Kościół pobłogosławił dzieło Domu Polskiego we Lwowie
W intencji dzieła Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego - Domu Polskiego we Lwowie 6 listopada w miejscowej katedrze łacińskiej Mszę św. sprawował lwowski biskup pomocniczy. Podczas uroczystości bp Leon Mały pobłogosławił akt erekcyjny, który został wmurowany w przyszły gmach tej placówki.
Bp Mały zwrócił uwagę, że to historyczne wydarzenie wypadło na dzień, kiedy chrześcijanie obchodzą pierwszy piątek, żeby odnowić miłość w swoim sercu, miłość według Serca Pana Jezusa. - W dzisiejszy dzień cieszę się, że zaczyna się też ta wielka sprawa Domu Polskiego we Lwowie - powiedział bp Mały. - Ażeby i w tym domu się formowała jedność i miłość, żeby ten dom był napełniony sercem, które jest skierowane na Pana Boga. Ażeby ten dom posłużył takiemu wzbogaceniu się każdego z nas i byśmy mogli cieszyć się z tego, że jest coś, co przynosi nam radość. Daj Boże, ażeby to dzieło, które rozpoczynamy, z Bożą pomocą mogli doprowadzić do końca - powiedział bp Leon Mały.
Dzisiejszy dzień jest dla nas świętem - powiedział prof. Mieczysław Grzegocki, członek Papieskiej Akademii "Pro Vita" i przewodniczący Rady Konsultacyjnej do spraw Domu Polskiego we Lwowie. - W ciągu lat dokonano wielu starań na Ukrainie i w Polsce oraz zaniesiono tyle modlitw o Dom Polski we Lwowie. To, jak dalej potoczy się budowa będzie zależeć od nas wszystkich - dodał prof. Grzegocki. Wyjaśnił, że oprócz gmachu, który wcześniej należał do urzędu wojskowego Rada Miejska Lwowa przekazała też pod Dom Polski położoną obok budynku działkę, gdzie niebawem ruszą prace budowlane.
Longin Komołowski, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" zapewnił, że Polacy z całego świata pomogą jak najprędzej wznieść Dom Polski we Lwowie.
Minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu i Szef Gabinetu Prezydenta RP odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości we Lwowie.
W uroczystości wzięli udział goście z Polski i Ukrainy, m.in. minister Spraw Zagranicznych RP Grzegorz Schetyna, Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin, Konsul Generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, a także obejmujący wkrótce stanowisko kierownika placówki we Lwowie Wiesław Mazur, poseł Kazimierz Gołojuch, senator Stanisław Gogacz, miejscowe władze ukraińskie oraz duchowieństwo łacińskie, Polacy Lwowa i obwodu lwowskiego.
Skomentuj artykuł