Kraków: spontaniczna modlitwa w intencji abp. Jędraszewskiego

(fot. Joanna Adamik / diecezja.pl)
KAI / kk

- Arcybiskup zawsze może na nas liczyć. Chcemy podziękować za jego wierność Bogu i Ewangelii. Wasza obecność jest reakcją na falę nienawiści, jaka spotyka naszego metropolitę. Wzorem ks. Jerzego Popiełuszki, męczennika okresu komunizmu - chcemy zło dobrem zwyciężać - mówił Dariusz Walusiak, dziennikarz i reżyser.

Na Franciszkańskiej 3 miało miejsce spontaniczne modlitewne czuwanie w intencji metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego, Kościoła w Polsce i całej Ojczyzny. Wierni odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, Litanię Narodu Polskiego, Modlitwę do św. Michała Archanioła, Modlitwę do św. Jana Pawła II w intencji Rodzin i Różaniec, który poprowadził ks. Jarosław Wąsowicz.

W czuwaniu uczestniczyło kilka tysięcy katolików z całej Polski i ze świata, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, a także - w wymiarze duchowym - pielgrzymi, zdążający na Jasną Górę. W tym samym czasie modlono się w wielu klasztorach, wspólnotach oraz indywidualnie w wielu miejscach nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Przeczytano również odezwę, w której opowiedziano się po stronie chrześcijańskich wartości: "My, polscy katolicy, zgromadziliśmy się w Krakowie, by bronić arcybiskupa Marka Jędraszewskiego wiernego Bogu i Ewangelii, a także stanąć w obronie całego polskiego Kościoła, którego część stanowi każdy z nas (…) Po atakach na arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, zdecydowaliśmy się wyjść na ulicę, by przypomnieć, że my katolicy, jesteśmy polskimi obywatelami. Że chroni nas prawo. Z tego miejsca, pamiętającego spotkania Polaków ze świętym Janem Pawłem II oraz jego następcami: papieżami Benedyktem XVI i Franciszkiem, wzywamy polskich biskupów i polskie władze do stanowczego przeciwstawienia się antychrześcijańskiej rewolucji, ideologii LGBT zmierzającej de facto do neomarksistowskiej dyktatury. Nie możemy na to pozwolić. Non possumus!"

Poparcie dla metropolity krakowskiego wyraziło wiele osób i środowisk katolickich. Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, którego prezesem jest prof. Jan Szyszko w specjalnej uchwale podziękowało metropolicie za patriotyzm i słowa prawdy. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej napisał o wdzięczności za mówienie prawdy dotyczącej zagrożeń dla Ojczyzny: "Dlatego my, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kombatanci i środowiska niepodległościowe jesteśmy wdzięczni za powiedzenie prawdy o zagrożeniach dla Ojczyzny. Stoimy murem za arcybiskupem Markiem Jędraszewskim."

DEON.PL POLECA

Głos zabrał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, który w specjalnym oświadczeniu zaznaczył: "Fala krytyki, która dotknęła metropolitę krakowskiego, arcybiskupa i profesora, a także reakcje pracodawców wobec osób wyrażających swoją dezaprobatę wobec ideologii LGBT+, świadczą o zakorzenionym w pewnych środowiskach totalitaryzmie światopoglądowym, polegającym na usuwaniu poza sferę obszaru wolności ludzi myślących inaczej. Do wszystkich ludzi dobrej woli apeluję więc o stosowanie zasady niedyskryminacji w publicznej dyskusji nie tylko wobec zwolenników wspomnianej ideologii, ale o dopuszczenie na równych prawach do debaty także jej przeciwników."

Ojciec Leon Knabit napisał: "Natomiast ataki na abpa Jędraszewskiego uważam za kolejne akcje przeciwko krakowskim Pasterzom. Księcia Metropolitę Sapiehę chciano aresztować i potem wyrzucić z Polski. "Wojtyła zdrajca" - było napisane na budynku przy Franciszkańskiej 3, Kardynałowi Macharskiemu grożono śmiercią. I ci wszyscy krzykacze przeminęli. Przeminą i ci aktualni, a Kraków? Będzie miał kolejnego arcybiskupa. Cała ta Czwórka odznaczała się głębokim patriotyzmem, rozumiała wartości, na których budowało się i trwało Państwo Polskie i nigdy nie występowała przeciw konkretnemu człowiekowi."

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: spontaniczna modlitwa w intencji abp. Jędraszewskiego
Komentarze (3)
11 sierpnia 2019, 18:39
Cyrk. Sprawa jest prosta. Arcybiskup zagalopował się w swoich słowach i powinien to sprostować bądź chociaż doprecyzować. Każdemu przecież zdarzają sie lapsusy językowe. 
11 sierpnia 2019, 15:03
Dziwne ,że arcybiskup nie widział tęczowej zarazy w kurii poznańskiej?, albo go po prostu nie raziła? a może ją akceptował?Czy jeżeli dotyczy biskupa to już nie zaraza?
11 sierpnia 2019, 08:49
No to mamy nowego męczennika. Zapytany o rolę bp. Jędraszewskiego w sprawie Paetza, prof. Polak odpowiada krótko: - Wszystko, co miałem na ten temat do powiedzenia, wyraziłem w rozmowie z Tygodnikiem Powszechnym. To, co mówiłem o biskupach pomocniczych, dotyczy także Jędraszewskiego. W rozmowie z red. Adamem Kamińskim mówił wówczas m.in.: "Zaproponowaliśmy, aby biskupi pomocniczy poszli do Księdza Arcybiskupa na rozmowę – ewentualnie wraz z grupą księży zorientowanych w problemie. Wyraziliśmy też gotowość uczestniczenia w takiej grupie. Biskup stwierdził, że musi to skonsultować z pozostałymi biskupami, po czym odpowiedział, że nie ma takiej potrzeby".