Kraków: Żywa Szopka u Franciszkanów
Od Wigilii przy ul. Franciszkańskiej 4 podziwiać będzie można szopkę z żywymi zwierzętami. Wydarzenie co roku gromadzi setki Krakowian i turystów, zwłaszcza najmłodszych. "Pragniemy, aby ta szopka była duchowym przeżyciem" - powiedział KAI rzecznik Żywej Szopki br. Rafał Indyk.
"To ma być wydarzenie duchowe. Chcemy, żeby nie zwierzaki przyciągały, nie zespoły, ale Jezus, który się rodzi. Chcemy pokazać Bożą pokorę" - podkreśla ideę corocznego przygotowania szopki przez Franciszkanów br. Rafał Indyk.
Franciszkanie poprzez stworzoną szopkę chcą zaznaczyć potrzebę zatrzymania się i wytchnienia w nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Wskazują na wszechobecny braku wolnego czasu - na rozmowę, na normalne pobycie w rodzinnym gronie. "Chcemy dać Krakowianom i turystom możliwość stanięcia przed żłóbkiem i ucieszenia się w spokoju obecnością Jezusa i bliskich osób" - mówi br. Indyk.
Franciszkanin zdaje sobie sprawę, że część osób przychodzi jedynie dla zewnętrznej części wydarzenia. Aby sprawić dzieciom radość z widoku osła, lamy, kucyka czy owiec. Wspomina jednak jak często w czasie trwania wydarzenia ludzie podchodzą i po prostu dziękują. "Kiedy ktoś przychodzi do nas i mówi, że ta ‘Mizerna Cicha’ dotknęła jego serca, to nam łza się w oku kręci" - wskazuje na głębszy sens Żywej Szopki.
Wydarzenie rozpoczną 24 grudnia o godzinie 22:00 jasełka przygotowane przez braci Franciszkanów, podopiecznych Niezależnego Domostwa San Damiano w Chęcinach oraz uczniów Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu w Poskitowie. Następnie życzenia złoży kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Punktem kulminacyjnym będzie procesja z dzieciątkiem od szopki do Bazyliki św. Franciszka z Asyżu na pasterkę. Narodzonego Jezusa przejmie celebrans i złoży go do żłóbka w świątyni - będzie to symbolizować, że Jezus najpierw przyszedł na świat w szopce, a teraz rodzi się nieustannie na ołtarzu.
W dniach 25-26 grudnia przed Oknem Papieskim wystąpią następujące zespoły i chóry: "Grojcowianie" z Żywiecczyzny, "Pragnienie" z Głogówka, "Twoje Niebo" z Przemyśla oraz Krakowski Chór Młodzieżowy "Płomień". Nie zabraknie także franciszkańskiego zespołu "Fioretti". W I i II dzień świąt Bożego Narodzenia występy będą się rozpoczynać o godzinie 14:00.
Tradycja franciszkańskiej szopki sięga XIII w., kiedy św. Franciszek, po uzyskaniu zgody od Papieża, we włoskiej miejscowości Greccio przygotował żłób, siano oraz woła i osła. W ten sposób chciał odtworzyć atmosferę betlejemskiej nocy narodzenia Jezusa. W Krakowie po raz pierwsza szopka stanęła w 1991 roku.
Skomentuj artykuł