Kościół katolicki w Brazylii i Ameryce Łacińskiej
Ponad 2 mln młodych ludzi weźmie udział w 28 Światowym Dniu Młodzieży, który odbędzie się w dniach 23-28 lipca w Rio de Janeiro. Będzie to drugi w historii ŚDM na kontynencie latynoamerykańskim.
Ameryka Łacińska jest kontynentem, gdzie żyje największa liczba wiernych Kościoła katolickiego - 500 mln, co stanowi 40 proc. wszystkich ochrzczonych katolików. Na tym kontynencie naznaczonym wielowiekowym kolonializmem katolickiej Hiszpanii i Portugalii, 80 proc. mieszkańców uznaje się za wiernych Kościoła katolickiego.
Podanie dokładnej liczby katolików jest problematyczne, gdyż Watykan uwzględnia tylko osoby, które przyjęły chrzest w Kościele katolickim ale nie zajmuje się już tymi, którzy odchodzą np. do bardzo popularnych w Ameryce Łacińskiej wspólnot ewangelikalnych.
Według oficjalnych danych watykańskich Brazylia z 163 mln ochrzczonych w Kościele katolickim jest największym krajem katolickim świata. Za nią znajduje się Meksyk z 99,6 mln katolików. Kolejnym pod względem liczby wyznawców Kościoła katolickiego latynoskim krajem są: Kolumbia - 43 mln Argentyna - 37,7 mln i Peru - 26,1 mln.
W sumie w Ameryce Łacińskiej jest 812 diecezji podlegających jurysdykcji 575 biskupów diecezjalnych, z których 274 znajduje się w samej Brazylii.
Z 35.500 parafii tego kontynentu jedna trzecia położona jest w Brazylii. W brazylijskim Kościele pracuje 12.775 kapłanów diecezjalnych. Dla porównania w Kolumbii - 6.612 a w Meksyku - 12.328 księży.
W Kościele katolickim w Brazylii pracuje szczególnie dużo katechistów, osób świeckich zaangażowanych w duszpasterstwo. Z 1,43 mln ok. 0,5 mln katechistów posługuje w tropikalnych lasach Ameryki Łacińskiej.
Większość z ponad 2 mln rzeszy uczestników ŚDM pochodzi z Ameryki Łacińskiej. Z samej Argentyny przyjedzie w sumie 30. tys. młodych.
Skomentuj artykuł