Kościół czyni wszystko, aby chronić nieletnich

Kościół czyni wszystko, aby chronić nieletnich (fot. KAI/ Marcin Mazur)
KAI / ad

„Kościół czyni wszystko, co w jego mocy, by nie dochodziło w przyszłości do molestowania seksualnego nieletnich” – stwierdził rzecznik prasowy Watykanu, ks. Federico Lombardi. Opublikował on notę poświęconą debacie, która od kilku tygodni toczy się na ten temat w Kościele w niektórych krajach europejskich.

Szef watykańskiego Biura Prasowego przypomina, że od kilku miesięcy Kościół w Irlandii i tamtejsze społeczeństwo zmaga się z poważnym problemem nadużyć seksualnych w instytucjach prowadzonych przez kościelne osoby prawne oraz popełnionych przez osoby fizyczne pełniące w Kościele odpowiedzialne funkcje, zwłaszcza kapłanów a w ich rozwiązanie zaangażował się Ojciec Święty, szczególnie biorąc udział w dwóch spotkaniach - najpierw z najwyższymi przedstawicielami episkopatu, a następnie ze wszystkimi biskupami ordynariuszami. Ponadto papież przygotowuje list na ten temat do Kościoła w Irlandii.

Ks. Lombardi zauważa, że w ostatnich tygodniach debata na temat seksualnego wykorzystywania nieletnich toczy się też w Kościele niektórych krajów Europy Środkowej (Niemcy, Austria, Holandia). Podkreśla, że główne zaangażowane w tę sprawę instytucje kościelne (niemiecka prowincja jezuitów w przypadku Kolegium Canisius w Berlinie, episkopaty Niemiec, Austrii, Holandii) podjęły tę sprawę w odpowiednim czasie i zdecydowanie. Zwraca uwagę, że pragną one przejrzystości i w pewnym sensie przyspieszyły pojawienie się problemu, zachęcając ofiary, by mówiły na ten temat nawet, kiedy chodziło o przypadki, które miały miejsce dawno temu.

Włoski jezuita wyraża uznanie, dla tych działań, gdyż jak zaznacza, słusznym punktem wyjścia jest uznanie tego, co się wydarzyło, troska o ofiary oraz konsekwencje czynów popełnionych wobec nich. „Istniejące już czy nowe `wytyczne` postępowania Kościoła w tej dziedzinie powinny skupić się na strategii zapobiegania takim przestępstwom, aby w przyszłości takie smutne zdarzenia nie mogły się powtórzyć” - uważa o. Lombardi.

Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej zaznacza, że wspomniane fakty mobilizują Kościół do wypracowania właściwych odpowiedzi, które powinny być włączone w kontekst i szerszą problematykę, dotyczącą ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym w społeczeństwie. Zgadza się, że błędy w instytucjach kościelnych oraz popełnione przez osoby odpowiedzialne są szczególnie naganne, biorąc pod uwagę odpowiedzialność edukacyjną i moralną Kościoła. Zauważa jednak, że wszyscy ludzie obiektywni i dobrze poinformowani wiedzą, że problem jest znacznie szerszy, a skupienie się jedynie na oskarżeniach Kościoła prowadzi do zniekształcenia perspektywy.

Szef watykańskiego Biura Prasowego wyraża uznanie dla inicjatyw niemieckiego Ministerstwa ds. Rodziny, i zwołanie „okrągłego stołu” w celu rozwiązania problemu w perspektywie ogólnej. Zaznacza, iż Kościół pragnie w niej uczestniczyć, ufając że jego bolesne doświadczenie może być pożyteczne dla innych. Przypomniał uznanie z jakim konstruktywną postawę niemieckiego Kościoła przyjęła kanclerz, pani Angela Merkel.

Ks. Lombardi przypomina, że Kościół choć żyje w społeczeństwie obywatelskim posiada właściwe sobie specyficzne ustawodawstwo kanoniczne, odpowiadające jego naturze duchowej i sakramentalnej. Kościelne postępowanie sądowe i karne ma inną naturę (nie przewiduje grzywny lub kary pozbawienia wolności, natomiast może orzec zakaz wykonywania posługi, pozbawienie praw w Kościele itd.). W obrębie prawa kanonicznego przestępstwo nadużycia seksualnego wobec nieletnich zawsze uważano za jedno z najcięższych, co nieustannie podkreślały normy kanoniczne, a w szczególności list Kongregacji Nauki Wiary „De delictis gravioribus” z 2001 r., który czasami jest niewłaściwie podawany jako przyczyna „kultury milczenia”. „Każdy, kto zna i rozumie, o co w nim chodzi, wie, że był to decydujący sygnał by przypomnieć biskupom o powadze problemu oraz prawdziwy impuls do rozwoju wytycznych w celu jego rozwiązania” – stwierdza rzecznik Watykanu.

Ks. Lombardi nie neguje trudności jakie przeżywa obecnie Kościół. „W ich obliczu należy uczynić wszystko, co możliwe, aby w ostateczności osiągnięto także dobro – zapewnienie lepszej ochrony dzieci i młodzieży w Kościele w społeczeństwie a także oczyszczania samego Kościoła” – stwierdza rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół czyni wszystko, aby chronić nieletnich
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.