Kongres Renovabis i nowe drogi ewangelizacji
Pod hasłem "Odkrywać dziś wiarę. Nowe drogi ewangelizacji w Europie" przebiegać będzie 16. międzynarodowy kongres akcji solidarności niemieckich katolików Renovabis.
Uczestnicy kongresu z różnych krajów europejskich obradować będą w dniach od 31 sierpnia do 1 września we Fryzyndze. Obrady otworzy przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, abp Robert Zollitsch, a wśród referentów będą m.in. niemiecka filozof religii, Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz oraz czeski socjolog i filozof religii ks. Tomáš Halík.
Wielu ludzi w Europie XXI wieku stoi z dala od Kościoła - uzasadnili swój wybór tematyki organizatorzy najbliższego kongresu. Ich zdaniem wiara i jej wpływ na praktykę życia jest coraz mniejsza nawet w krajach tradycyjnie chrześcijańskich. Wygłoszone w czasie kongresu referaty, dyskusje i praca grup roboczych być może dadzą odpowiedź na to, jak w takiej sytuacji można na nowo odkryć wiarę, przede wszystkim w krajach Europy Wschodniej i Środkowej.
Innym tematem, poruszanym podczas kongresu Renovabis, będzie znaczenie mediów elektronicznych w kontekście przekazywania wiary.
Akcja solidarności katolików z mieszkańcami Europy Środkowej Renovabis jest najmłodszym katolickim dziełem pomocy w Niemczech. Powstała w 1993 r. z inspiracji tamtejszych biskupów. Zwoływane od 1997 r. kongresy tej organizacji są kontynuacją podobnych spotkań międzynarodowych Pomocy Kościołowi w Potrzebie, organizowanych przez Kolegium im. Alberta Wielkiego w Königstein przez 44 lata, do 1995 r. Omawiano na nich co roku sytuację Kościołów w krajach komunistycznych i w czasie przełomu 1989 r. Po 1994 r. Kolegium wycofało się z organizacji tych spotkań, a episkopat niemiecki powierzył ich kontynuację właśnie Renovabis.
Międzynarodowe kongresy Renovabis służą wymianie informacji i dyskusji nad ważnymi zjawiskami w Kościele i społeczeństwach Europy Środkowej i Wschodniej oraz poruszają tematykę mającą znaczenie dla całego kontynentu. Dzięki udziałowi czołowych przedstawicieli nie tylko Kościoła, ale także świata nauki i polityki, a ostatnio również instytucji europejskich, kongresy stały się ważnym forum dialogu miedzy Wschodem a Zachodem. Ubiegłoroczny, 15. kongres Renovabis we Fryzyndze, przebiegał pod hasłem "Czas przełomu w regionach wiejskich".
Skomentuj artykuł