Kongres Bożego Miłosierdzia - program

KAI / drr

Podczas Kongresu w Krakowie zgromadzą się czciciele Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów, by podzielić się doświadczeniami przeżywania miłosierdzia w życiu i głoszenia go światu. Są to kapłani, osoby konsekrowane i świeckie m.in. z Europy, Ameryki Południowej, Środkowej, a także z Afryki m.in. z Kamerunu, Nigerii i Wybrzeża Kości Słoniowej. W spotkaniu wezmą też udział przedstawiciele Azji, Chin, Filipin, Indii oraz Australii. Obecni będą m.in. abp Lyonu kard. Philippe Barbarin, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy kard. Peter Erdo, arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn i arcybiskup Wilna kard. Audrys J. Backis.

W poniedziałek, 3 października odbędą się konferencje i świadectwa. Natomiast o godz. 15 uczestnicy Kongresu pojadą do Muzeum KL Auschwitz - Birkenau, gdzie przejdą w milczeniu przez obóz. O godz. 17 rozpocznie się tam modlitwa o pokój i miłosierdzie dla świata. Wieczorem w Krakowie odbędą się spotkania, podczas których uczestnicy podzielą się swoimi doświadczeniami Bożego Miłosierdzia z mieszkańcami miasta.

W ostatnim dniu Kongresu, 5 października, odbędzie się konferencja podsumowująca Kongres. O godz. 11. rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem kard. Schönborna, a homilię wygłosi kard. Peter Erdo z Węgier, przewodniczący Konferencji Episkopatu Europy. Po nabożeństwie kard. Stanisław Dziwisz wygłosi słowo na zakończenie Kongresu. Po nim nastąpi Akt Zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu oraz przyjęcie "światła miłosierdzia".

- Kult Bożego Miłosierdzia rozszerza się na cały świat bardzo szybko. To orędzie przekazane siostrze Faustynie wyszło z Łagiewnik, a na cały świat poniósł je inny apostoł Bożego Miłosierdzia - błogosławiony Jan Paweł II - mówił kard. Dziwisz podczas majowej konferencji prasowej, zapowiadając to wydarzenie. Natomiast bp Jan Zając nawiązał do miejsca, w którym odbędzie się kongres, a w którym Jan Paweł II uczynił wezwanie głoszenia miłosierdzia swoją drogą. - W Łagiewnikach rozpoczęła się wędrówka do świata i drugiego człowieka, dlatego wybór tego miejsca jest szczególny - powiedział rektor łagiewnickiego sanktuarium.

Idea Kongresu zrodziła się w Łagiewnikach podczas międzynarodowych rekolekcji dla kapłanów zorganizowanych z inicjatywy kard. Christopha Schönborna, arcybiskupa Wiednia. Pierwszy Światowy Kongres Miłosierdzia odbył się w 2008 r. w Rzymie z inicjatywy kard. Schönborna i kard. Dziwisza. Członkowie ruchu WACOM (World Apostolic Congres On Mercy), którzy przygotowują światowe kongresy o Miłosierdziu, mają komitety diecezjalne, narodowe i kontynentalne. Są w nich osoby zaangażowane w szerzenie kultu Bożego Miłosierdzia wraz z biskupami i kardynałami. Ich celem jest manifestacja wiary czcicieli Boga Miłosiernego, a także inspiracja i popularyzacja tego kultu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kongres Bożego Miłosierdzia - program
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.