Koptowie świętowali Boże Narodzenie wspólnie z prezydentem Egiptu
Prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi także i w tym roku uczestniczył 6 stycznia w liturgii koptyjskiej wigilii Bożego Narodzenia. W nowej katedrze Narodzenia Pańskiego w Nowym Kairze - przyszłej stolicy administracyjnej kraju - liturgii przewodniczył koptyjsko-prawosławny patriarcha Tawadros II. Liturgię transmitowała na żywo telewizja i radio egipskie.
„Dopóki jesteśmy zjednoczeni, nie musimy się martwić, że Egipt, podobnie jak inne państwa Bliskiego Wschodu, zostanie wciągnięty w otchłań szalejącego kryzysu”, powiedział w krótkim wystąpieniu prezydent as-Sisi. Towarzyszyli mu w katedrze liczni członkowie rządu z premierem Mustafą Madboulym.
Otwarta 6 stycznia 2019 r. koptyjsko-prawosławna katedra Narodzenia Pańskiego traktowana jest także jako symbol strategii, poprzez którą as-Sisi pragnie zagwarantować swój polityczny projekt solidarności z Kościołem koptyjskim. Rząd Egiptu uczestniczył też finansowo w budowie nowej katedry, która – zdaniem prezydenta – stanowi „przesłanie Egipcjan do całego świata”.
Katedra jest największym kościołem na Bliskim Wschodzie i może pomieścić 8200 wiernych. Architektura świątyni nawiązuje do tradycji koptyjskiej, kościół symbolizuje Arkę Noego, a więc „statek ratunkowy” pośród przeciwności w historii.
W tym samym czasie co katedra, w Nowym Kairze powstał też największy meczet kraju i w tym samym czasie był oddany do użytku jako wyraz współistnienia i jedności narodu. Na ten szczególny moment zwrócił uwagę patriarcha Tawadros II w przemówieniu podczas inauguracji meczetu. Zwierzchnik Koptów powiedział, że to wyjątkowe w dotychczasowej historii jednoczesne otwarcie świątyni chrześcijańskiej i muzułmańskiej „otwiera nową kartę w historii cywilizacji”.
W uroczystości poświęcenia katedry koptyjskiej uczestniczył m.in. wielki szejk islamskiego uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmed el-Tayeb. W przemówieniu nawiązał do prawa islamskiego, które zobowiązuje muzułmanów do ochrony świątyń chrześcijańskich i żydowskich w takim samym stopniu, jak meczetów.
Większość egipskich chrześcijan należy do koptyjskiego Kościoła prawosławnego, który w swoim kalendarzu liturgicznym obchodzi Boże Narodzenie 7 stycznia. Podobnie jak w minionych latach, również i w tym roku na czas Bożego Narodzenia władze Egiptu wzmocniły środki bezpieczeństwa wokół kościołów.
Skomentuj artykuł