Kraków: Rozpoczęły się 11. Dni Tischnerowskie

Kraków: Rozpoczęły się 11. Dni Tischnerowskie
Patriotyzm jest tematem przewodnim tegorocznych Dni Tischnerowskich (fot. dni.tischner.pl)
PAP / wab

Mszą św. w krakowskiej Kolegiacie św. Anny rozpoczęły się w środę 11. Dni Tischnerowskie. Bp Tadeusz Pieronek powiedział w homilii, że dyskusje podczas spotkania przydadzą się, by „nieco uporządkować, przewietrzyć myślenie o patriotyzmie”.

Patriotyzm jest tematem przewodnim tegorocznych Dni.

Bp Pieronek środowe kazanie poświęcił postawie patriotycznej w życiu doczesnym człowieka, która – jak mówił - nie wyklucza poczucia patriotyzmu także względem nieba. Zaznaczył, że ostatnio wywiązała się intensywna dyskusja polityczno-społeczna dotycząca patriotyzmu Polaków, a rozmowy w ramach Dni Tischnerowskich są jej częścią.

Po mszy, w której uczestniczyli przyjaciele i współpracownicy ks. Tischnera rozpoczęło się spotkanie z tegorocznymi laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.

DEON.PL POLECA

Nagroda jest przyznawana od 2001 r. przez jury, któremu przewodniczy ks. Adam Boniecki, w trzech kategoriach: pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację tischnerowskiego "myślenia według wartości"; publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności"; oraz inicjatyw duszpasterskich i społecznych, współtworzących "polski kształt dialogu".

W pierwszej kategorii, jako kontynuatora „myślenia według wartości” kapituła uhonorowała dr Piotra Sikorę, adiunkta w Katedrze Filozofii Religii i Dialogu Międzyreligijnego Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie za książkę „Logos niepojęty”.

Laureatem w drugiej kategorii, za nauczanie Polaków przyjmowania „nieszczęsnego daru wolności” został prof. Dariusz Kosiński z Katedry Dramatu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego za książkę „Teatra polskie. Historie”.

Nagrodę w ostatniej kategorii przyznano Uniwersytetowi Dzieci, w którego imieniu odebrała ją współtwórczyni ośrodka Agata Wilam. Przyznano ją za „meblowanie najmłodszych głów, czyli pracę z dziećmi, która naucza ich samodzielnego myślenia”.

Celem Dni Tischnerowskich, które zakończą się 30 kwietnia, jest upamiętnianie osoby i twórczości ks. Józefa Tischnera oraz prowadzenie dyskusji nad myślami, którymi natchnął swoich uczniów i kontynuatorów.

Organizatorami Dni Tischnerowskich są: Instytut Myśli Józefa Tischnera, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: Rozpoczęły się 11. Dni Tischnerowskie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.