"Kościół jest fundamentem jedności narodu"

KAI / drr

"Kościół w Polsce służy narodowi, tak jak służył mu w ciągu wieków, będąc fundamentem jego jedności" - powiedział w Boże Ciało w Krakowie kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Hierarcha odniósł się także do głośnej debaty nad prawem lekarzy do klauzuli sumienia: "Lekarzom, którzy pomimo przewidywanej krytyki odważyli się złożyć "Deklarację Wiary", należy się nasz szacunek i wdzięczność".

Uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się Mszą św. na Wawelu, po której procesja przeszła Drogą Królewską w stronę Bazyliki Mariackiej. Pierwszy ołtarz znajdował się przy kościele św. Idziego, przy Krzyżu Katyńskim, drugi przed kościołem św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej, trzeci przy kościele św. Wojciecha, a czwarty przy Bazylice Mariackiej. Przy nim metropolita krakowski wygłosił homilię.

"Raz w roku, korzystając z daru wolności, dajemy publiczne świadectwo wiary, wychodząc z naszych świątyń z Najświętszym Sakramentem na ulice naszych miast i wiosek" - podkreślił wymiar dzisiejszej uroczystości kardynał Dziwisz. Zaznaczył przy tym, że katolicy nie narzucają nikomu swej wiary czy wizji człowieka i rzeczywistości: "Pragniemy tylko zaświadczyć o prawdzie o Bogu, który jest miłością, który niczego człowiekowi nie zabiera, a wszystko daje, i który życiu człowieka nadaje najgłębszy sens".

"Nasza głęboka jedność ma być świadectwem. Ma przekonać świat o autentyczności posłannictwa Jezusa Chrystusa, aby świat uwierzył, że to On jest Zbawicielem" - wezwał hierarcha. Wskazał, że świadectwo wiary ma opierać się na miłości, która jest podstawowym zadaniem człowieka. "Niech nasze świadectwo jedności będzie bardziej wyraziste, bardziej przekonywujące, bardziej apostolskie" - zaapelował.

DEON.PL POLECA

Kościół nikomu nie zagraża, a jego misją jest służba narodowi. "Dlatego tym bardziej boli nas - niekiedy bezkarne - atakowanie i znieważanie Kościoła i ludzi wierzących. Kościół jest naszym wspólnym domem i jest otwarty dla wszystkich, bo takim go Chrystus ustanowił" - wyznał.

Metropolita krakowski odwołał się także do obchodzonego kilkanaście dni temu 25-lecia odzyskania wolności Polski, które uznał za dar od Boga. "To Jemu ostatecznie zawdzięczamy, że nasza Ojczyzna oraz pozostałe kraje naszej części Europy zostały uwolnione spod zależności od bezbożnej i dlatego nieludzkiej ideologii i systemu, który chciał budować raj na ziemi, a zostawił po sobie ruiny materialne i duchowe" - stwierdził.

"Dziś dziękujemy publicznie za wielkie dobro związane z wolnością i suwerennością naszej Ojczyzny" - powiedział kardynał Dziwisz. Wskazał jednak, że pamiętać należy o "tych, którym życie nie szczędzi i dziś cierpień, ubóstwa i bezrobocia". Zwrócił się także bezpośrednio do ludzi młodych: "Tu jest wasz kraj. Tu zostaliście wychowani i wykształceni. (…) Od was zależy przyszłość naszej ojczyzny!".

Kard. Dziwisz wyraził również wdzięczność za dar osoby świętego Jana Pawła II, którego nazwał "przewodnikiem, jakiego otrzymaliśmy w naszym pokoleniu, na naszych drogach wiary, nadziei i miłości". "Dziś pragnę zawierzyć jego opiece i wstawiennictwu Kraków i Archidiecezję Krakowską, z którą się utożsamiał i którą szczerze kochał do końca" - mówił.

Kardynał wskazał jak wielkim wyróżnieniem, ale i zobowiązaniem dla Krakowa jest organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. "Zróbmy wszystko, aby Kraków okazał się miastem otwartym, przyjaznym, wiernym wartościom, na których budował przez wieki swoją duchową tożsamość. Dlatego już teraz proszę i wzywam, by z naszego miasta zniknęły miejsca grzechu i zgorszenia. Nie tym chcemy zaimponować młodzieży świata, pielgrzymom i turystom. Chcemy imponować naszą duchowością, kulturą i tradycją" - zwrócił się z apelem do Krakowian.

W homilii hierarcha nawiązał także do newralgicznego w ostatnich dniach tematu prawa lekarzy do klauzuli sumienia. Wyraził lekarzom szacunek za "Deklarację Wiary" złożoną na Jasnej Górze jako wotum z okazji kanonizacji Jana Pawła II, którą nazwał zaangażowaniem się w obronę życia oraz wdzięcznością świętemu papieżowi "za jego nauczanie i za formację duchową, jaką dzięki niemu otrzymali". Podkreślił, że lekarze odnoszą się do zasady wolności sumienia, która jest nadrzędną instancją postępowania człowieka. "Nie godzi się ograniczać lekarzom konstytucyjnego prawa do klauzuli sumienia, bo na nim opiera się porządek moralny" - oznajmił kardynał Dziwisz.

Na zakończenie kardynał Dziwisz powierzył Bogu losy kraju i świata, a zwłaszcza sytuację na Ukrainie: "Panie, Jezu Chryste, dziś zawierzamy Ci wszystkie nasze sprawy, nasze lęki i niepokoje, nasze radości i nadzieje. (…) Błogosław naszemu Miastu. Błogosław naszej Ojczyźnie. Błogosław Europie i światu. Prosimy o dar pokoju tam, gdzie do głosu dochodzi przemoc, gdzie przelewana jest krew. Prosimy zwłaszcza o dar pokoju dla ukraińskiego narodu. Jezu, ufamy Tobie! Jezu, pozostań z nami na zawsze".

W procesji Bożego Ciała Traktem Królewskim wzięli udział przedstawiciele parafii krakowskich, zgromadzeń zakonnych, kapituły metropolitalna i kolegiacka, kompania honorowa wojska, delegacje policji, harcerzy. Obecni byli samorządowcy, władze miasta i regionu, przedstawiciele uczelni. Kolorytu dodawały regionalne stroje ludowe dzieci. Tematyka poszczególnych ołtarzy nawiązywała do przeżytej kanonizacji św. Jana Pawła II, a hasłem przewodnim procesji były słowa "Promieniowanie świętości".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Kościół jest fundamentem jedności narodu"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.