Kongres nt. 600-lecia archidiecezji lwowskiej

(fot. kijasek / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)
KAI / mh

Prawie 50 referatów wygłosili naukowcy katoliccy i inni z Ukrainy i Polski na Międzynarodowym Kongresie Historycznym "Sescenti Anni", poświęconym 600-leciu archidiecezji lwowskiej. Odbył się on w dniach 10-11 września w dawnej kaplicy seminaryjnej i w dawnym refektarze klasztoru dominikanów we Lwowie (obecnie aula Muzeum Historii Religii) pod honorowym patronatem metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Organizatorami spotkania były Centrum Ucrainicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i lwowska kuria metropolitalna.

"Jestem wdzięczny, że takie sympozjum się odbywa, bo zawsze dzięki przybliżaniu historii, opracowywaniu materiałów odkrywa się coś nowego i to pozostanie w pamięci i na piśmie" - powiedział abp Mokrzycki. Podkreślił, że niezależnie od tego, iż następne pokolenia będą mogły sięgać do źródeł i zapoznawać się z tymi informacjami, "jest to także bardzo ważne dla naszego Kościoła, bo historia jest matką i nauczycielką". "Poznając historię, uczymy się żyć w obecnych czasach i dlatego taki kongres ma bardzo istotny wymiar także dla Kościoła i społeczności, która żyje w dzisiejszych czasach. Dziękuję za wasze świadectwo tutaj, za pamięć również za wspólną modlitwę" - stwierdził metropolita lwowski, który uczestniczył w otwarciu spotkania, mimo że na krótko przedtem zmarła jego matka. Uczestnicy obrad złożyli mu w związku z tym wyrazy współczucia i odmówili wspólną modlitwę.

W kongresie wzięli udział również dyplomaci. Prof. Hryhorij Chorużyj, były ambasador Ukrainy w Watykanie, mówił nt. Kościoła rzymskokatolickiego w kontekście stosunków dyplomatycznych Ukrainy i Stolicy Apostolskiej. A konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd obiecał wsparcie w wydaniu materiałów Kongresu. "Zawsze staramy się coś zrobić z pożytkiem i dla Kościoła, i dla nas też, bo to jest nasz dorobek, nasza wiedza a potem to wszystko trafia do młodzieży" - powiedział konsul. Dodał, że jest to też bardzo ważny jego wkład w tę konferencji, tym bardziej że wątki dotyczące 600-lecia archidiecezji lwowskiej nie są zbyt dobrze znane i popularne w środowisku polskim i ukraińskim, a jest to przecież wielka część historii nie tylko Polski i Ukrainy, ale także Europy.

"Kongres był jednym z kulminacyjnych wydarzeń Roku Jubileuszowego archidiecezji lwowskiej" - powiedział KAI prof. Włodzimierz Osadczy, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. Zaznaczył, że jego uczestnicy przeszli w procesji ulicami miasta z relikwiami bł. Jakuba Strzemię i wzięli udział w dziękczynnej Mszy św., której w katedrze lwowskiej przewodniczył osobisty wysłannik Benedykta XVI kard. Jozef Tomko. Obejrzeli też w Operze Lwowskiej premierę filmu "Jan Paweł II. Szukałem Was..." w reżyserii Jarosława Szmidta.

9 września uczestnicy Kongresu udali się z pielgrzymką do Halicza - siedziby dawnej metropolii. Mszę św. w miejscowym kościele parafialnym odprawił lwowski biskup pomocniczy Leon Mały, który także wygłosił homilię. Po zabytkach sakralnych w Kryłosie i Szewczenkowym na terenie dawnego Halicza oprowadzali i wyjaśnień udzielali wybitni znawcy tematu prof. dr hab. Ryszard Szczygieł z Lublina i dr Jurij Łukomski ze Lwowa. Można było również zapoznać się z odnową sanktuarium maryjnego w Bolszowcach i zwiedzić świątynię w Rohatyniu.

Podczas Kongresu przedstawiono katalog wystawy "Relikwie metropolii", która z okazji 600-lecia przeniesienia stolicy arcybiskupów z Halicza do Lwowa trwała w dniach 2 czerwca -16 września we Lwowskim Muzeum Historii Religii. A w Bibliotece Naukowej Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki można było zobaczyć książki, dokumenty i materiały XV-XVIII wieku ze zbiorów lwowskich klasztorów i katedry łacińskiej, które po raz pierwszy pokazano na wystawie. Niestety była ona czynna tylko kilka dni.

Na zakończenie międzynarodowego spotkania historyków i z okazji 212. rocznicy beatyfikacji bł. Jakuba Strzemię (dokonał tego w 1790 Pius VI) ks. dr Jacek Uliasz, dyrektor Instytutu Teologicznego im. św. Józefa Bilczewskiego w Brzuchowicach, odprawił dla nich Mszę św. w bazylice metropolitalnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kongres nt. 600-lecia archidiecezji lwowskiej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.