"Kościół zawsze wspierał wolność narodu"

(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / mm

Kościół w Polsce przez cały czas jednoznacznie opowiadał się za aspiracjami narodu pragnącego wolności i na różne sposoby je wspierał - wskazał watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin w homilii odczytanej podczas środowej mszy dziękczynnej w Warszawie.

W tym kontekście watykański hierarcha wspominał o wysiłku podjętym w Polsce po 4 czerwca 1989 r., by utworzyć wszystkie struktury demokratycznego państwa. Wskazywał też na moralny wymiar tych wydarzeń. "Dziś uznajemy je za ważny wkład Polaków w dziedzictwo europejskie" - stwierdził w homilii wymieniając w tym kontekście m.in. "eksponowanie roli moralności w polityce".

Watykański kardynał podkreślił też w homilii "niezwykłą intuicję" Polaków, którzy ruch sprzeciwiający się autorytarnej władzy nazwali Solidarnością, zwracając przy tym uwagę, że wolność jest związana ściśle z ludzką solidarnością. "Solidarność jest gwarantem wolności, a pragnienie wolności i możność jej doświadczenia są najwierniejszymi sprzymierzeńcami solidarności. Dziesięć lat później święty papież (Jan Paweł II - PAP) powie w Sopocie, dodając niejako nowy element: +Nie ma solidarności bez miłości zdolnej do przebaczenia i poświęceń+" - czytano z homilii kardynała.

Parolin zwrócił jednocześnie uwagę, że obecnie w części społeczeństwa osłabł ten wolnościowy entuzjazm, który panował 25 lat temu. Pojawił się pewien sceptycyzm wśród tych, którzy napotykają trudności w "dystrybucji" wolności. Jedni mają bowiem możliwości korzystania z pełnej wolności, inni, choć formalnie cieszą się wolnością, to z powodu swojej sytuacji, zwłaszcza materialnej, realnie nie mogą z niej korzystać" - napisał watykański hierarcha w homilii.

Podkreślił jednocześnie, że nie tylko w Polsce, ale nawet w bogatych krajach Europy Zachodniej istnieje grupa ludzi, w tym młodych, których "wolność jest ograniczona przez egzystencjalną niepewność". "Wydaje się, że jest to dzisiaj palący problem i bardzo ważne pole odpowiedzialności osób zaangażowanych w życie publiczne oraz świat gospodarki i ekonomii" - podkreślił kard. Parolin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Kościół zawsze wspierał wolność narodu"
Komentarze (1)
J
Johann
4 czerwca 2014, 09:45
Niestety nie zawsze. A przykładów, od końca XVIII w, jest tak dużo, że nie ma sensu ich wymieniać.