Koniec dyspensy od uczestnictwa w Mszy Świętej

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zdj.: Episkopat.pl
Episkopat.pl/tkb

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca - informuje strona Episkopatu Polski.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

Ma to związek z luzowaniem obostrzeń prowadzonym przez rząd RP. Niedawno premier Mateusz Morawiecki ogłosił również, że wkrótce zmienią się przepisy odnośnie możliwości uczestnictwa wiernych w kulcie religijnym.

DEON.PL POLECA

Źródło: Episkopat.pl/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Koniec dyspensy od uczestnictwa w Mszy Świętej
Komentarze (40)
AN
~Adaś Niezgódka
16 czerwca 2021, 15:53
co tutaj jeszcze robi wpis niejakiego Walaszka?
MW
~Milan Wolny
15 czerwca 2021, 11:55
Do mszy niedzielnej „fizycznej” już wróciłem. Ale mam nadzieję, że nie odetną się transmisje internetowe. Bo homilii/kazań szkoda. Niestety na poziomie lokalnym (tam gdzie mieszkam) przygotowanie do wygłoszenia homilii/kazania ogranicza się do powiedzenia „czegoś”. Bez przygotowania, składu, przemyślenia. Dobrze, że jeszcze bez polityki…
JJ
~Jan Jan
14 czerwca 2021, 13:46
Piśmie Świętym ukazana jest nie tylko prawda o realnej sytuacji i możliwości człowieka, ale również prawda o jego zbawieniu. Ewangelia o Jezusie Chrystusie, która stoi w centrum Biblii ma moc przekonać nas o tym, że jedynym Zbawicielem jest Jezus Chrystus. (Rz 1,16) Dzięki Ewangelii poznajemy łaskawego Boga. Ona jest fundamentem naszego życia duchowego . Nasze zbawienie zawdzięczamy jedynie czynowi Jezusa Chrystusa, który jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Tylko On jest pośrednikiem między Bogiem i ludźmi. To nie Kościół katolicki zbawia lecz PAN JEZUS CHRYSTUS.
ER
~Ewa Rycka
13 czerwca 2021, 20:49
A is bum wola usłyszeć, że chodzenie navmszę pozostaje zawsze w kwestii wolnosci osobistej. Nie prawem ale miloscia
BW
~Bartek Walaszek
13 czerwca 2021, 13:43
O kurcze, to znów co tydzień będę musiał chodzić do tego burdelu?
AS
~Antoni Szwed
13 czerwca 2021, 21:40
O Domu Bożym tak się wyrażasz? Wiesz co mówisz? Boga się nie boisz?
HS
~H S.
14 czerwca 2021, 07:55
Jak można się tak wyrażać? wstyd! nie musi Pan chodzić , nikt nikogo nie zmusza, idziemy z własnej i nie przymuszonej woli.
AE
~Anna Elżbieta
14 czerwca 2021, 08:03
Nie musisz, nikt Ci nie każe. Możesz ten czas poświęcić na naukę kultury i szacunku do każdego człowieka. Warto też zajrzeć do słownika języka polskiego i podkształcić się trochę, poznać znaczenie słów. Masz duże luki w wykształceniu, to wstyd, a Ty się tym chwalisz.
WB
~Wlodek Bielski
13 czerwca 2021, 08:50
Zw wielkim szacunkiem do Episkopatu i biskupów ale wolał bym aby szanowni pakowanie nie wracali się i dyktowali kto może co może gdzie ma iść. Uważam że powinni się poklonic nad wyskokami księży i biskupów a także nad majatkami kościoła które winni zgodnie z wiara ,które głoszą powinni się podzielić z biednymi. Czyżby kasy zaczęło brakowac-gotowki i śni się ofiara. Każde z nas jest dzieckiem Bożenym i może w dowolnym miejscu porozmawiać i prosić Ojca Niebieskiego nie koniecznie msza ,nie koniecznie Kościół.
PW
Piotr Wójciak
14 czerwca 2021, 06:32
Nikt Cię nie zmusza, zebys gdziekolwiek był i chodził. Masz całkowitą wolność w tym zakresie do ostatniego tchnienia. Potem jednak to się już zmienia.
AE
~Anna Elżbieta
14 czerwca 2021, 08:44
To znaczy, że nie rozumiesz Kościoła, skoro tak piszesz. Gdzie indziej, poza Kościołem, otrzymasz Sakramenty, Ciało Chrystusa? Chyba, że nie przywiązujesz do nich wagi. To szkoda, bo w nich jest wielka moc. Wsłuchaj się w słowa Jezusa z Ewangelii, przeczytaj spokojnie Jego Mowę eucharystyczną, szczególnie J 6, od wiersza 26. Życzę zrozumienia!
JJ
~Jan Jan
20 czerwca 2021, 18:15
Zanim zaczniesz pouczać innych to sama postaw na dokształcenie siebie. Powołujesz się na ew. J6 i nawet nie widzisz jak przeczysz jej treści. Pochyl się nad słowami : ''Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. 64 Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą».'' Jak zrozumiesz sens tych słów zobaczysz co napisałaś wyżej. Życzę zrozumienia!
JM
~Jan Marzec
13 czerwca 2021, 06:10
Nie przemyślana do końca decyzja.
ZN
Zenon Nowak
13 czerwca 2021, 00:21
Kiedy zdejmiecie nakaz noszenia masoneczek liturgicznych?
ZL
Zbigniew Lipiński
12 czerwca 2021, 20:45
Biskupi to tak jak rząd- mówimy ze nastał covid , to tak ma być, później- mówimy ze covid zanika, to tak ma być. Biskupi mówią ze dyspensa i tak ma być, koniec dyspensy i tak ma być. Suma sumarum: jesteśmy motłochem do pomiatania gdzie ktoś nam mówi jak mamy żyć
JN
~Jan Nowak
13 czerwca 2021, 14:42
Proszę też się obrazić na Polski Parlament, że raz wprowadza jakieś ustawy, a innym razem je zmienia. Co to ma być? Jakie mają do tego prawo?
JJ
~Jan Jan
12 czerwca 2021, 18:58
Czy mógłby ktoś przywołać teksty z Nowego Testamentu, które mówią o dyspensie? Jak udzielali dyspensy apostołowie, i pierwsi uczniowie?
PW
Piotr Wójciak
14 czerwca 2021, 06:34
Gdy zdawałeś prawo jazdy, też pytałeś się, gdzie w Piśmie Świętym jest mowa o prawie jazdy albo przynajmniej o samochodach?
S
Szymon
14 czerwca 2021, 08:38
"Troszczmy się o siebie wzajemnie, by się zachęcać do miłości i do dobrych uczynków. Nie opuszczajmy naszych wspólnych zebrań, jak się to stało zwyczajem niektórych, ale zachęcajmy się nawzajem, i to tym bardziej, im wyraźniej widzicie, że zbliża się dzień" (BT 10:24,25) - zasadniczo to chyba najważniejszy fragment biblijny zachęcający (ale to nie nakaz) do wzięcia udziału w nabożeństwie (nie mszy). Nakładanie jarzma w postaci obowiązku uczestnictwa w mszy, a nieobecność traktowana jako grzech, z którego się trzeba wyspowiadać to jakieś nieporozumienie. Niestety później dochodzi do zjawiska rytualizacji wiary czyli 'w niedzielę MUSZĘ iść do kościoła'. No ale.....katolicy są na mocy pierwszego z przykazań kościelnych, które brzmi: "w niedzielę i święta mszy świętej i kazania z uwagą i nabożeństwem słuchać, zobowiązani do uczestnictwa we mszy w niedzielę i święta nakazane".
JJ
~Jan Jan
17 czerwca 2021, 09:31
Proszę być chociaż trochę poważnym.
HC
~Halina Chomicz
12 czerwca 2021, 17:04
Ja uczestniczę we mszach świętych przez cały czas. Nie boję się bo mam wiarę w sercu i przestrzegam zasad. Dyspensa to wymówka dla pseudo katolików. Jaka wiara taki człowiek. Wielu wykorzystało dyspensę jako zwyczajne lenistwo. To zostawiam sumieniu każdego katolika.
LL
Luki Luck
13 czerwca 2021, 07:51
Nie sądźcie abyście nie byli sądzeni
JJ
~Jan Jan
13 czerwca 2021, 11:14
Halina Chomicz <><><> ''Nie boję się bo mam wiarę w sercu i przestrzegam zasad.'' Nie wiem czyje Ty zasady przestrzegasz, ale na pewno nie przestrzegasz słów Nowego Testamentu a w tym Ewangelii Chrystusa. Sam fakt Twojego oskarżania jest dowodem jakiego jesteś ducha. ''Ten, który zna Boga, słucha nas2. Kto nie jest z Boga, nas nie słucha. W ten sposób poznajemy ducha prawdy i ducha fałszu2.'' Zacznij słuchać ( czytać) słowa z Nowego Testamentu i pokaż, że nie tkwisz w lenistwie.
RF
~Robert Forysiak
13 czerwca 2021, 19:58
Tak naprawdę dyspensa oddawała prawdziwy stan duchowy niektórych wierzących. Wiedziałem, że zniesienie dyspensy będzie dla nich bólem. Teraz chodzenie do Kościoła będzie dla nich jeszcze czymś gorszym, bo zaznali "wolności". Szkoda słów...
ED
~Elzbieta Dudek-Wisniewska
13 czerwca 2021, 21:17
A wiec zostawmy to sumieniu każdego z nas. Jestem biologiem i zdaje sobie sprawę z zagrożenia. Zdecydowaliśmy z mężem, ze wychodzenie z domu ograniczymy do minimum, bo od przestrzegania restrykcji zależy zdrowie nas wszystkich i powrót do normalności. Co niedziele braliśmy udział we Mszy św w innym kościele w Polsce dzięki tv Polonia. Stawialiśmy krzyż, figurę Chrystusa Frasobliwego, zapalalismy świeczki i świątecznie ubrani modliliśmy się z wspólnie z wiernymi. Jak powiedział Jezus: „Gdzie dwóch lub trzech gromadzi się w imię Moje tam i Ja jestem”. Tęsknimy za pójściem do kosciola i cieszymy sie, ze znowu będziemy mogli spotkać sie „na żywo” na Mszy św. Staram sie nie osadzać ludzi, bo i Pani i my znaleźliśmy dobry sposób na uczestnictwo we Mszy św w trakcie zagrożenia.
ED
~Elzbieta Dudek-Wisniewska
16 czerwca 2021, 06:00
A moze dzięki temu, ze niektórzy brali udział we Mszy Św przez masowe środki przekazu, nie zajmowali miejsca takim, jak Pani, bo przecież nie wszyscy mogli zmieścić się w kościele…Jak to już ktoś tu powiedział: „Nie sądźmy …”
SE
sorella Em
12 czerwca 2021, 11:46
Kto tu wreszcie komu robi łaskę? Bóg człowiekowi, czy człowiek Bogu? Jeśli człowiek nie rozumie, że Bóg mu daje siebie samego i jeśli Go nie będzie przyjmował, "nie będzie miał życia w sobie", to lepiej, żeby został w domu.
BL
~brat Leon
12 czerwca 2021, 11:41
W tej sprawie to szybko podejmują decyzję. Ciekawe skąd ta szybkość kosmiczna i łatwość? W innych sprawach może kiedyś się doczekamy, może nie. Samo przepraszam abp. Gadeckiego, dopiero teraz? Żywy Kościół jest za murami parafii, a parafia jest przystankiem w drodze. Może kiedyś to odkryją i ruszą w drogę do ludu. Może jak zacznie się zamykanie kościołów, może wcześniej... Bóg sam będzie pasł swój lud, jak zapowiedział.
MX
~Michał X
11 czerwca 2021, 21:42
Ja mam drugą dawkę dopiero za miesiąc i moja noga w kościele nie postanie, dopóki nie nabędę odporności, zwłaszcza że restrykcje w świątyniach to farsa. Podobnie zresztą nie odwiedzam kin, teatrów, filharmonii ani nie uczestniczę w imprezach. Żeby się zresztą nie okazało, że za miesiąc, dwa będą te dyspensy znowu ogłaszać...
GG
~Gosc gosci
13 czerwca 2021, 00:06
michal pogoda sprzyja i mozna stac na zewnatrz - jak cos :)
JC
~Ja Człowiek
13 czerwca 2021, 15:18
Stanie na parkingu - fajny udział w liturgii. ;)
MK
~Matylda Kostrzewska
11 czerwca 2021, 16:11
Tak. Ja już prawie dwa tyg. po drugiej dawce szczepionki. W niedzielę , po miesiącach on-line, po pierwszy raz idę do swojego nowego kościoła (bo Kościół przecież ciągle ten sam). Plac Małachowskiego w Wa-wie. Święta Trójca. Polecam wspaniałe kazania. Obojga głoszących. Są nadal on-line.
PR
~Ppp Rrr
11 czerwca 2021, 15:29
Biorąc pod uwagę zachowania niektórych "ludzi Kościoła", część wiernych może uznać swoją obecność na mszy za nadmiar zaszczytu dla gospodarzy. Jestem bardzo ciekaw wyników liczenia frekwencji jesienią 2021! Pozdrawiam.
E
Elżbieta
11 czerwca 2021, 22:14
Nie chodzę dla gospodarzy, tylko na spotkanie z Jezusem.
AS
~Antoni Szwed
12 czerwca 2021, 14:10
Gospodarzem w kościele katolickim jest Pan Jezus. To Jego będą wierni "zaszczycać" swoją obecnością, gdy wrócą d kościołów? On już naprawdę tak mało znaczy, że trzeba Go "zaszczycać tym, że się łaskawie przyszło na mszę świętą?! Czy nie za dużo tu ludzkiej pychy?
JN
~Jan Nowak
12 czerwca 2021, 14:25
Gospodarzem Mszy św jest zawsze Pan Jezus.
JJ
~Jan Jan
13 czerwca 2021, 06:40
''24 Chrystus bowiem wszedł nie do świątyni, zbudowanej rękami ludzkimi, będącej odbiciem prawdziwej [świątyni], ale do samego nieba, aby teraz wstawiać się za nami przed obliczem Boga, 25 nie po to, aby się często miał ofiarować jak arcykapłan, który co roku wchodzi do świątyni z krwią cudzą. 26 Inaczej musiałby cierpieć wiele razy od stworzenia świata. A tymczasem raz jeden ukazał się teraz na końcu wieków13 na zgładzenie grzechów przez ofiarę z samego siebie. 27 A jak postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd, 28 tak Chrystus raz jeden był ofiarowany dla zgładzenia14 grzechów wielu, drugi raz ukaże się nie w związku z grzechem, lecz dla zbawienia tych, którzy Go oczekują.'' ( «« Hbr 9 »» ) CZY PAN POTRAFI CZYTAĆ?
TK
~Teresa Kowalczyk
14 czerwca 2021, 09:18
Jan Jan pismo św trzeba odczytywać zgodnie z nauka Kościoła to w protestantyzmie jest dowolność interpretacji stad tyle odłamów protestantyzmu . A czym jest dla ciebie obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie ?
JJ
~Jan Jan
17 czerwca 2021, 14:10
~Teresa Kowalczyk <><><> Proszę napisać co źle odczytałem
JJ
~Jan Jan
18 czerwca 2021, 07:10
To nie jest prawda. Gospodarzem ''mszy'' jest władca tego świata '' Jahwe '' któremu ksiądz odprawiający mszę wraz z uczestniczącymi ludźmi składa w ofierze bezkrwawą ofiarę z Pana Jezusa Chrystusa.