"Kościół pomostem między Niemcami a Polakami"

KAI / psd

Na znaczenie niewielkiej wspólnoty katolickiej sąsiadującej z Polską diecezji Görlitz jako pomostu między dwoma narodami wskazał w wywiadzie dla austriackiej agencji Kathpress bp Wolfgang Ipolt. Jego zdaniem sytuacja katolików w byłej NRD może być inspiracją dla Kościoła powszechnego, jak stawiać czoło przyszłym wyzwaniom.

Biskup Görlitz podkreślił, że diaspora, w jakiej żyją katolicy wschodnich landów wymaga kreatywności, elastyczności i wyrazistych przykładów postaw. Dodał, że jest to wyzwanie zarówno dla duszpasterstwa, jak i dla samych wiernych. - Katolik żyjący w diasporze musi poszukiwać Kościoła, nie może czekać aż ten do niego przyjdzie - zaznaczył hierarcha.

Odnosząc się do faktu, że zdecydowana większość mieszkańców byłej NRD (ok. 22 proc) uznaje się za ateistów, bp Ipolt zaznaczył, że także osoby bezwyznaniowe stawiają sobie pytania o sens życia, tęsknią za ukierunkowaniem życiowym. Jego zdaniem nadzieja tkwi w młodzieży, która może zmienić oblicze Kościoła. Zauważył, że ta granicząca z Polską diecezja może stanowić pomost pomiędzy obydwoma narodami, także na płaszczyźnie ekumenicznej.

DEON.PL POLECA

Diecezja Görlitz ma powierzchnię ok. 9,7 tys. km kw. Mieszka na tym terenie ok. 800 tys. osób, w tym 55 tys. katolików, najwięcej na terenach zamieszkanych przez Serbołużyczan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Kościół pomostem między Niemcami a Polakami"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.