Konsekracja biskupa Kościoła luterańskiego

PAP/ slo

6 stycznia odbędzie się w kościele luterańskim Świętej Trójcy w Warszawie konsekracja i wprowadzenie na urząd nowego zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (luterańskiego), biskupa elekta Jerzego Samca.

Udział w tych ważnych dla polskich luteran uroczystościach zapowiedzieli przedstawiciele Kościołów ewangelickich m.in. z Niemiec, Czech, Słowacji, Szwecji, państw bałtyckich, Ukrainy, Rosji oraz Wielkiej Brytanii, a także goście ekumeniczni oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Biskup elekt zastąpi na tym stanowisku dotychczasowego zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, bp. Janusza Jaguckiego, który - według Kolegium Kościelnej Komisji Historycznej luteran - "był tajnym i świadomym współpracownikiem SB".

Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego podczas kwietniowych obrad w Warszawie w ub. roku postanowił skrócić o dwa lata kadencję biskupowi Jaguckiemu na stanowisku zwierzchnika Kościoła (kadencja trwa 10 lat), a swoją funkcję będzie pełnił do momentu wyboru nowego zwierzchnika.

DEON.PL POLECA

Ten sam Synod w październiku, dokonał wyboru nowego zwierzchnika, którym w pierwszej turze został wybrany prezes Synodu Kościoła, proboszcz parafii ewangelickiej w Gliwicach, ks. Jerzy Samiec. Urząd obejmie on 6 stycznia.

Ks. Samiec po wyborze na biskupa mówił, że głównym celem Kościoła jest "głoszenie Ewangelii na różne sposoby poprzez m.in. misję i ewangelizację, diakonię, edukację religijną i kulturę".

W kwestii lustracji biskup elekt zapowiedział, że z urzędu stanie na czele Kolegium Komisji Historycznej, co pozwoli na usprawnienie jej działania. Jednocześnie stanowczo opowiedział się przeciwko "dzikiej lustracji", podkreślając konieczność pokazania również heroicznych postaw zarówno duchownych, jak i świeckich w okresie PRL.

Mówiąc o sposobach wypełniania urzędu biskupa, ks. Samiec podkreślił, że chce pracować kolegialnie, kładąc nacisk na talenty i umiejętności zarówno świeckich, jak i duchownych członków Kościoła.

Biskup Kościoła jest duchownym zwierzchnikiem Kościoła. Kieruje jego pracami jako prezes Konsystorza, a także sprawuje duchową opiekę nad wszystkimi duchownymi i katechetami Kościoła. Ordynuje (wyświęca) duchownych oraz biskupów. Wybierany jest przez Synod na 10 lat z możliwością powtórnej elekcji.

Jerzy Samiec urodził 27 marca 1963 r. w Cieszynie. W latach 1983-1988 studiował w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Ordynowany (wyświęcony) w Zabrzu 22 stycznia 1989 r. Od ordynacji pracuje w parafii ewangelickiej w Gliwicach, a od 1994 r. jako proboszcz. Od 1998 r. jest członkiem Synodu Kościoła, a w 2007 r. Synod wybrał go swym prezesem. W Gliwicach był współorganizatorem Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Ewangelickiego. Zainteresowany głównie misją i ewangelizacją.

Kościół Ewangelicko-Augsburski (luterański) jest trzecim co do wielkości Kościołem chrześcijańskim w Polsce i największym Kościołem protestanckim w naszym kraju. Liczy ok. 75 tys. wiernych zgromadzonych w sześciu diecezjach. Ponad połowa polskich luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Najwyższym organem władzy ustawodawczej Kościoła jest Synod, który wybiera Konsystorz (władza wykonawcza), Radę Synodalną i Biskupa Kościoła, reprezentującego Kościół na zewnątrz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konsekracja biskupa Kościoła luterańskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.