Korea: X Zgromadzenie Świat. Rady Kościołów
Z udziałem ponad 3 tys. osób: oficjalnych delegatów i zaproszonych gości rozpoczęło się 30 października w Pusanie - największym porcie morskim Korei Południowej - X zgromadzenie ogólne Światowej Rady Kościołów (ŚRK). W obradach, które potrwają do 8 listopada i które przebiegają pod hasłem "Boże życia, prowadź nas do sprawiedliwości i pokoju", uczestniczy także, na prawach obserwatora, 25-osobowa delegacja Kościoła katolickiego.
Przed oficjalnym rozpoczęciem posiedzenia wszystkich obecnych powitali kolejno: burmistrz miasta Hur Nam Sik, moderator (przewodniczący) Koreańskiego Komitetu Goszczącego pastor Kim Sam Whan i sekretarz generalny pastor dr Olav Fykse Tveit.
Ten ostatni podziękował - w imieniu Rady - Kościołom koreańskim, władzom Pusanu i rządowi w Seulu za gościnność i serdeczne powitanie uczestników tego spotkania. Zwrócił uwagę, że wśród obecnych jest wielu młodych, a także ponad tysiąc członków miejscowych Kościołów i wielu mieszkańców Pusanu, którzy codziennie będą mogli słuchać obrad. Tveit powitał również delegatów trzech Kościołów, przyjętych do ŚRK od czasu poprzedniego zgromadzenia w 2006 w Porto Alegre w Brazylii): Niezależnego Kościoła Prezbiteriańskiego Brazylii, Laotańskiego Kościoła Ewangelicznego (oba wstąpiły w 2008) i Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej (2011).
Orędzia powitalne nadesłali m.in. papież Franciszek - odczytał je przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch, i prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.
Następnie moderator Komitetu Naczelnego ŚRK dr Walter Altmann z Brazylii ogłosił oficjalnie otwarcie spotkania. W czasie ceremonii otwarcia wystąpiło również czworo młodych ludzi z czterech kontynentów, zaproszonych przez Ofelię Ortegę Suárez z Kuby, przewodniczącą ŚRK dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
Prawosławna Sonia Tzvozanni z Cypru mówiła o dramacie swego kraju, podzielonego od 1974 na część grecką i prawosławną oraz turecką i muzułmańską. Ta druga część w 1983 samowolnie ogłosiła niepodległość jako Tureckie Państwo Cypru Północnego. Zarówno młoda Cypryjka, jak i przemawiający zaraz po niej Thomas Kang z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Brazylii, ale pochodzenia koreańskiego, wzywali do podjęcia działań na rzecz położenia kresu istniejącym obecnie podziałom państw. "Mam nadzieję, że X zgromadzenie [ŚRK] pozwoli stworzyć zarówno w łonie Kościołów, jak i poza nim warunki do poprawy sytuacji krajów podzielonych terytorialnie" - powiedział młody protestant brazylijsko-koreański.
Inne problemy poruszyło dwoje pozostałych mówców. Thabile Lolo ze Zjednoczonych Kościołów Prezbiteriańskich w RPA mówiła o poważnym zjawisku bezrobocia wśród młodych ludzi na Południu Afryki. Podkreśliła, że jej rodacy - rówieśnicy potrzebują poparcia ze strony ŚRK, "aby zapewnić sobie przynajmniej bezpieczeństwo żywnościowe". Z kolei 25-letni anglikanin Takape Baleiwai z Fidżi zażądał od uczestników obecnego spotkania poparcia i wyraźnego rozwijania świadomości w zakresie ochrony środowiska naturalnego, zwłaszcza w odniesieniu do wysp Oceanu Spokojnego, którym w przeciwnym wypadku grozi całkowite zniknięcie.
W rozpoczętych dzisiaj obradach bierze udział ponad 700 młodych ludzi. "Reprezentują oni przyszłe pokolenia i także dzięki nim to zgromadzenie działa dobrze" - stwierdziła o. Ortega Suárez.
Otwarciu prac towarzyszyły modlitwy, muzyka i tańce. Modlono się nie tylko o pomyślny i owocny przebieg całego wydarzenia, ale również - w nawiązaniu do jego hasła - o pokój i sprawiedliwość na świecie. Religijna część posiedzenia rozpoczęła się od uderzenia w tradycyjny gong koreański, który wezwał wszystkich do udziału w tym spotkaniu i do dawania świadectwa życia. Następnie utworzyła się procesja, która złożyła na ołtarzu symbole wiary i liturgii: krzyż, Biblia, świece, instrumenty muzyczne i ikony.
W modlitwach proszono Boga o pokój i sprawiedliwość, a także o przebaczenie za grzechy niesprawiedliwości społecznej, wyzysku ludności tubylczej w różnych krajach, wykorzystywania kobiet i dzieci, korupcji, przemocy itp.
Wszystkim tym elementom liturgicznym towarzyszyła piękna muzyka i śpiew 350-osobowego chóru chrześcijan południowokoreańskich, pochodzących z Seulu, Pusanu i innych miast. Wykonano m.in. hymn zgromadzenia, zatytułowany "Bóg życia", autorstwa Riu Hyung Suna.
Program obrad przewiduje m.in., że każdy dzień będzie się rozpoczynał wspólną modlitwą i krótkimi rozważaniami biblijnymi, po czym odbywać się będą posiedzenia plenarne i rozmowy ekumeniczne, wieczorem zaś będą odmawiane modlitwy według różnych tradycji chrześcijańskich. Jednym z głównych zadań rozpoczętego dzisiaj zgromadzenia jest wybór nowych członków 150-osobowego Komitetu Naczelnego, który będzie kierował bieżącą działalnością tej organizacji do następnego podobnego forum za mniej więcej 7 lat.
Światowa Rada Kościołów powstała na I zgromadzeniu ogólnym w Amsterdamie w sierpnia 1948 w celu, jak to wówczas i dzisiaj się zaznacza, wspierania jedności chrześcijan w wierze, dawania świadectwa i służby na rzecz świata sprawiedliwego i pokojowego. Na koniec 2012 do Rady należało 345 Kościołów anglikańskich, protestanckich, prawosławnych, niechalcedońskich i starokatolickich, liczących ponad 500 mln członków, z przeszło 110 państw. Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od 1964 r. blisko z nią współpracuje, głównie w ramach Komisji "Wiara i Ustrój", której jest pełnoprawnym członkiem. W obecnym zgromadzeniu uczestniczy 25-osobowa delegacja katolicka.
Najwyższym organem ŚRK jest właśnie zgromadzenie ogólne, zbierające się średnio co 7 lat - poprzednie odbyło się w lutym 2006 w Porto Alegre w Brazylii. Na co dzień pracami organizacji kieruje sekretarz generalny, którym od 1 stycznia 2010 jest pastor luterański z Norwegii Olav Fykse Tveit. Siedziba organizacji mieści się w Genewie.
Skomentuj artykuł