Korea: aktywny Caritas, coraz więcej chrztów
Caritas Korei Południowej realizuje coraz więcej międzynarodowych programów pomocowych. Instytucja nie doznała negatywnych skutków kryzysu ekonomicznego, ponieważ coraz więcej Koreańczyków prosi o chrzest.
W ubiegłym roku Caritas tylko w ostatnim kwartale przeznaczyła ponad 0,5 mln dolarów na 8 projektów w Azji, Ameryce Południowej i Afryce. Najpoważniejszymi z nich są zaangażowania dla samotnych matek z dziećmi w Bangladeszu. Caritas buduje tam domy dla najuboższych i niepełnosprawnych.
Ubiegłoroczna pomoc z Korei dotarła też do ofiar trzęsienia ziemi w Chinach, Chile i na Haiti. Katolicy Azji nie zapominają także o Czarnym Lądzie, gdzie wspomagają projekty w Nigrze i Zimbabwe. Szczególnym zaangażowaniem jest również Irak, gdzie katolicka pomoc dociera do uchodźców i samotnych kobiet.
Natomiast w tym roku koreańska Caritas poszerza swoją listę zaangażowań. Ponad 700 tys. dolarów zasili ofiary wojny w Sri Lance, powodzian w Pakistanie, oraz uchodźców z rejonu konfliktu między Kambodżą a Tajlandią. Koreańska Caritas działa w imieniu konferencji episkopatu tego dalekowschodniego kraju i to on decyduje o priorytetach. Część funduszy z Korei zasila też Caritas Internationalis w Rzymie.
Co ciekawe, im więcej koreańskich katolików angażuje się w działalność charytatywną, tym więcej osób prosi o chrzest w Kościele katolickim. W roku ubiegłym sakrament ten przyjęto ponad 140 tys. Koreańczyków. W ostatniej dekadzie było tam niemal milion chrztów, co sprawia, że jest to jeden z najdynamiczniej rozwijających się Kościołów w Azji. Zdaniem episkopatu jest to owocem ewangelizacji, która jest zaangażowaniem wszystkich ochrzczonych. liczba chrztów w Korei Południowej przewyższa nawet wskaźnik urodzin. Do priorytetów koreańskich parafii należy duszpasterstwo młodzieży oraz zaangażowanie charytatywne w kraju i za granicą.
Skomentuj artykuł