Konferencja w Krakowie: troska o formacja u podstaw ŚDM

(fot. ŚDM)
KAI / mc

- Troska o formację i chrześcijańskie wychowanie stanowiła istotny element pontyfikatu Jana Pawła II i z tej troski wyrosły Światowe Dni Młodzieży - mówili naukowcy w drugim dniu konferencji pt. "Światowe Dni Młodzieży: źródła i rozwój idei", która odbywa się w Krakowie. W wydarzeniu uczestniczą uczeni, hierarchowie oraz organizatorzy wcześniejszych edycji ŚDM, którzy rozmawiają na temat organizacji tego wydarzenia, a także znaczenia i nadziei związanych z ŚDM.

W drugim dniu konferencji wydarzenie Światowych Dni Młodzieży stało się przedmiotem refleksji naukowej. Uczeni analizowali doświadczenia dotychczasowych edycji ŚDM, przedstawiali rolę św. Jana Pawła II w formowaniu młodzieży oraz zastanawiali się nad fenomenem ŚDM jako pewnego rodzaju festiwalu religijnego.
O Światowych Dniach Młodzieży w świetle doświadczeń na świecie mówiły dr hab. Elżbieta Bilska-Wodecka oraz dr hab. Izabela Sołjan z Zakładu Geografii Religii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Prelegentki wskazywały na to, że liczba uczestników ŚDM na przestrzeni lat właściwie się nie zmienia, wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi, co można uznać za fenomen, zwłaszcza w obecnych czasach, które są w dużej mierze zlaicyzowane.
"Celem tego wydarzenia jest danie świadectwa wiary, jednak na spotkanie przybywają również osoby poszukujące i niewierzące" - mówiła dr hab. Elżbieta Bilska-Wodecka. Prelegentka wskazywała, że z przeprowadzonych badań wynika, że na Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro aż 87 proc. osób przybyło do tego miasta po raz pierwszy, a 80 proc. młodych przybyło pierwszy raz do Madrytu, dlatego ten pierwszy kontakt z miastem i jego wizerunek jest bardzo ważny.
Pracownicy Zakładu Geografii Religii UJ przeanalizowali również wydatki związane z organizacją ŚDM. Wynika z nich, że w dużej mierze są one uzależnione od przychodów. Z badań wynika, że kwota możliwa do uzyskania z wykupienia pakietu pielgrzyma to 200 mln zł. Kolejnym źródłem są fundusze zebrane podczas zbiórki na tacę we wszystkich polskich diecezjach oraz ze sprzedaży pamiątek.
Przedstawiając korzyści Krakowa z organizacji ŚDM, dr hab. Izabela Sołjan wskazała na promocję miasta wśród młodych, szansę na rozwój turystyki religijnej nie tylko w Krakowie, ale w całej Małopolsce, a także wpływ na rozwój turystyki religijnej w mieście, gdyż jej zdaniem, mimo popularności miejsc kultu Bożego Miłosierdzia, należy o tę popularność dbać. Prelegentka wskazała również korzyści materialne dla lokalnego biznesu hotelarskiego czy gastronomicznego.
Z kolei dr hab. Elżbieta Osewska z Państwowej Szkoły Zawodowej w Tarnowie przedstawiła problem dyskryminacji wiary we współczesnym świecie. Jej zdaniem ŚDM są szansą na wspólne przeżywanie wiary, ponieważ w obecnych czasach wiele osób ma problem z osiąganiem dojrzałości religijnej z powodu narastającej dyskryminacji. "Jak wynika z badań, podstawą rzeczywistości wiary jest rodzina, wzmacniana później poprzez wspólnoty religijne" - mówiła prelegentka. "Ważne jest tworzenie miejsc wspólnot religijnych oraz ukazywanie młodym korelacji między wiarą a życiem" - wyjaśniała dr Osewska. Dodała, że istotne jest, aby nie dać się zmarginalizować, mieć odwagę chrześcijańską, rozumieć zagrożenia wiary i wspólnie je pokonywać.
W trakcie konferencji dr Elżbieta Tkocz wyjaśniała istotę formacji w kształtowaniu życia młodego pokolenia. "Troska o formację młodych stanowiła istotny element pontyfikatu Jana Pawła II. To z troski o formację młodego pokolenia wyrosły Światowe Dni Młodzieży" - podkreśliła mówczyni. Jej zdaniem ŚDM są skoncentrowane na doprowadzeniu młodych ludzi do świadomego korzystania z sakramentów, co jest niezwykle ważne we współczesnym świecie. "Proces formacji musi mieć charakter stały, mieć spójny program. Troska o taką formację ma swój wyraz również w duchowym przygotowaniu w diecezjach" - wyjaśniała dr Tkocz. Według niej model formacji ŚDM ma charakter integralny i w dużej mierze zależy od poziomu katechetycznego w parafii.
Konferencja "Światowe Dni Młodzieży: źródła i rozwój idei" odbywa się w dniach 1-2 kwietnia w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Gołębiej 4 w Krakowie.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konferencja w Krakowie: troska o formacja u podstaw ŚDM
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.