Wielka szopka trydencka w Krakowie

Zobacz galerię
Wielka szopka trydencka w Krakowie
Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"

Już w najbliższą niedzielę, przed krakowskim Sanktuarium bł. Jana Pawła II stanie tradycyjna szopka trydencka, którą będzie można nawiedzać przez cały okres Bożego Narodzenia aż do 2 lutego. W betlejemskiej stajence o podstawie mierzącej 14x8m znajdą się naturalnej wielkości figury przedstawiające scenę Narodzenia Pańskiego. W czwartek szopka została przywieziona do Krakowa i ofiarowana w darze przez przedstawicieli Regionu Trydenckiego w północnych Włoszech.

Wszystko zaczęło się w 1984 roku, gdy Ojciec Święty wspiął się na szczyty Adamello i z jednej z najpiękniejszych gór tego regionu przesłał światu wezwanie pokoju i braterstwa. Do tej modlitwy przyłączyły się całe rzesze wiernych, a szczyt stał się celem corocznych pielgrzymek młodzieży. Góra nosi dzisiaj imię Jana Pawła II. W latach 2006-2007 zawarto w tym miejscu porozumienie o współpracy Regionu Trydenckiego ze Stolica Apostolską. Zaowocowało ono wystawieniem na Placu Świętego Piotra Szopki Betlejemskiej naturalnych rozmiarów. W 2008 roku zawędrowała ona do Krakowa, a następnie do L’Aquilli (2009), Asyżu (2010), Istambułu (2010) i Betlejem (2011).

W 2008 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Szopek z Tesaro, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, wystawiono najpiękniejsze szopki wykonane przez mistrzów rzemiosła z tego regionu. Z tej okazji, w mieście Papieża Jana Pawła II, Kardynał Dziwisz odprawił Mszę św., w której wzięło udział wielu pielgrzymów z Regionu Trydenckiego. Dzisiaj, szopka naturalnych rozmiarów, ustawiona przed Sanktuarium bł. Jana Pawła II, jeszcze bardziej umacnia związek tego miejsca z Krakowem i jego mieszkańcami.

Tradycja szopek bożonarodzeniowych jest bardzo mocno zakorzeniona w kulturze Regionu Trydenckiego, a szczególnie w Tesaro, w dolinie Val di Fiemme. W Tesaro stare szopki bożonarodzeniowe to rodzinne dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Sceny z Narodzenia Jezusa Chrystusa, przedstawiane w ten niezwykły sposób mają wartość tak wielką, że niejednokrotnie zapisuje się je w spadku. Ludzie z miasteczka i z całej doliny mają wrodzony talent do rzeźbiarstwa. Mistrzowie rzemiosła, pochodzący z Tesaro, zaczęli wykonywanie figurek Matki Boskiej i Dzieciątka Jezus już pod koniec XVIII wieku. Tradycję rzeźbienia w drewnie przynieśli tu prawdopodobnie z Górnej Adygi tzw. segantini, czyli pracownicy weneckich tartaków napędzanych wodą. Bożonarodzeniowa tradycja ma dla mieszkańców Regionu Trydenckiego wyjątkową wartość, która znajduje swój wyraz także w grupowym, odświętnym przystrajaniu szopek pośród kamienic, na ulicach, placach i w najbardziej malowniczych zakątkach tutejszych miejscowości.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wielka szopka trydencka w Krakowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.