udowadniała że forma przyjęcia komunii oraz osoba która w tym pośredniczy, nie mają znaczenia dla meritum sprawy, jaka jest komunia z Bogiem.
KS
Konrad Schneider
17 lutego 2021, 09:04
Dziekuje! Podziele sie podobnym impulsem do przemyslen: https://misyjne.pl/philippa-rath-osb-chcemy-pokazac-ze-nasz-kosciol-w-tym-strasznym-kryzysie-zaufania-jest-gotow-do-odnowy-i-zmiany-rozmowa/