Krajowy Kongres Akcji Katolickiej

( fot. www.ak.org.pl )
KAI / jm

O rodzinie, społeczeństwo, polityce i kulturze dyskutować będą uczestnicy II Krajowego Kongresu Akcji Katolickiej. Spotkanie organizowane z okazji 20-lecia odrodzonej "AK" odbędzie się od 17 do 20 września w Krakowie. Na zakończenie obchodów krakowskimi ulicami przejdzie przemarsz, w którym może wziąć udział nawet kilka tysięcy osób.

Uczestnicy kongresu będą rozmawiać o tych sprawach, które na co dzień zajmują ważne miejsce w formacji członków "AK". W czterech panelach omawiane będą relacje miedzy wiarą a rodziną, społeczeństwem, polityką i kulturą.

- W tych też obszarach podsumujemy dotychczasową działalność, ukazując zarazem jak wiele udało nam się dokonać przez dwadzieścia lat istnienia odrodzonej Akcji Katolickiej - mówi Halina Szydełko, prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej.

Program kongresu został przygotowany tak, aby zwrócić uwagę na sprawy ważne i aktualne. - Będziemy dyskutować o tym, jak przeciwstawiać się zagrożeniom cywilizacyjnym, które atakują polskie rodziny: podpisanie konwencji przemocowej, powszechna dostępność pigułki wczesnoporonnej, czy in vitro - mówi KAI Bożena Ulewicz, członek zarządu KIAK ds. kontaktów z mediami. Członkowie Akcji Katolickiej otwarcie protestują wprowadzaniu przez rząd praw niezgodnych z nauczaniem Kościoła.

DEON.PL POLECA


Udział w kongresie zapowiedzieli abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Wojciech Polak, prymas Polski, a także metropolici: kard. Stanisław Dziwisz i kard. Kazimierz Nycz. W debatach podsumowujących 20-lecie Akcji Katolickiej w powojennej Polsce wezmą udział politycy oraz ludzie nauki i kultury: m.in. Marek Jurek, Kazimierz Michał Ujazdowski, prof. Andrzej Zoll, prof. Krzysztof Koseła, Jerzy Zelnik i Krzysztof Zanussi.

Uczestnicy paneli dyskusyjnych będą rozmawiać m.in. o moralnej kondycji polskich rodzin, o tożsamości współczesnych katolików, o godności człowieka i o znaczeniu wartości chrześcijańskich w polskiej polityce.

Sesje plenarne będą odbywać się w sali krakowskiej filharmonii, a towarzyszące kongresowi Msze święte celebrowane będą m.in. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach, a także w staromiejskich kościołach: św. Piotra i Pawła i katedrze na Wawelu. Kongres zakończy przemarsz członków Akcji Katolickiej oraz Msza św. o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej, transmitowana przez Telewizję Polonia.

- Niech ten jeden, szczególny dzień stanie się wielką manifestacją naszej wiary i naszej jedności - pisze w liście do uczestników "AK" Halina Szydełko, prezes KIAK.

Program kongresu dostępny jest na stronie internetowej Akcji Katolickiej: www.ak.org.pl

Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy w ścisłej współpracy z hierarchią kościelną uczestniczą w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła.

Akcja Katolicka w Polsce została utworzona w 1930 r., a zdelegalizowały ją po II wojnie światowej władze komunistyczne. Została reaktywowana przez Konferencję Episkopatu Polski 2 maja 1996 r. z inicjatywy Jana Pawła II.

W Polsce Akcja Katolicka liczy ok. 23 tys. członków, a jej oddziały obecne są w ponad 2 tys. parafii. Ze stowarzyszenia tego wywodzi się 13 obecnych parlamentarzystów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krajowy Kongres Akcji Katolickiej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.