Krym poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi
Dziś, 16 marca, we wszystkich parafiach dekanatu krymskiego powierzono Krym Niepokalanemu Sercu Maryi - poinformował biskup pomocniczy rzymskokatolickiej diecezji odesko-symferopolskiej Jacek Pyl.
W rozmowie z KAI bp Pyl powiedział, że pomimo referendum na Krymie dzisiejsza niedziela przebiega spokojnie. Wierni, jak w każdą niedzielę wzięli licznie udział we Mszy św. w konkatedrze w Symferopolu, jak i w innych świątyniach katolickich na półwyspie.
"Po zakończeniu liturgii, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odczytałem uroczyście Akt poświecenia Krymskiego dekanatu Niepokalanemu Sercu Maryi" - informuje biskup. Dodaje, że Akt ten został również odczytany dziś podczas Mszy Świętych we wszystkich rzymskokatolickich parafiach Krymu.
"Katolików na Krymie nie jest dużo i po ludzku sądząc nie mamy wpływu na to, co się tu obecnie dzieje. Dlatego los narodów tu zamieszkujących oddaliśmy dziś w opiekę Maryi Niepokalanej, prosząc o jej wstawiennictwo u Jej Syna Jezusa Chrystusa" - wyjaśnia bp Pyl.
"Spraw politycznych podczas liturgii nie poruszamy, ale modlimy się o pokój na Krymie i w Ukrainie, o mądrość dla rządzących i o sprawiedliwy system społeczny" - dodaje.
Kościół rzymskokatolicki ma na Krymie siedem parafii, które tworzą dekanat krymski: Symferopol (księża diecezjalni), Sewastopol (marianie), Teodozja (bernardyni), Kercz (księża diecezjalni), Jałta (dominikanie), Dżankoj (księża diecezjalni) i Eupatoria (oblaci), w których regularnie w nabożeństwach uczestniczy około 1000 osób. Pod względem narodowości tworzą oni prawdziwą mieszankę: są potomkowie Polaków, Ukraińcy, Rosjanie, Niemcy.
Nabożeństwa przeważnie sprawowane są po rosyjsku, a w niektórych kościołach także po ukraińsku i po polsku. W konkatedrze w Symferopolu jest też msza po angielsku, na którą przybywa setka studentów z Afryki oraz Indii.
W Symferopolu urzęduje biskup pomocniczy diecezji odesko-symferopolskiej Jacek Pyl, oblat.
Skomentuj artykuł