Uroczyste otwarcie Kościoła bł. Jana Pawła II

Uroczyste otwarcie Kościoła bł. Jana Pawła II
8 lat temu
Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"

23 czerwca w obecności Episkopatu Polski zostanie poświęcony Kościół bł. Jana Pawła II w krakowskim Centrum "Nie lękajcie się!". Uroczystość będzie połączona z jubileuszem 50-lecia kapłaństwa kard. Stanisława Dziwisza.

Przed dwoma laty Błogosławiony Jan Paweł II symbolicznie powrócił do Krakowa w znaku relikwii krwi, które zostały uroczyście wprowadzone do Sanktuarium w Centrum "Nie lękajcie się!". Od tamtej pory wierni modlą się przez wstawiennictwo polskiego Papieża w Kościele Relikwii, a już wkrótce w Kościele górnym, który zostanie poświęcony w niedzielę 23 czerwca.

W uroczystej Mszy św. o godz. 10 wezmą udział biskupi, arcybiskupi i kardynałowie zgromadzeni na 362. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski. W tym dniu będziemy także dziękować za ważne dla Kościoła krakowskiego jubileusze.

Wydarzeniu towarzyszyć będą obchody 50-lecia kapłaństwa kardynała Stanisława Dziwisza, biskupa Jana Zająca i biskupa Tadeusza Rakoczego oraz 25. rocznicy sakry biskupiej kardynała Kazimierza Nycza i biskupa Jana Szkodonia. Jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich będzie obchodził biskup Grzegorz Ryś, zaś 20-lecie kapłaństwa uczci biskup Damian Muskus OFM.

Górna część świątyni bł. Jana Pawła II powstaje na planie ośmioboku. Zastosowane przy budowie kościoła rozwiązania zbliżają go do stylu architektury Rzymu i Krakowa.

W wykończeniach wnętrza dominuje kamień oraz beton architektoniczny. W ołtarzu głównym i na bocznych ścianach znajduje się dekoracja mozaikowa - dzieło o. Marko Ivana Rupnika SJ - uznanego w świecie artysty słoweńskiego pochodzenia, twórcy mozaik m. in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech.

Do kościoła prowadzą odlane z brązu drzwi przedstawiające postać bł. Jana Pawła II, któremu towarzyszą święci i błogosławieni wyniesieni przez Niego na ołtarze.

Kościół bł. Jana Pawła II zostanie udostępniony wiernym od dnia poświęcenia, po uroczystej Mszy św. z udziałem Episkopatu Polski oraz gości z kraju i z zagranicy.

W godzinach popołudniowych (godz. 12.00-18.00) uczestnicy uroczystości są zaproszeni na Piknik Rodzinny organizowany przez Instytut Dialogu Międzykulturowego w ramach III edycji Małopolskich Dni Jana Pawła II. W programie imprezy przewidziano koncerty zespołów muzycznych, pokazy jednostek Policji, Straży Pożarnej, Wojska oraz Służby Medycznej, a także wiele atrakcji dla dzieci.

Około południa zaplanowano poświęcenie Muzeum Jana Pawła II w budynku "Veritas", gdzie mieści się siedziba Instytutu Dialogu Międzykulturowego. W ramach ekspozycji  zaprezentowane zostaną pamiątki i osobiste przedmioty Ojca Świętego.

Na placu przed Centrum odbędzie się również pokaz samochodów, którymi podróżował Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie pontyfikatu. Zainteresowani będą mieli okazję wsiąść do prezentowanych pojazdów i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

W ciągu dnia udostępniona będzie wystawa fotograficzna pt. "Budujemy Dom Jana Pawła II" przedstawiająca historię budowy Centrum.

Inicjatywa powołania papieskiego Centrum "Nie lękajcie się!" została podjęta w Krakowie 2 stycznia 2006 roku przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Budowa rozpoczęła się jesienią 2008 roku na obszarze dawnych Zakładów Sodowych "Solvay", w miejscu symbolicznie związanym z latami młodości Karola Wojtyły.   

W pierwszym etapie inwestycji, obok Kościoła dolnego powstały dwa inne obiekty: Centrum Wolontariatu oraz Instytut Jana Pawła II - obecna siedziba Instytutu Dialogu Międzykulturowego.

Zakończenie prac w Kościele górnym wpisuje się w drugi etap inwestycji, który obejmuje budowę Muzeum Jana Pawła II i wieży widokowej. W przyszłości powstaną kolejne obiekty: Centrum Konferencyjne, Dom Pielgrzyma, Centrum Rekolekcyjne i Rehabilitacyjne oraz hotel.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uroczyste otwarcie Kościoła bł. Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.