Kraków: „zdolni” - nowy dominikański cykl wideo
Ukazał się pierwszy odcinek nowej serii wideo Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego zatytułowanej „zdolni”. W ramach cyklu podejmowane będą tematy, które na pewno zaciekawią liturgicznych poszukiwaczy.
Nowy cykl będzie się opierał na intrygujących rozmowach przy herbacie lub kawie o ludziach i sprawach, które mogą zaciekawić przyjaciół Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego i liturgicznych poszukiwaczy. „Skąd się wzięła dominikańska muzyka, jaka sztuka powinna zdobić nasze kościoły, komu się chce studiować liturgię, jak to jest być katechumenem” - wymieniają na stronie www.liturgia.pl niektóre z planowanych zagadnień organizatorzy.
Prowadzącym spotkania jest o. Łukasz Miśko OP, prezes krakowskiej Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. - Świat z okna. Z okna można zobaczyć więcej niż tylko ulicę, człowieka, który gdzieś przemknie, blok po drugiej stronie, drzewo. Z takiego okna, do którego zaprosimy naszych widzów, można zobaczyć głębię tajemnicy i piękna - wyjaśnia.
W pierwszym odcinku cyklu o. Miśko rozmawia z o. Mirosławem Pilśniakiem OP, który był jednym z inicjatorów liturgicznych i muzycznych przemian w krakowskim klasztorze dominikanów na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Zakonnik jest też autorem wielu kompozycji muzyki liturgicznej obecnych w śpiewniku „Niepojęta Trójco”.
Kolejnymi uczestnikami spotkań pt. „zdolni” będą współpracownicy oraz sympatycy Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, którzy piszą muzykę, tworzą sztukę sakralną czy studiują teologię. Twórcy cyklu zamierzają z nimi rozmawiać o dobru i pięknie.
Nowa dominikańska seria wideo jest dostępna na kanale YouTube „Liturgia.pl”, a także w wersji do słuchania jako podcast m.in. na iTunes, Google czy Spotify.
Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.
Skomentuj artykuł