Kraków: Młodzi o sytuacji Kościoła w Polsce

KAI / drr

Dlaczego nie lubimy, gdy ksiądz prezentuje swoje poglądy polityczne, a polityk religijne, jaki jest styk religii i polityki, czy Europa jest dzisiaj kontynentem wielowyznaniowym i jak w tej sytuacji odnajduje się Kościół, jaki jest wspólny język chrześcijan i niewierzących – na te pytania będą odpowiadać uczestnicy debat pt. „Dni o Kościele”.

W seminarium udział weźmie m.in. o. Jan Andrzej Kłoczowski, ks. Robert Nęcek, o. Leon Knabit, prof. Jan Woleński i prof. Tadeusz Gadacz. Organizatorem jest duszpasterstwo akademickie „Beczka”. Seminarium potrwa od 14 do 17 stycznia w Krakowie, a debaty odbędą się w auli oo. dominikanów przy ul. Stolarskiej.

„Dni o Kościele” to idealna okazja, aby poczuć się częścią Kościoła i zabrać głos w jego sprawie, a także szansa, aby porozmawiać o rzeczach najważniejszych, o tym, jak sprawy Kościoła widzą młodzi ludzie – mówi Aneta Domagała z dominikańskiego duszpasterstwa akademickiego „Beczka”. „Chcemy zapytać autorytetów o nurtujące młodzież pytania, m.in. o religię i politykę, ponieważ dzisiaj jest to temat często podejmowany” – dodaje.

Zamierzeniem organizatorów jest to, by poprzez tego typu spotkanie położyć kres poglądowi, który głosi, że Kościół jest instytucją staroświecką, skostniałą i zamkniętą na pomysły młodych wiernych. Jest to pierwsze seminarium, ale planuje się, aby miało ono charakter cykliczny.

14 stycznia odbędzie się spotkanie pt. „Kościół euro–katolicki?”, wezmą w nim udział ks. Jacek Prusak SJ, o. Jan Andrzej Kłoczowski OP oraz prof. Tadeusz Gadacz. Prelegenci będą rozmawiać na temat związku Kościoła katolickiego i tożsamości europejskiej. Odpowiedzą m.in. na pytania czy Europa jest dzisiaj kontynentem wielokulturowym, a co za tym idzie, wielowyznaniowym. Jak w tej sytuacji znajduje się Kościół katolicki? Co w Europie jest dla niego większym zagrożeniem – mnogość symboli religijnych czy ich całkowity brak?. W tym dniu zaplanowano także panel dyskusyjny pt. „Sen o Kościele”, w którym uczestniczyć będzie ks. Robert Nęcek, rzecznik prasowy metropolity krakowskiego, red. Janusz Poniewierski oraz Krzysztof Mazur z kwartalnika Pressje.

W kolejnym dniu seminarium odbędzie się spotkanie dotyczące sztuki w kontekście religijnym „Czy sztuka obraża?”, w którym udział weźmie o. Leon Knabit. Zakonnik będzie rozmawiał o tym, gdzie leżą granice prowokacji w sztuce w kontekście uczuć religijnych, co jest rzeczywistą obrazą uczuć religijnych, a co zwykłą nadwrażliwością i jak zachowywać się, gdy obrażane są uczucia wyznawców innych religii.

Podczas "Dni o Kościele" będzie można również wysłuchać dyskusji na temat styku religii, nie tylko katolickiej oraz polityki. W panelu „Bóg politykiem” udział wezmą o. Paweł Kozacki OP, ks. Tomasz Jaklewicz i ks. Jacek Stryczek.

Natomiast w poniedziałek 17 stycznia odbędzie się debata o wspólnym języku chrześcijan i niewierzących, filozoficznych motywach dialogu i możliwości ominięcia sprzecznych aksjomatów. Na ten temat będą rozmawiać ks. prof. Stanisław Wszołek, prof. Jan Woleński oraz Paweł Rojek. Ten panel pt. „Racjonalność wiary – granice niewiary” organizowany jest przez Instytut Tertio Millennio.

W ramach spotkań zaplanowano także wydarzenia towarzyszące m.in.: koncert chóru gospel, który odbędzie się 15 stycznia o godz. 20.30 w Bazylice oo. dominikanów, koncert studenckich zespołów wykonujących muzykę chrześcijańską. Szczegółowy program znajduje się na stronie: www.beczka.krakow.dominikanie.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: Młodzi o sytuacji Kościoła w Polsce
Komentarze (3)
O
ola
15 lutego 2012, 13:35
"Dlaczego nie lubimy, gdy ksiądz prezentuje swoje poglądy polityczne".  Nie lubimy bo zostaliśmy ogłupieni ,oszukani przez media ,bo nie zdajemy sobie sprawy ,ze to politycy kreują i wprowadzaja nowe normy moralne wg których będziemy żyć. Ze to politycy wprowadzą  w życie aborcje ,eutanazję ,lichwę,wprowadzą nauke o życiu seksualnym do przedszkoli ..  a milczenie księży będzie przyzwoleniem na to diabelskie działanie. Katolików żyjących w Polsce obowiązuje prawo ustanowione w naszym kraju ,więc jak KK może nie starać się wpływać na tworzenie tego prawa.Jak może nie piętnować np partii Palikota ...
Grażyna Urbaniak
12 stycznia 2011, 21:45
Dlaczego nie lubimy, gdy ksiądz prezentuje swoje poglądy polityczne, a polityk religijne A ja lubię.
B
bob
12 stycznia 2011, 21:41
Prelegenci do młodych raczej nie należą :P