Kryzys wynikiem utraty wartości moralnych
Konferencja Episkopatu Hiszpanii przedstawiła „Deklarację wobec kryzysu moralnego i ekonomicznego”. Jej tekst został przyjęty podczas ostatniej sesji plenarnej.
Zdaniem episkopatu źródło „problemów to nie przede wszystkim trudności z utrzymaniem wzrostu ekonomicznego i dobrobytu w świecie, który wszak jest poddany okresowym kryzysom”. Pierwszym „kapitałem, który należy ocalić i docenić, jest człowiek”. „Prawdziwy rozwój musi objąć każdego człowieka i wszystkich ludzi”. Jednak powinniśmy zapytać: Jakiego człowieka chcemy promować przez nasz styl społeczny? Czy można osiągnąć rzeczywisty rozwój bez wartości moralnych, bez „transcendentnego znaczenia życia”, bez Boga? Rozwój jest niemożliwy bez ludzi prawych, ekonomistów i polityków, którzy posiadaliby głęboką świadomość „powołania do dobra wspólnego”.
W przekonaniu Kościoła w obecnej sytuacji „niezbędne jest głębokie poczucie solidarności ze wszystkimi, którzy cierpią”. Pewne problemy wymagają natychmiastowej odpowiedzi, a do najpoważniejszych należy tworzenie miejsc pracy. W tej kwestii „rozwiązania nie są łatwe do szybkiego zastosowania tak, aby były naprawdę skuteczne”. Jednak „ubóstwo i bezrobocie degradują godność ludzkiej istoty” i dlatego trzeba pobudzać wysiłki na rzecz „godziwej pracy”. Biskupi apelują także o ludzkie i solidarne traktowanie imigrantów, ponieważ przyjęta ostatnio ustawa o cudzoziemcach „ogranicza prawa, które dotyczą w sposób decydujący ich ludzkiej godności”.
Biskupi apelują o „etyczną odnowę życia społecznego i gospodarczego”, która „wzięłaby pod uwagę prawo do życia”. „Antynatalistyczna polityka” rządu jest dla przyszłych pokoleń szkodliwa z ekonomicznego punktu widzenia. Kościół odnawia swoje zaangażowanie na rzecz ubogich: „Powinniśmy czuć się Kościołem samarytańskim i solidarnym z ubogimi wobec trwogi tak wielu rodzin, młodzieży i bezrobotnych”. Biskupi dziękują organizacjom kościelnym, a szczególnie Caritas i Manos Unidas, za pomoc niesioną osobom potrzebującym tak w Hiszpanii, jak w krajach biednych. Proszą, aby w dobie kryzysu zwrócić uwagę na cierpienie innych, na wydatki publiczne, rodzinne i indywidualne, wspomagać wysiłki na rzecz dobra wspólnego i ofiar kryzysu oraz promować postawy chrześcijańskie dzieląc się dobrami. „Priorytetem jest przemiana serca, aby osiągnąć zmiany społeczne” – piszą biskupi.
Podczas prezentacji dokumentu rzecznik episkopatu bp Juan Antonio Martínez Camino stwierdził, że dobrowolne przerwanie ciąży jest nie tylko „grzechem ciężkim”, ale także „przestępstwem”, które godzi w moralność i przykazanie „nie zabijaj”. Zapytany o to, czy opowiada się za karą za aborcję, dostrzegalnie wzburzony stwierdził, że „wcześniej rozróżnił pomiędzy grzechem i przestępstwem” i że „nie wszystko, co jest grzechem musi być zawsze przestępstwem”. Jednak w przypadku aborcji „grzech i przestępstwo” idą w parze. „Nie można zrozumieć, dlaczego pozbawienie życia niewinnej ludzkiej istoty, nie byłoby także przestępstwem” – dodał rzecznik hiszpańskiego episkopatu.
Zapytany o ewentualną karę więzienia dla kobiet, które dokonają aborcji, bp Martínez Camino podkreślił, że „Kościół chce dać głos tym, którzy mają się narodzić, ponieważ oni sami nie mogą bronić swoich praw, mówić ani stowarzyszać się. To właśnie robił zawsze i nadal będzie robił. Temat ten jest szczególnie naglący w obecnych czasach”. Zdaniem rzecznika ustawa o aborcji jest „cofnięciem się, co pogarsza wcześniejszą, już i tak niesprawiedliwą sytuację. Pozbawia bowiem ochrony praw tych, którzy mają się narodzić”.
Skomentuj artykuł