Krajowy Kongres Akcji Katolickiej

Krajowy Kongres Akcji Katolickiej
( fot. www.ak.org.pl )
KAI / jm

O rodzinie, społeczeństwo, polityce i kulturze dyskutować będą uczestnicy II Krajowego Kongresu Akcji Katolickiej. Spotkanie organizowane z okazji 20-lecia odrodzonej "AK" odbędzie się od 17 do 20 września w Krakowie. Na zakończenie obchodów krakowskimi ulicami przejdzie przemarsz, w którym może wziąć udział nawet kilka tysięcy osób.

Uczestnicy kongresu będą rozmawiać o tych sprawach, które na co dzień zajmują ważne miejsce w formacji członków "AK". W czterech panelach omawiane będą relacje miedzy wiarą a rodziną, społeczeństwem, polityką i kulturą.

- W tych też obszarach podsumujemy dotychczasową działalność, ukazując zarazem jak wiele udało nam się dokonać przez dwadzieścia lat istnienia odrodzonej Akcji Katolickiej - mówi Halina Szydełko, prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej.

DEON.PL POLECA

Program kongresu został przygotowany tak, aby zwrócić uwagę na sprawy ważne i aktualne. - Będziemy dyskutować o tym, jak przeciwstawiać się zagrożeniom cywilizacyjnym, które atakują polskie rodziny: podpisanie konwencji przemocowej, powszechna dostępność pigułki wczesnoporonnej, czy in vitro - mówi KAI Bożena Ulewicz, członek zarządu KIAK ds. kontaktów z mediami. Członkowie Akcji Katolickiej otwarcie protestują wprowadzaniu przez rząd praw niezgodnych z nauczaniem Kościoła.

Udział w kongresie zapowiedzieli abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Wojciech Polak, prymas Polski, a także metropolici: kard. Stanisław Dziwisz i kard. Kazimierz Nycz. W debatach podsumowujących 20-lecie Akcji Katolickiej w powojennej Polsce wezmą udział politycy oraz ludzie nauki i kultury: m.in. Marek Jurek, Kazimierz Michał Ujazdowski, prof. Andrzej Zoll, prof. Krzysztof Koseła, Jerzy Zelnik i Krzysztof Zanussi.

Uczestnicy paneli dyskusyjnych będą rozmawiać m.in. o moralnej kondycji polskich rodzin, o tożsamości współczesnych katolików, o godności człowieka i o znaczeniu wartości chrześcijańskich w polskiej polityce.

Sesje plenarne będą odbywać się w sali krakowskiej filharmonii, a towarzyszące kongresowi Msze święte celebrowane będą m.in. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach, a także w staromiejskich kościołach: św. Piotra i Pawła i katedrze na Wawelu. Kongres zakończy przemarsz członków Akcji Katolickiej oraz Msza św. o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej, transmitowana przez Telewizję Polonia.

- Niech ten jeden, szczególny dzień stanie się wielką manifestacją naszej wiary i naszej jedności - pisze w liście do uczestników "AK" Halina Szydełko, prezes KIAK.

Program kongresu dostępny jest na stronie internetowej Akcji Katolickiej: www.ak.org.pl

Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy w ścisłej współpracy z hierarchią kościelną uczestniczą w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła.

Akcja Katolicka w Polsce została utworzona w 1930 r., a zdelegalizowały ją po II wojnie światowej władze komunistyczne. Została reaktywowana przez Konferencję Episkopatu Polski 2 maja 1996 r. z inicjatywy Jana Pawła II.

W Polsce Akcja Katolicka liczy ok. 23 tys. członków, a jej oddziały obecne są w ponad 2 tys. parafii. Ze stowarzyszenia tego wywodzi się 13 obecnych parlamentarzystów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krajowy Kongres Akcji Katolickiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.