Wykluczające ubóstwo

(fot. six steps / Foter / CC BY-NC-ND)

Watykański dziennik L’Osservatore Romano, w specjalnej rubryce "Kobiety kościół świat" zamieścił przed tygodniem (wydanie z 2-3 lutego 2015 r.)  wywiad z s. Małgorzatą  Chmielewską.

Oznacza to docenienie przez Stolicę Apostolską działań przełożonej Wspólnoty Chleb Życia w Polsce. Wspólnota powstała we Francji w  1976 r. Początek jej dało nawrócenie młodego małżeństwa, Pascala i Marie-Annick Pingault, którzy po odejściu od wiary katolickiej oraz poszukiwaniach w ideologiach politycznych i społecznych, narkotykach i filozofiach Wschodu, zwrócili się do Jezusa, ich Mistrza i Pana, w duchu pokuty i dziękczynienia.

W naszym kraju istnieje od r. 1990. Z maleńkiego domu w Bulowicach koło Kęt rozrosła się do 7 domów. "Jesteśmy wzywani do niesienia nadziei ubogim. Nasze domy otwarte są dla każdego, kto znalazł się w trudnej sytuacji. Centrum naszego życia stanowi Eucharystia. Zbieramy się wokół Chrystusa razem z ubogimi i dziećmi. Niesiemy konkretną pomoc - dach nad głową, pomoc socjalną, medyczną, pomagamy w uzupełnieniu wykształcenia, zdobyciu zawodu. Misją wspólnoty jest życie z bezdomnymi, sierotami i samotnymi matkami wokół Chrystusa eucharystycznego.

Niesiemy konkretną pomoc - dach nad głową, pomoc socjalną, medyczną, pomagamy w uzupełnieniu wykształcenia, zdobyciu zawodu. Dzielimy ubóstwo i   niepewność jutra z najsłabszymi" - czytamy na stronie internetowej dzieła.

Dzisiaj, ludziom słabym oferuje się asystencjalizm - mówi krytycznie siostra Małgorzata na łamach watykańskiego dziennika. Postuluje więc:  "Z pewnością trzeba doskonalić system pomocy społecznej ale problemem jest to, że najsłabsi, którzy urodzili się w warunkach upośledzenia, nie potrafią funkcjonować w systemie wymagającym znajomości wielu rzeczy: używania komputera, wypełniania formularzy bankowych, mówienia językiem, którego nie znają. Tworząc takie systemy wykluczamy ich. Oni nie są nawet marginalizowani, gdyż aby kogoś zmarginalizować, trzeba go naprzód widzieć. Są to osoby, które po prosty nie istnieją.

Rolą nas, chrześcijan jest aby zobaczyć problem, gdyż wielu ludzi go nie widzi. Nic nie może zastąpić spotkania człowieka z drugim człowiekiem: relacji, dzielenia się, wzajemnego wsparcia. Mieszkańcy naszych domów nie są tylko biorcami: dają nam bardzo wiele. Tworzą się relacje, wymiana, bez czego nie ma ani miłości ani szacunku.

Nikt nie może przez całe życie być zdanym na wsparcie. Tymczasem właśnie to robią współczesne systemy pomocy.

Wykluczonym oferują minimalny poziom przeżycia a nie pozwalają im włączyć się w normalny system życia gospodarczego, kulturalnego, edukacyjnego i duchowego. O wiele trudniej jest stworzyć komuś warunki samodzielnego funkcjonowania, godnego życia, zarabiania i utrzymania rodziny."

Wywiad na łamach L’Osservatore Romano wzmacnia tę opinię s. Małgorzaty jako wyraz społecznej wrażliwości i celu działania Kościoła w trosce o najuboższych.

Całość wywiadu:

http://vaticanresources.s3.amazonaws.com/pdf%2FQUO_2015_026_0302.pdf

--------------------------------------------------------
Felietony Grzegorza Dobroczyńskiego SJ można usłyszeć w każdą niedzielę w programie Familijna Jedynka w Programie 1 Polskiego Radia.

Grzegorz Dobroczyński SJ - doktor teologii, analityk mediów, od 1991 r. stały współpracownik redakcji katolickich w Polskim Radiu (4 lata jako red. nacz.) i TVP, komentator pielgrzymek Jana Pawła II od 1983 roku (współpraca z ZDF w czasie drugiej pielgrzymki do Polski), obecnie nauczyciel religii w Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wykluczające ubóstwo
Komentarze (19)
W
woytek
13 lutego 2015, 17:49
I módlmy  się by nominaci Racingera zwłaszcza na Śląsku nie mieli zbyt dużego wpływu na ludność polską,a jednak nie masz zmartwychwstania z Niemcami
D
dorian
11 lutego 2015, 18:57
Obłudne POpieranie tej wyniszczającej Polskę zbrodni na Polakach jest najcięższym grzechem ! A nawoływanie do leczenia samych skutków, a nie przyczyn - wyrazem głupoty albo skrajnego zaprzaństwa !
FC
Fiskalne chamstwo Platformy
11 lutego 2015, 11:30
2,8 mln Polaków żyje w skrajnej biedzie! Nie mają pieniędzy na biologiczną egzystencję. Zatrważające dane opublikował w ubiegłym tygodniu Główny Urząd Statystyczny. Według oficjalnych informacji w naszym kraju aż 2,8 mln osób żyje w skrajnej biedzie, czyli nie posiada odpowiednich środków na zagwarantowanie sobie i swoim najbliższym biologicznej egzystencji! [url]http://niewygodne.info.pl/artykul5/02057-2,8-mln-Polakow-zyje-w-warunkach-skrajnej-biedy.htm[/url] Zdziercy z Platformy gnębią Polaków absurdalnie niską kwotą wolną od podatku. Obecnie jest już 19 razy mniejsza niż w Wlk. Brytanii i najniższa w Europie! [url]http://niewygodne.info.pl/artykul5/02020-Zdziercy-z-PO-gnebia-Polakow-wysokimi-podatkami.htm[/url]
F
faryzeusz
11 lutego 2015, 12:17
Nic nie widzę, nic nie słyszę. Udaję przygłupa
by żyło się lepiej...
11 lutego 2015, 12:55
PO-PSL uwaliło w Sejmie projekt zwiększający kwotę wolną od podatku.  Taka polityka przyczyniła się do kuriozalnej i niespotykanej nigdzie indziej sytuacji, kiedy podatek dochodowy ludzie muszą płacić nawet od dochodów, które mają im zapewnić biologiczną egzystencję. [url]http://niewygodne.info.pl/artykul5/02055-PO-uwalila-w-Sejmie-projekt-ws-zwiekszenia-kwoty-wolnej.htm[/url] By żyło się lepiej... Swoim! Kto naprawdę zyskał po 8 latach rządów PO? Zobacz jak rosły zarobki ludzi ze świty Tuska Osiem lat temu ekipa Tuska szła po władze z hasłem "By żyło się lepiej. Wszystkim!". Szybko okazało się jednak, że slogan ten miał zastosowanie jedynie do wąskiej grupy ludzi. Poniżej porównanie zarobków ludzi z najbliższego otoczenia Tuska sprzed kilku lat i obecnie. Widać wyraźnie komu żyje się dziś lepiej... [url]http://niewygodne.info.pl/artykul5/02049-Zobacz-jak-rosly-zarobki-ludzi-ze-swity-Tuska.htm[/url]
D
demokracja.net
10 lutego 2015, 20:37
Miałem szczęście gościć w jednym ze schronisk Siostry. Posługa Sióstr robi wrażenie Cudu - że prawie z niczego tak wielu Ludzi, naszych braci , doświadcza dobroci drugiego Człowieka.    http://chlebzycia.org/wspolnota/domy-wspolnoty/ http://citizengo.org/pl/15225-prosze-aby-w-polsce-12-podatku-mozna-bylo-przekazywac-roznym-organizacjom-pozytku-publicznego
Ł1
Łk 16, 13
9 lutego 2015, 12:44
Wykluczające ubóstwo ...czyli problem całej postkolonialnej Polski, wyłączając urzędniczą i "biznesową" (po samo-uwłaszczeniu) oligarchiczną hołotę, dla której koryto jest, było i zawsze będzie ostatecznym dekalogiem i wyznacznikiem życia. Z naczelnym przykazaniem - po trupach, byle do celu. Kościół dla tych indywiduów, to też tylko "biznes", środek do celu władzy pieniądza, i póki im tego nie uświadamia, będzie tolerowany. Przynajmniej do czasu...
jazmig jazmig
8 lutego 2015, 17:35
Z pewnością trzeba doskonalić system pomocy społecznej ale problemem jest to, że najsłabsi, którzy urodzili się w warunkach upośledzenia, nie potrafią funkcjonować w systemie wymagającym znajomości wielu rzeczy: używania komputera, wypełniania formularzy bankowych, mówienia językiem, którego nie znają. Tworząc takie systemy wykluczamy ich. Przy całym szacunku do s. Małgorzaty, muszę stwierdzić, że mówi ona głupstwa - typowe lewiicowe komunały. Gdyby serio traktować te słowa, to powinniśmy pozostać w jaskiniach, bo niektórzy ludzie nie nadążają z różnych powodów za zmianami. Nikt nikogo nie wyklucza, wielu ludzi, którzy nie dostosowali się do zmian w życiu, są sami sobie winni. Nie chciało się uczyć, szkoła jest nudna... itd. itp. Natomiast podawanie wędki zamiast ryby to słuszny kierunek pomocy dla tego typu ludzi. Tak właśnie należy pomagać, a nie uzależniać ludzi od pomocy społecznej. Pomagać im i nie wygadywać głupstw - to moja rada dla s. Małgorzaty.
E
eva
8 lutego 2015, 18:01
Głupstwa to ty mówisz, dla mnie s.Małgorzata Chmielewska jest Osobą Świętą. Jazming ......moze trochę częściej rób sobie przerwy od pisania, a teraz jeszcze raz przeczytaj co tam naskrobałes. No widzisz, nawet twój palec pod twoim komentarzem zmierza do czerwonego trójkącika. Zamiast pisać odpoczywaj moze więcej.
D
DG
8 lutego 2015, 22:25
Stara głupia śpiewka: biedni są sami sobie winni. Na to tylko dwie uwagi: 1. Zawsze było to kłamstwo. 2. Kto czytał choćby jedną z czerech Ewangelii wie, że chrześcijanin nigdy tak nie powie. Ergo: Szanowny Pan jest może leseferystą, tradycjonalistą etc., ale chrześcijaninem nie jest.
D
DK
9 lutego 2015, 09:15
Słuszna uwaga, choć nieco za ostra. Pamiętaj że, głodny to wędke sprzeda za rybe. Trzeba zapewnić ludzią to co potrzebują, czyli minimum socjalne dla tych którzy chcą zmienić coś w życiu, nie tym krzyczącym żę życie jest zle bo każe wyjść z jaskini
9 lutego 2015, 12:27
To zależy, co siostra miała na myśli... stworzono np. system, w którym bezdomny miał się rejestrować przez stronę www... aby uzyskac pomoc.
P
pein
11 lutego 2015, 22:04
Fajna odpowiedź. Atak ad personam, zero treści.
jazmig jazmig
12 lutego 2015, 21:26
czytaj ze zrozumieniem
jazmig jazmig
12 lutego 2015, 21:27
to się do niej módl, ale skoro ona wyciąga ręce po pieniądze, to powinna sie trzymać tego, co jest jej zadaniem i powołaniem, a nie wygadywać bzdury.
E
eva
12 lutego 2015, 22:35
Nie modlimy się do żadnych świętych tylko za ich pośrednictwem do Stwórcy. Czy widzisz róznicę w okresleniu "jest Osobą Świętą" czyli obecnie żyje, od świętego kanonizowanego po śmierci? A prosiłam cię żebyś dłuzej odpoczywał. Nie mędrkuj co powinna, a czego nie s.Małgorzata, bo nie masz o tym najmniejszego pojęcia. Lepiej ucz się od niej, to moze po czasie sam nie będziesz wygadywał bzdur.
Ż
życzliwy
8 lutego 2015, 11:39
poprawcie proszę ten tytuł! Jest źle sformułowany zarówno gramatycznie jak i merytorycznie. Może: Być ubogim - być wolnym. 
E
ech:)
8 lutego 2015, 13:09
Tytuł nalezy do autora, jak i treść artykułu. Czy do pisarzy też pisujesz by zmienili tytuł, gdy ci się on w książce nie podoba?
ŻN
życzliwy nadal
8 lutego 2015, 15:01
już zmienili :)  cóż, dawniej każda książka miała redaktora, więc błędów było mniej. dziś redaktorzy portalu pewnie trochę pospali. ale już naprawili. i to się chwali!