Krypta Wielkich Mistrzów Krzyżackich otwarta

Krypta Wielkich Mistrzów Krzyżackich otwarta
Krypta Wielkich Mistrzów Krzyżackich otwarta (fot. kwidzyn.naszemiasto.pl/krypta)
KAI / ad

Kryptę, w której spoczywają szczątki trzech mistrzów Zakonu Krzyżackiego, otwarto dzisiaj w konkatedrze św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie. Mszę św. koncelebrowali biskup elbląski Jan Styrna i wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego o. Bruno Platter. Miejsce pochówku wielkich mistrzów odnaleziono przy poszukiwaniu szczątków bł. Doroty z Mątowów.

W krypcie spoczywają szczątki trzech dostojników krzyżackich, którzy w średniowieczu pełnili funkcję wielkiego mistrza. Są to: Werner von Orseln (wielki mistrz w latach 1324-1330), Ludolf Koenig von Wattzau (1342-1345) i Henryk von Plauen (1410-1413). To jedyne na świecie odkryte szczątki wielkich mistrzów.

Bp Styrna mówił o roli historii w życiu człowieka. Zaznaczył, że powołaniem Kościoła jest modlitwa za wszystkie osoby, a rolą historyków poszukiwanie informacji. "Historia est magistra vitae – historia jest nauczycielką życia. Ta myśl funkcjonuje w różnych językach. Ale czy z historii zawsze wydobywamy dobrą naukę? To zależy od dobrej woli człowieka. Ilekroć człowiek stawia siebie na miejscu Boga, tylekroć działa ze szkodą dla innych i dla siebie samego – podkreślił biskup. – Potrzebny nam jest szacunek dla każdego człowieka, otwarcie się na działanie Ducha Świętego i przyjmowanie Jego mocy".

Na zakończenie liturgii słowa podziękowań skierował do obecnych wielki mistrz o. Bruno Platter. Nawiązał do historii, przypominając postać Jana z Kwidzyna, kapłana i spowiednika bł. Doroty, który z wielką skrupulatnością po śmierci dokumentował jej wizje i proroctwa. Zaznaczył, że postać błogosławionej jest otoczona szczególnym kultem przez Zakon Krzyżacki i może być wzorem do naśladowania jako matka, żona i chrześcijanka.

DEON.PL POLECA

Wielki mistrz Platter zwrócił uwagę na rolę spoczywających w Kwidzynie wielkich mistrzów w działalności zakonu. - Po dziś dzień jesteśmy z tym miejscem związani zarówno historycznie, jak i współcześnie – mówił. - Ich życiorysy dają wgląd w poszczególne etapy kształtowania się państwowości zakonu. Pragnę z tego miejsca pobłogosławić moim poprzednikom, prosząc dla nich o żywot wieczny w Królestwie Ojca Niebieskiego. Członkowie zakonu każdego dnia modlą się za swych braci. Módlmy się więc za zbawienie dusz spoczywających tu wielkich mistrzów, aby znaleźli oni spełnienie w światłości Ojca i stali się naszymi orędownikami - powiedział.

Zwierzchnik Zakonu Krzyżackiego podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby "groby wielkich mistrzów zostały zaaranżowane w sposób godny i pozwalający zachować pamięć o współbraciach'.

Po Eucharystii, duchowni przeszli do krypty, w której spoczywają szczątki dostojników zakonnych. Tam dokonali obrzędu poświęcenia grobu.

W 2007 roku w prezbiterium kwidzyńskiej świątyni archeolodzy odkryli trzy średniowieczne trumny. Badania drewna trumien oraz DNA spoczywających w nich kości potwierdziły, że są to szczątki trzech wielkich mistrzów Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, potocznie zwanego Zakonem Krzyżackim.

Prace archeologiczne rozpoczęły się z inicjatywy Bogumiła Wiśniewskiego, pracownika Urzędu Miejskiego w Kwidzynie, i ks. Ignacego Najmowicza, proboszcza katedry. Postanowili oni odszukać miejsce pochówku błogosławionej Doroty z Mątowów, którą pod koniec XIV w. zamurowano w katedralnej celi. Wyznawcą jej kultu jest obecny papież Benedykt XVI, który w 1999 roku, jako Józef Ratzinger, odwiedził Kwidzyn i modlił się przed jej wizerunkiem. We wrześniu 2007 roku odnaleziono pustą kryptę, w której najprawdopodobniej pochowano błogosławioną. Naukowcy przypuszczają, że jej szczątki zostały przeniesione w inne miejsce w katedrze kwidzyńskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krypta Wielkich Mistrzów Krzyżackich otwarta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.