Koniec z polityką na Jasnej Górze. Sanktuarium ustaliło regulamin wystąpień

(fot. Jerzy Szota / CC BY-SA 3.0 PL (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en))
KAI / kk

Wydarzenia organizowane na Jasnej Górze nie mogą stanowić okazji do manifestowania jakichkolwiek poglądów politycznych - głosi opublikowany dziś regulamin gospodarzy sanktuarium.

Zgodnie z ogłoszonymi dziś normami, które podpisał przeor Jasnej Góry, przemówienia osób świeckich możliwe są tylko poza czasem i miejscem liturgii.

Publikujemy treść "Regulaminu dla organizatorów pielgrzymek i innych wydarzeń na Jasnej Górze":

Klasztor i sanktuarium na Jasnej Górze to miejsce święte, które pełni doniosłą rolę w życiu i posługiwaniu Kościoła w Polsce. Jest otwarte na ludzi wszelkich wyznań, na różnorodność grup społecznych, organizacji i zrzeszeń, z zachowaniem wzajemnego szacunku, a także poszanowaniem wiary i nauczania Kościoła katolickiego. Pierwszorzędnymi celami każdego tu przybywającego winny być: uczestnictwo w życiu liturgicznym Kościoła, oddawanie czci Matce Bożej, otwartość na głoszone w tym miejscu Słowo Boże i pragnienie nawrócenia. Z tego względu Jasna Góra jest miejscem duchowego schronienia dla wszystkich potrzebujących, chcących pogłębić swoją katolicką wiarę oraz oddać się modlitwie.

Jako pomnik historii i żywe ognisko budowania narodowej wspólnoty sanktuarium stanowi także miejsce ważnych wydarzeń o charakterze państwowym i społecznym, w duchu chrześcijańskiego patriotyzmu i miłości bliźniego, zgodnie z katolicką nauką społeczną.

DEON.PL POLECA

Organizatorzy oraz uczestnicy pielgrzymek i innych wydarzeń na Jasnej Górze zobowiązani są do przestrzegania przepisów prawa kanonicznego, norm wydanych przez Konferencję Episkopatu Polski, przepisów prawa państwowego oraz zasad określonych przez Przeora i Kustosza Jasnej Góry.

Wobec powyższego ustanawia się następujące przepisy:

1. Organizacja pielgrzymek i innych wydarzeń na Jasnej Górze możliwa jest po otrzymaniu wyraźnej zgody Kustosza, ustaleniu terminu, ram czasowych oraz programu pobytu w sanktuarium.

2. Organizatorzy pielgrzymek są uprawnieni do zapraszania na Jasną Górę władz państwowych oraz osób publicznych, tylko po konsultacjach z Kustoszem.

3. Wydarzenia organizowane w sanktuarium nie mogą stanowić okazji do manifestowania jakichkolwiek poglądów politycznych oraz takich przekonań społecznych, które stoją w sprzeczności z nauczaniem Kościoła.

4. Przepowiadanie Słowa Bożego w sanktuarium powinno być starannie przygotowane, ewangeliczne, kerygmatyczne, oparte na nauczaniu Kościoła i służyć pogłębieniu duchowości maryjnej. Nie może zawierać prywatnych poglądów głoszącego, szczególnie zaś odniesień politycznych i takich wątków społecznych, które są sprzeczne z nauczaniem Kościoła. Zasada ta dotyczy także innych wypowiedzi podczas liturgii.

5. Jasnogórska Kaplica z Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej jest miejscem przeznaczonym wyłącznie do sprawowania liturgii i głoszenia Słowa Bożego przez osoby duchowne. Wypowiedzi osób świeckich dopuszczalne są tylko w wypadku modlitwy, składania świadectwa, aktów zawierzenia lub konferencji ewangelizacyjnych, zaplanowanych przez Organizatora po wcześniejszym otrzymaniu wyraźnej zgody Kustosza.

6. Przemówienia osób świeckich możliwe są w innych przestrzeniach sanktuarium, tylko poza czasem i miejscem liturgii. Lista przemawiających oraz ramy czasowe wystąpienia muszą zostać zaaprobowane przez Kustosza.

7. Sanktuarium jest otwarte na wielość i różnorodność grup, będących przejawem żywotności Kościoła. Stanowczo zabrania się jednak propagowania na Jasnej Górze niechrześcijańskich postaw i ideologii, a w szczególności podziałów narodowych, wrogości, pogardy, rasizmu, ksenofobii, egoizmów, nacjonalizmów i fundamentalizmów [por.: Chrześcijański kształt patriotyzmu. Dokument Konferencji Episkopatu Polski przygotowany przez Radę ds. Społecznych].

8. Zakazane jest na całym terenie sanktuarium organizowanie jakichkolwiek manifestacji, eksponowanie napisów i znaków propagujących partie lub ruchy głoszące poglądy sprzeczne z nauczaniem Kościoła katolickiego.

9. Przygotowanie i prowadzenie wydarzeń artystycznych, jakiekolwiek zmiany w wystroju i organizacji miejsc, możliwe jest tylko po wyraźnej zgodzie Kustosza.

10. Użycie materiałów pirotechnicznych lub emitowanie dźwięków o dużym natężeniu jest możliwe tylko za pozwoleniem odpowiednich władz, po uprzedniej zgodzie Kustosza.

11. Prowadzenie transmisji, relacji, serwisów informacyjnych i fotograficznych, zapraszanie dziennikarzy, organizowanie konferencji prasowych i inne formy działalności medialnej możliwe są tylko po uzgodnieniach z Biurem Prasowym Jasnej Góry. Dziennikarze obsługujący wydarzenia na Jasnej Górze zobowiązani są do posiadania akredytacji.

12. Klasztor lub inne upoważnione przez niego podmioty mogą utrwalać, transmitować i wykorzystywać obraz i dźwięk. Przebywanie na terenie sanktuarium jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku.

Niniejszy Regulamin obowiązuje od momentu opublikowania go na stronie Biura Prasowego Jasnej Góry. Nieznajomość jego zapisów nie zwalnia od przestrzegania powyższych ustaleń. Interpretacja i wprowadzanie zmian do niniejszego Regulaminu należy do kompetencji Przeora Jasnej Góry.

o. Samuel Pacholski, Przeor Jasnej Góry

Jasna Góra, 28 VI 2020

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Koniec z polityką na Jasnej Górze. Sanktuarium ustaliło regulamin wystąpień
Komentarze (3)
MH
~martin Huck
28 czerwca 2020, 20:23
a co z polityka jaka uprawia O. Rydzyk ???
KN
~ksiądz najzwyklejszy
28 czerwca 2020, 14:16
Przez lata, gdy przybywałem na Jasną Górę godzinami spowiadałem, aż pewnego dnia zostałem wyproszony z konfesjonału przez jednego ze strażników - bo nie miałem zezwolenia jakiegoś ważnego zakonnika. Od tego czasu ani ja ani żaden z księży z naszego dekanatu nie zasiada w konfesjonale na Jasnej Górze - dzięki temu możemy spokojnie się pomodlić i być ze swymi parafianami. Nadto na forum dekanatu planujemy przekierowanie pielgrzymek parafialnych do innych sanktuariów - bardziej przyjaznych dla pielgrzymów i duszpasterzy.
WG
W Gedymin
28 czerwca 2020, 12:25
Oprócz komunikacji werbalnej jest również niewerbalna. Przekazem może być tez sama obecność, pokazanie się. Gdyby nie było transmisji telewizyjnej nie byłoby takiej sprawy choćby pani Emilewicz przemawiała o wskaźnikach przez całą godzinę, najprawdopodobniej nie byłoby też ani Gowina ani Emilewicz. Ciekawy był też serwis fotograficzny KAI z tego "wydarzenia", najważniejszą osobą na zdjęciach była pani wicepremier. To potwierdza dodatkową, a może najważniejszą stronę tej mszy św. Żaden regulamin nie zastąpi roztropności i uczciwości, a tych polskiemu Kościołowi bardzo, ale to bardzo brakuje. Jeżeli w jakiś obszarach toleruje, czy stosuje się zasadę cel uświęca środki, to w krótkim czasie zawsze się będzie postępować według niej i stanie się ona pierwszym przykazaniem Dekalogu.