Konsekracja biskupa Piotra Gregera

Zobacz galerię
Konsekracja biskupa Piotra Gregera
KAI / ad

W osobie bł. Jana Pawła II masz znakomitego mistrza i przewodnika - mówił do nowego biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej Piotra Gregera jego konsekrator kard. Stanisław Dziwisz. Uroczystość sakry biskupiej ks. Gregera odbyła się 27 listopada w katedrze pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej.

Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił kard. S. Dziwisz, metropolita krakowski.

DEON.PL POLECA

Współkonsekratorami byli: nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore i ordynariusz bielsko-żywiecki, bp Tadeusz Rakoczy. W uroczystości uczestniczyło 16 biskupów z kraju i zagranicy, w tym emerytowani metropolici archidiecezji krakowskiej i katowickiej - kard. Franiszek Macharski i abp Damian Zimoń. Z katolikami modlił się zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Paweł Anweiler.

W homilii kard. Dziwisz przypomniał, że dla nowego biskupa prawdziwym wzorem do naśladowania jest bł. Jan Paweł II. "Miałeś i masz znakomitego mistrza i przewodnika. Cieszymy się, że w tym pokoleniu błogosławionego papieża wyrastają nowi, ofiarni pasterze, pragnący służyć sprawie, której służył Odkupiciel Człowieka, i za którą oddał życie. Głoś odważnie i żarliwe Ewangelię. Bądź hojnym szafarzem sakramentów. Bądź bratem i ojcem dla kapłanów oraz całego Ludu Bożego. Oni wszyscy są spragnieni słów nadziei" - mówił kaznodzieja.

Bp Tadeusz Rakoczy przypomniał, że powołanie ks. Gregera na biskupa zbiegło się z pierwszym liturgicznym wspomnieniem bł. Jana Pawła II. "Oto jest dzień, który dał nam Pan. A więc dzień konsekracji nowego biskupa, dzień szczególny, historyczny, gdyż po raz pierwszy na ziemi naszej diecezji i w naszej katedrze dokonuje się akt święceń biskupich" - mówił hierarcha.

Biskup bielsko-żywiecki zwracając się do ks. Gregera prosił go o wspieranie w zarządzaniu diecezją. "Ucz umiłowania liturgii, którą sam tak kochasz i znasz, bo w niej żyje sam Chrystus Odkupiciel Człowieka" - prosił ordynariusz. Bp Rakoczy podziękował też za posługę dotychczasowemu biskupowi pomocniczemu diecezji bielsko-żywieckiej Januszowi Zimniakowi, który przeszedł na emeryturę.

W modlitwie w katedrze uczestniczyło setki księży diecezjalnych, zakonników i sióstr zakonnych. Na uroczystość licznie przybyli mieszkańcy stolicy Podbeskidzia oraz innych zakątków diecezji bielsko-żywieckiej, a także parafianie z Mysłowic Wesołej, rodzinnej miejscowości bp. Gregera oraz jego najbliższa rodzina. Wśród uczestników liturgii byli m.in. księża wykładowcy Instytutu Teologicznego, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz innych uczelni, a także koledzy rocznikowi bp. Gregera.

Obrzęd święceń rozpoczął się od odśpiewania hymnu do Ducha Świętego. Nuncjusz Celestino Migliore odczytał nominację Stolicy Apostolskiej na biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej. Elekt złożył przyrzeczenie wobec metropolity krakowskiego i zgromadzonego Kościoła. Po śpiewie litanii do wszystkich świętych konsekratorzy oraz inni obecni w katedrze biskupi nałożyli ręce na głowę nominata. Kolejnym momentem święceń było namaszczenie głowy nowo wyświęconego biskupa, przekazanie mu księgi Ewangelii oraz insygniów: pierścienia, mitry, pastorału. Obrzęd święceń zakończył się przekazaniem pocałunku pokoju, będący potwierdzeniem przyjęcia bp. Gregera do kolegium biskupów.

Po komunii nowo konsekrowany biskup przeszedł przez katedrę, udzielając pierwszego pasterskiego błogosławieństwa zebranym wiernym. Wypowiedział też słowa podziękowania i wdzięczności.

Dzisiejsza konsekracja to pierwsze święcenia biskupie w historii XV-wiecznej bielskiej katedry, całego miasta i powstałej w 1992 roku diecezji. Zarówno obecny ordynariusz diecezji, bp Tadeusz Rakoczy, jak i emerytowany biskup pomocniczy, Janusz Zimniak otrzymali sakrę biskupią w innych świątyniach: w bazylice Świętego Piotra w Watykanie i w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Na terenie obejmującym obecną diecezję bielsko-żywiecką odbyły się wcześniej tylko jedne święcenia biskupie. 30 września 1883 roku w Cieszynie konsekrowany został pierwszy biskup sufragan cieszyńskiej części diecezji wrocławskiej, Franciszek Śniegoń.

Papież Benedykt XVI mianował ks. dr. Piotra Gregera biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej 22 października br. Biskup jest liturgistą i ma 47 lat. Papież przydzielił mu stolicę tytularną Assava (w północnej Afryce), po biskupie pomocniczym-nominacie brazylijskiej archidiecezji Vitória - o. José Aparecido Hergesse CR, który tuż po nominacji zrezygnował z urzędu biskupa.

Piotr Greger urodził się 28 marca 1964 r. Pochodzi z parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Mysłowicach Wesołej. W latach 1983-1989 studiował w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach.

Wyświęcony na prezbitera 13 maja 1989 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przez biskupa Damiana Zimonia. W 1989 roku uzyskał stopień magistra teologii, w 1992 roku - licencjata teologii, a w 2000 - doktora teologii z zakresu liturgiki.

Po święceniach kapłańskich pracował w parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Mysłowicach Ławkach, a następnie w parafii Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej Goduli. Z dniem 31 sierpnia 1989 r. rozpoczął sześcioletnią pracę wikariusza w parafii pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej. Od r. 1995 zajmuje się pracą naukową.

W 1996 r. został mianowany sekretarzem Instytutu Teologicznego im. Św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, a w 2002 r. jego wicedyrektorem. Jednocześnie podjął zajęcia jako wykładowca liturgiki oraz sakramentologii ogólnej. Od roku akademickiego 2001/2002 prowadził także zajęcia zlecone w filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie na studiach dziennych i zaocznych.

Przewodniczył pracom diecezjalnej komisji liturgicznej, był diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli, redaktorem kalendarza liturgicznego diecezji bielsko-żywieckiej, członkiem Rady Kapłańskiej. Jest autorem książki "Percepcja obrzędów pokuty w Polsce. Studium liturgiczno-duszpasterskie".

W posłudze biskupiej będzie mu towarzyszyło zawołanie "In servitio Redemptori" (W służbie Odkupicielowi). W herb biskupi wpisał krzyż z literą "M" nawiązujący do herbu Jana Pawła II, w którego pierwsze liturgiczne wspomnienie została ogłoszona decyzja Benedykta XVI o powołaniu ks. Gregera na biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej. Prawa strona tarczy, podzielonej na dwie równe części, przedstawia obraz głowy Jana Chrzciciela na misie, w nawiązaniu do patrona rodzinnego miasta biskupa Mysłowice, oraz symbole Eucharystii - kosz z rozmnożonym cudownie chlebem i ryby - wskazujące na Eucharystię, dającą pokarm na życie wieczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konsekracja biskupa Piotra Gregera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.