Kościół koptyjski przeciwny karze śmierci dla morderców biskupa

(fot. depositphotos.com)
KAI / pk

Wyroki śmierci, jakie wydał sąd dla dwóch mnichów oskarżonych o zamordowanie opata egipskiego klasztoru św. Makarego, biskupa Anby Epifaniusza, wywołały poruszenie w Kościele koptyjskim kraju.

Biskup Agaton z Maghagha powiedział, że jest to "katastrofa". Dzień, w którym sąd karny w Damanhur ogłosił wyrok, jest według niego "dniem smutku", w związku z czym wezwał do modlitwy za obu skazanych. Hierarcha wyraził nadzieję, że będzie możliwe odwołanie od tego wyroku.

W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że dwaj skazani "nie mieli skrupułów, aby popełnić zbrodnię w miejscu świętym i ani przez chwilę nie pomyśleli o wieku ofiary, ani o jego stanie duchowym". To odebrało członkom sądu możliwość złagodzenia wyroku.

Według informacji szefa służb badających sprawę, generała Khaleda Abdel-Hamida, była to już druga próba zabicia opata-biskupa przez tych sprawców. Powodem czynu był ich spór z Epifaniuszem w sprawach finansowych oraz o naruszanie tradycji monastycznej.

Decyzję sądu musi jeszcze zatwierdzić egipski mufti, bez którego zgody kara śmierci nie może być wykonana. Ostateczną decyzję sąd ogłosi 24 kwietnia.

64-letniego Epifaniusza znaleziono 29 lipca martwego w kałuży krwi. Prawdopodobnie zadano mu śmiertelny cios w głowę ciężkim, szpiczastym przedmiotem, gdy znajdował się w drodze ze swojej celi na modlitwę do kościoła. W dochodzeniu prowadzonym w tej sprawie zostało przesłuchanych ponad 400 mnichów i pracowników klasztoru.

Bp Epifaniusz był jedną z najważniejszych postaci Kościoła koptyjsko-prawosławnego, odgrywał ważną rolę w dialogu ekumenicznym, przypomniała wiedeńska fundacja "Pro Oriente". Do założonego w IV wieku klasztoru Wadi Natrun wstąpił w 1984 roku. Na swego opata mnisi wybrali go 3 lutego 2013. Epifaniusz był uczniem mnicha o. Matty El Meskina, jednej z czołowych postaci Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, utrzymywał żywe kontakty ze wspólnotami zakonnymi Kościoła katolickiego.

Koptyjsko-prawosławny klasztor św. Makarego Wielkiego leży na pustyni Sketes między Kairem i Aleksandrią. Założony został w IV wieku przez św. Makarego z Aleksandrii i od tego czasu jest nieprzerwanie zamieszkany przez mnichów. Patron klasztoru jest zaliczany do najbardziej znaczących osobowości Kościoła koptyjskiego. Znany w tamtych czasach naukowiec uczestniczył w pracach nad przekładem licznych ksiąg Biblii z greckiego na arabski.

Koptowie są największą chrześcijańską grupą wyznaniową w Egipcie. Ich tradycja sięga czasów św. Marka Ewangelisty. Dane o liczbie członków tego Kościoła wahają się od 8-11 milionów w społeczeństwie liczącym 94,5 mln. mieszkańców. Od lat Koptowie są celem ataków islamistów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół koptyjski przeciwny karze śmierci dla morderców biskupa
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.