Kościół katolicki w 2011 roku. Jaki będzie?

(fot. EPA/Danilo Schiavella)
KAI / drr

Pięć zagranicznych podróży apostolskich Benedykta XVI, obchody XXVI Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie i III Światowy Dzień Modlitw o Pokój w Asyżu – to najważniejsze wydarzenia w życiu Kościoła katolickiego na świecie, planowane na 2011 r.

Papież odwiedzi pięć krajów: cztery europejskie i jeden afrykański. Najpierw uda się w dniach 4-5 czerwca do Chorwacji. Odprawi tam m.in. Mszę św. dla rodzin, spotka się z ludźmi kultury, nauki, polityki, gospodarki i modlić się będzie przy sarkofagu z ciałem bł. kard. Alojzego Stepinaca, męczennika czasów komunizmu.

Z kolei 19 czerwca Ojciec Święty będzie przebywał w San Marino – niewielkim państwie, będącym enklawą na terytorium Włoch. San Marino uważa się za najstarszą republikę świata, utworzoną w 301 r. Zajmuje ona powierzchnię nieco większą od Państwa Watykańskiego - 61,6 km kw. i liczy 30 tys. mieszkańców. Należy do diecezji San Marino-Montefeltro, która obejmuje teren zarówno San Marino, jak i Włoch.

W dniach 18-21 sierpnia Benedykt XVI będzie przewodniczył obchodom kolejnego, 26. już Światowego Dnia Młodzieży, które tym razem odbędą się w Madrycie pod hasłem: „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”. Młodzi katolicy z całego świata już od 11 sierpnia będą goszczeni w hiszpańskich diecezjach, po czym 16 sierpnia wszyscy zgromadzą się w Madrycie. Organizatorzy spodziewają się ponad 2 mln uczestników. Może więc to być jedno z największych tego typu wydarzeń w 26-letniej historii Światowych Dni Młodzieży.

Od 22 do 25 września Ojciec Święty przebywać będzie w swojej ojczyźnie, którą odwiedzi po raz trzeci od czasu wyboru na Stolicę Piotrową. Poprzednio był on w Niemczech w sierpniu 2005 r. na Światowym Dniu Młodzieży w Kolonii, a następnie we wrześniu 2006 r. w rodzinnej Bawarii. Tym razem odwiedzi Berlin, Erfurt i Fryburg Bryzgowijski.

Ostatnią planowaną na br. jest podróż do Beninu, gdzie papież ma ogłosić adhortację apostolską, będącą wynikiem obrad Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki, jaki obradował w Watykanie w 2009 r. Przewodniczyć też będzie uroczystościom związanym ze 150. rocznicą ewangelizacji Beninu (zwanego wówczas Dahomejem).

We Włoszech Benedykt XVI zamierza odwiedzić w dniach 7-8 maja Akwileję i Wenecję. Patriarchami Wenecji byli trzej papieże XX wieku: św. Pius X, bł. Jan XXIII i sługa Boży Jan Paweł I. Akwileja była natomiast jedną z najważniejszych stolic biskupich czasów starożytnych. Stała się „matką wielu Kościołów, nie tylko na północnym wschodzie Włoch, ale także w Słowenii, Chorwacji, Austrii” – podkreśla patriarcha Wenecji, kard. Angelo Scola.

Obecnie Akwileja leży na terenie archidiecezji Gorycja, której metropolita, abp Dino De Antoni spodziewa się, że podczas swej wizyty papież przypomni „o wspólnych chrześcijańskich korzeniach środkowej, północnej i wschodniej Europy, które właśnie dzięki świadectwu męczenników akwilejskich poznali Ewangelię w pierwszych wiekach chrześcijaństwa”.

W dniach 3-11 września w Ankonie odbędzie się Krajowy Kongres Eucharystyczny. W ostatnim dniu tego zgromadzenia do miasta przybędzie Ojciec Święty i odprawi Mszę św. na zakończenie Kongresu.

Natomiast 9 października papież odwiedzi Kalabrię. Odprawi Mszę św. w miejscowości Lamezia Terme, po czym odwiedzi odległy o 60 km średniowieczny klasztor kartuzów w Serra San Bruno, gdzie odmówi Nieszpory z miejscową wspólnotą mniszą.

Wreszcie, zgodnie z zapowiedzią samego Benedykta XVI, w październiku uda się on jeszcze do Asyżu, gdzie odbędzie się III Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Papież zwołał go w 25. rocznicę pierwszego tego typu międzyreligijnego spotkania. Odbyło się ono na zaproszenie Jana Pawła II 27 października 1986 r. Po raz drugi przedstawiciele religii świata zgromadzili się w mieście św. Franciszka 24 stycznia 2002 r., aby modlić się szczególnie o pokój po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 r.

Z „ducha Asyżu” wyrosły międzynarodowe spotkania modlitwy o pokój „Ludzie i religie”, organizowane od 1987 r. przez rzymską Wspólnotę św. Idziego. Kolejne odbędzie się we wrześniu w Monachium. Ma ono upamiętnić 10. rocznicę zamachów z 11 września 2001 r. Dokładna data i program nie zostały jeszcze ogłoszone.

Rok 2011 rozpoczyna się uroczystościami zakończenia roku jubileuszowego Kościoła katolickiego w Wietnamie. W dniach 4-6 stycznia w sanktuarium maryjnym w La Vang przewodniczyć im będzie specjalny wysłannik papieski, kard. Ivan Dias, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Swój udział zapowiedział w uroczystościach zapowiedział prezydent Wietnamu, Nguyễn Minh Triết. Jak informują państwowe media, komunistyczny dygnitarz ma po raz pierwszy wygłosić przemówienie podczas wydarzenia o charakterze religijnym. Rok jubileuszowy związany był z 350. rocznicą utworzenia dwóch pierwszych wikariatów apostolskich na tych ziemiach oraz 50. rocznicą ustanowienia struktur diecezjalnych.

Ważnym wydarzeniem będzie 13 stycznia papieska audiencja dla członków Rady Przywódców Religijnych i Wyznań Religijnych. W jej skład wchodzą głowy Kościołów chrześcijańskich obecnych w tym kraju, dwaj najwyżsi rabini, przywódcy wspólnoty islamskiej, druzów, zwierzchnicy bahaistów, ahmadyjczyków i lokalnych wspólnot koptyjskich, asyryjskich oraz etiopskich. Przewodniczącym Rady jest obecnie melchicki arcybiskup Hajfy, Elias Chacour.

W dniach 18-19 stycznia w Rzymie odbędą się obchody 100-lecia Papieskiego Instytutu Polskiego. Jest to dom formacyjny, w którym mieszkają księża studenci skierowani przez własnych biskupów do Rzymu na studia kościelne. Powstał dzięki staraniom św. Józefa Pelczara. Drugą podobną placówką w Wiecznym Mieście jest Papieskie Kolegium Polskie.

Na Wielkanoc 2011 roku brat Alois oraz inni bracia ze Wspólnoty z Taizé odbędą kilkudniową pielgrzymkę do Moskwy. Przebywać tam będą od środy 20 kwietnia do poniedziałku 25 kwietnia. Wielkanoc w br. przypada w tym samym czasie według kalendarza wschodniego i zachodniego. „Nasza pielgrzymka będzie wyrazem pragnienia, by razem świętować wiarę w Chrystusa” – deklarują bracia i zapraszają młodych ludzi, aby do nich dołączyli.

Na Białorusi odbędą się 19 czerwca obchody 20-lecia metropolii mińsko-mohylewskiej. Uroczystości zaplanowano na placu Niepodległości, przed tzw. czerwonym kościele w Mińsku (pw. św. Heleny i św. Szymona). Metropolia ta, obejmująca całe terytorium Białorusi, została erygowana przez Jana Pawła II 13 kwietnia 1991 r. Pierwszym metropolitą został kard. Kazimierz Świątek, od 2009 r. jest nim abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Kilka ważne wydarzeń przygotowuje Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Od 27 do 30 stycznia w Monachium obradować będą uczestnicy Europejskiego Kongresu Duszpasterstwa Akademickiego, zaś od 17 do 20 lutego w Belgradzie odbędzie się doroczne spotkanie Wspólnego Komitetu CCEE i KEK (Konferencji Kościołów Europejskich, zrzeszającej Kościoły innych wyznań).

W dniach 3-6 marca na Cyprze obradować będą przewodniczący konferencji episkopatów Europy Południowo-Wschodniej, a w dniach 31 maja – 2 czerwca w Turynie zbiorą się delegaci konferencji biskupich ds. dialogu z muzułmanami.

W czerwcu w Wilnie odbędą się dwa spotkania: sekretarzy generalnych konferencji biskupich (16-19 VI) i ich rzeczników prasowych (18-21 VI), w lipcu natomiast – doroczne spotkanie Europejskiej Służby Powołań (dokładna data i miejsce nie zostały jeszcze ogłoszone). Od 16 do 18 września w Madrycie spotkają się osoby odpowiedzialne za duszpasterstwo akademickie, zaś doroczne zgromadzenie plenarne CCEE odbędzie się w dniach 29 września – 2 października w stolicy Albanii, Tiranie. Natomiast na 3-6 listopada zaplanowano w Oradei w Rumunii zebranie biskupów obrządków wschodnich z państw Europy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół katolicki w 2011 roku. Jaki będzie?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.