Kraków: pójść "na maksa" z Maksymilianem

Kraków: pójść "na maksa" z Maksymilianem
(fot. Jakub Hałun / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
KAI / ptt

W środę wieczorem w Auli św. Jakuba w Bazylice św. Franciszka z Asyżu Ojców Franciszkanów w Krakowie odbyło się ostatnie z cyklu spotkań #B>M, czyli "Być więcej niż mieć", prowadzonych w ramach duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. Patronem wydarzenia pod hasłem "IDŹ NA MAKSA" był św. Maksymilian Maria Kolbe.

Spotkanie rozpoczęła konferencja o św. Maksymilianie, którą wygłosił o. Piotr Bielenin OFM. Po pierwsze wskazał zebranym, że omawiany święty pokazuje, że bardzo istotne są wybory, których człowiek dokonuje. Opisał sytuację objawienia się Matki Bożej młodemu Maksymilianowi, która dała mu do wyboru dwie korony - białą i czerwoną. Wybrał wtedy obie i co ważne ziściły się one w jego życiu - poprzez drogę czystego powołania zakonnego, jak i męczeńskiej śmierci. "To pokazuje, że każdy wiek ma swoje ważne decyzje - one nie przyjdą kiedyś tam. Trzeba mieć nieustannie tą świadomość" - uwrażliwiał prelegent.

Franciszkanin dodał, że imię Maksymiliana realizowało się w jego życiu wyraźnie: "Wszystko było w nim na maksa!". Podkreślił, że mimo słabego zdrowia jeździł na misję, a kiedy budował klasztor w Niepokalanowie, to zbudował największy, jaki istniał przed wojną. "Pamiętajcie, że Bóg kocha szalonych, a gwałtownicy zdobywają królestwo niebieskie" - zaznaczył, wskazując młodym, że konieczny jest zapał i chęć do dobrych zmian w życiu, pomimo obojętności i przeciętności wokół.

Na zakończenie o. Bielenin opisał sytuację oddania przez Maksymiliana swojego życia za drugiego człowieka w obozie koncentracyjnym. Unaocznił zebranym, że wtedy miały miejsce trzy rzeczy, które nie powinny się wydarzyć: Maksymilian wystąpił z szeregu więźniów i nie został zastrzelony, podszedł do komendanta, a ten go wysłuchał. "Maksymilian uczy nas odwagi własnym poglądów. Dowodzi, że trzeba czasami umieć wyjść przed szereg i pokazać z jasnością kim się jest" - wyjaśnił franciszkanin.

Po prelekcji miała miejsce wspólna modlitwa uwielbienia oraz agapa.

Na specjalnej podstronie internetowej Światowych Dni Młodzieży, poświęconej programowi #B>M, osoby, które nie mogły uczestniczyć we wczorajszym spotkaniu, znajdą opracowanie dotyczące ubóstwa w życiu św. Maksymiliana, przygotowane przez ks. Edwarda Stańka.

Wczorajsze spotkanie zakończyło program #B>M, czyli "Być to więcej niż mieć". Zapytany o owoce projektu, ks. Albert Wołkiewicz, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży i opiekun programu, podkreślił, że warto było pytać krakowskich świętych o wymiar ubóstwa, ponieważ są oni niezwykłym świadectwem konkretnej realizacji ewangelicznego ubóstwa w życiu. "Myślę, że spotkania uwrażliwiły młodych także na realne potrzeby bliźnich wokół nich - zarówno te duchowe, jak i materialne" - powiedział ks. Wołkiewicz.

Program #B>M, czyli "Być to więcej niż mieć", zakładał dwanaście spotkań ze świętymi. W każdym miesiącu młodzież gromadziła się w miejscu kultu związanym z jednym z nich. Zaproszeni goście tłumaczyli, na czym polega ubóstwo danego świętego. Dwanaście spotkań, na których młodzi pytali świętych, jak realizować ewangeliczne ubóstwo, to odpowiedź na orędzie papieża Franciszka na ubiegłoroczny Światowy Dzień Młodzieży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: pójść "na maksa" z Maksymilianem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.